21.07.2025

Як відкоригувати мінбазний ПДВ при поверненні товару чи зміні ціни

Продали товар за ціною нижче придбання. Донарахували податкові зобов’язання (ПЗ) до мінбази та склали ПН з типом причини 15. Але після постачання товарів / послуг відбувається якась із подій, перелічених у п. 192.1 ПКУ (повернення товарів, перегляд цін тощо). Як відкоригувати раніше нараховані ПДВ-зобов’язання з мінбази та скласти РК до ПН на мінбазу?

Випадки коригування

Якщо товар продано за ціною нижче за мінімальну базу оподаткування ПДВ (мінбазу), то це не виключає можливі подальші коригування такого постачання. Зокрема, можливе:

— повне чи часткове повернення цього товару;

— зміна ціни продажу. Наприклад, покупець не виконав певну умову договору, у зв’язку з чим ціна продажу переглянута в бік збільшення і стала вищою за мінбазу;

— зміна покупної вартості (ціни придбання) товару. Наприклад, постачальник, у якого продавець придбав товар, надав йому післяпродажну знижку — у результаті чого ціна придбання (мінбаза) вже є більшою або такою ж, як і договірна (фактична ціна) постачання товару.

Також можуть бути помилки й у самій мінбазній ПН. Наприклад, неправильно визначили суму податкових зобов’язань з ПДВ, нарахованих за мінбазою.

Що в цьому випадку робити з нарахованими мінбазними ПЗ? Як їх відкоригувати?

Дві ПН — два РК

Нагадаємо, що при постачанні нижче мінбази складаються дві ПН (п. 15 Порядку № 1307*):

* Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307.

— основна (на покупця) — на фактичну договірну ціну;

— мінбазна ПН (з типом причини «15») — на різницю між мінбазою і фактичною (договірною) ціною постачання.