05.06.2025
ВИСНОВОК ДОКУМЕНТА
З 4 вересня 2025 року поновлюється перебіг строків позовної давності, призупинених через карантин і воєнний стан. Закон фактично перезапускає механізм списання безнадійних боргів у зв’язку зі спливом строку позовної давності
З початку карантину основні строки позовної давності, передбачені Цивільним кодексом, були тимчасово призупинені. З початком воєнного стану таке призупинення було продовжено. Одразу зауважимо, що не слід плутати строки позовної давності, передбачені Цивільним кодексом, з іншими строками (наприклад, строками давності на проведення перевірок, донарахування податків, оскарження у суді рішень та ін.). Зараз мова йде саме про строк позовної давності, тобто строк, у межах якого кредитор може звернутися до суду з вимогою до боржника (наприклад, з позовом про стягнення боргу за поставлений, але не оплачений товар).
Фактично це призупинення призвело до того, що протягом останніх понад п’ять років строки позовної давності не спливали. Ця ситуація істотно зміниться з 4 вересня 2025 року. Саме тоді набуде чинності Закон, що коментується, який скасовує це призупинення.
Повернення до нормального перебігу строків позовної давності має важливі облікові наслідки. Основна причина в тому, що сплив строку позовної давності перетворює заборгованість на безнадійну. Залежно від ситуації, це тягне за собою необхідність списання таких сум, що призводить до виникнення доходів та витрат у бухобліку, особливих податкових різниць, а також часто до необхідності нарахування ПДВ. Для платників єдиного податку, які є платниками ПДВ, закінчення строку давності за кредиторською заборгованістю призводить до появи доходу.
З 4 вересня 2025 року поновиться перебіг строків позовної давності за заборгованостями, які існували ще з докарантинних часів (тобто стосовно яких строк давності почав обчислюватися до 12.03.2020 і не сплив до цієї дати).
Строки позовної давності почнуть обчислюватися «з нуля» з 4 вересня 2025 року щодо заборгованостей, які виникли вже в період карантину та пізніше.
Як відновиться відлік строків: приклади
Варіант | Коли настав термін платежу | Скільки строку вже спливло | Скільки лишиться після 04.09.2025 | Сплив строку позовної давності |
Докарантинний борг | Наприклад, термін платежу — березень 2019 року | 1 рік до початку карантину | 2 роки (3 роки мінус період до початку карантину) | вересень 2027 року |
Карантинний / воєнний борг | Будь-коли між 12.03.2020 і 04.09.2025 | 0 | Повний строк — 3 роки | 4 вересня 2028 року |
При розрахунку строку позовної давності у кожній конкретній ситуації слід враховувати конкретні обставини. Наприклад, протягом карантину / воєнного стану мало місце переривання строку (скажімо, визнання боргу через складання акта звірки). Це має значення незважаючи на те, що строк давності у цей період взагалі був заморожений. У такому випадку строк, який минув до переривання, згорає та після 4 вересня 2025 року строк позовної давності починає обчислюватися заново. Уважно слід ставитися до строків давності за зовнішньоекономічними договорами, оскільки далеко не завжди на них поширюється дія Цивільного кодексу України, а відтак і передбачене ним зупинення строків позовної давності («Строки позовної давності у ЗЕД: як зараз рахувати?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 35).
Зрозуміло, що сплив строку давності не є єдиним можливим сценарієм перетворення заборгованості на безнадійну, проте на практиці він є одним із найбільш поширених. Через більш ніж п’ятирічний період «замороження» строків тема списання безнадійної заборгованості відійшла на другий план. Щоб допомогти бухгалтерам легко й коректно проводити списання безнадійної заборгованості, найближчим часом ми підготуємо окремий тематичний випуск, де детально на прикладах пояснимо цей процес.