12.06.2025

Які строки оскарження рішень податківців?

Оскарження рішень податкових органів — важливий інструмент захисту прав платників. Але ефективність такого захисту значною мірою залежить від дотримання строків подання скарги або позову. У цій статті ви знайдете короткий путівник щодо строків та особливостей оскарження, зокрема податкових повідомлень-рішень (ППР) та рішень про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування (ПН/РК) — з урахуванням умов воєнного стану та актуальної судової практики.

Перш ніж розібратися зі строками, нагадаємо, що є два основних типи оскарження рішень податківців. Це подання:

1) скарг у адміністративному порядку до ДПСУ / Центральної комісії при ДПСУ;

2) позовів до суду.

Звісно, є ще можливість звернутися до Ради бізнес-омбудсмена*, написати листа до Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики тощо. Проте це вже нестандартні методи і на них ми вам не радимо сильно спиратися. Це у певних випадках, скоріше, додатковий важіль впливу, який можна іноді поєднувати з основними типами оскарження. Проте це також іноді працює.

* Умови для подання скарги див. за посиланням.

Нагадали про це ми тому, що конкретні строки залежать як раз від типу оскарження. Також варто враховувати тип рішення: ППР щодо донарахування податків та/або штрафів, рішення про відмову у реєстрації ПН/РК, вимоги про стягнення недоїмки з ЄСВ тощо. У випадку з судовим оскарженням на строк впливатиме ще й те, чи подавали ви скаргу до ДПСУ або Центральної комісії при ДПСУ (щодо ПН/РК).