14.07.2025

Виправляємо помилки у від’ємному значенні ПДВ: покроковий алгоритм

Помилки у від’ємному значенні (ВЗ) з ПДВ можуть перетікати до наступних декларацій і впливати на розрахунки з бюджетом. Як визначити, скільки періодів потрібно уточнити, та як правильно врахувати виправлення у поточній декларації, — розповідаємо з практичними прикладами.

Загальні принципи виправлення ВЗ

Для виправлення ПДВ-помилок у ВЗ (ряд. 21 декларації) насамперед важливо простежити долю помилки та її вплив на наступні періоди. Тобто слід з’ясувати: вплинула помилка в наступних періодах після помилкового на розрахунки з бюджетом (податок до сплати — ряд. 18 або бюджетне відшкодування — ряд. 20.2) чи не вплинула. Від цього залежить, скільки періодів доведеться виправляти і скільки уточнюючих розрахунків (УР) подавати (див. табл. 1).

Таблиця 1. Кількість УР для виправлення помилки у ВЗ з ПДВ

Ситуація

Скільки УР подавати

Норма Порядку № 21*

Помилка у ВЗ не вплинула на ряд. 18 чи 20.2

Один УР до періоду помилки

П. 5 розд. VI

Помилка у ВЗ вплинула на ряд. 18 чи 20.2

УР до періоду помилки, а також до кожного періоду, в якому помилка впливала на ряд. 18 чи 20.2

П. 6 розд. VI

* Порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, затверджений наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21.

Зауважте! У пп. 5 і 6 розд. VI Порядку № 21 йдеться про вплив ВЗ-помилок на значення ряд. 18 чи ряд. 20.2. Натомість, вважаємо, що

передбачений пп. 5 і 6 розд. VI Порядку № 21 підхід слід застосовувати й у тому випадку, коли помилка у ВЗ вплинула за значення ряд. 20.1

Тобто коли помилка зачепила зараховану у зменшення податкового боргу суму. Адже вплив цього рядка на декларацію такий самий, як і ряд. 18 та ряд. 20.2 (показник ряд. 20.1 так само йде з ПДВ-декларації).