16.06.2025

Переведення основних засобів до утримуваних для продажу: яку вартість вважати ПДВ-мінбазою?

Підприємство має намір продати основні засоби (ОЗ), переводить їх до складу утримуваних для продажу і згодом реалізує нижче балансової вартості. Між переведенням і продажем проходить певний час. Трапляється, що ці дві події відбуваються у різних місяцях і перетинають дату балансу. Яку балансову вартість приймати тоді за мінбазу для нарахування податкових зобов’язань (ПЗ) з ПДВ? Розберемо цю ситуацію докладно.

Переведення ОЗ на субрахунок 286 і його оцінка

Якщо підприємство вирішує продати ОЗ, такий об’єкт визнають необоротним активом, утримуваним для продажу, і переводять на субрахунок 286. Таке переведення здійснюють, тільки коли об’єкт повністю відповідає всім критеріям, визначеним п. 1 розд. II НП(С)БО 27 «Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність» — актив готовий до негайного продажу, продаж високоймовірний тощо (п. 3 розд. II НП(С)БО 27).

Застосовувати норми НП(С)БО 27 і переводити об’єкт ОЗ до складу оборотних активів потрібно, навіть коли підприємство не планувало його реалізацію, а причина для продажу виникла зненацька. Адже п. 33 НП(С)БО 7 «Основні засоби» дозволяє списувати об’єкти з балансу як ОЗ лише у разі їх безоплатної передачі або невідповідності критеріям визнання активом. Тому будь-якому продажу ОЗ має передувати переведення об’єкта на субрахунок 286.

Первісна оцінка. Необоротні активи, які визнані утримуваними для продажу (п. 6 розд. II НП(С)БО 27):

припиняють визнавати у складі необоротних активів (Дт 131 — Кт 10, Дт 286 — Кт 10);

не амортизують починаючи з місяця, наступного за місяцем переведення об’єкта до складу утримуваних для продажу (п. 29 НП(С)БО 7).