23.06.2025

Позовна давність спливла за виданими / одержаними авансами: що з податком на прибуток?

Видали чи отримали аванс, а товари / послуги так і не надійшли / не відвантажили, і спливла позовна давність? Про нюанси бухобліку та вплив на податок на прибуток списання такої безнадійної товарної заборгованості у покупця і продавця зараз розповімо.

Списання безнадійної дебіторки за авансами

Бухгалтерський облік. Дебіторську заборгованість визнають безнадійною, а відтак списують з балансу (п. 4 НП(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість»):

1) якщо існує впевненість, що боржник її ніколи не погасить, або

2) за якою минув строк позовної давності.

Подробиці про поновлення перебігу строків позовної давності, призупинених через карантин і воєнний стан, шукайте у статтях «Перебіг позовної давності відновиться восени: що це означає?» // «Податки & бухоблік», 2025, № 50 і «Позовна давність повертається: борги знову ставатимуть безнадійними» // «Податки & бухоблік», 2025, № 45.

Для товарної дебіторської заборгованості за виданими авансами (Дт 371), яка виникла внаслідок того, що покупець перерахував передоплату, але товар / послугу так і не отримав, резерв сумнівних боргів не створюють. Позаяк така заборгованість не є фінансовим активом (див. статтю «Резерв сумнівних боргів» // «Податки & бухоблік», 2020, № 23). А тому

товарну дебіторську заборгованість, визнану безнадійною, списують прямо до складу інших операційних витрат записом: Дт 944 «Сумнівні та безнадійні борги» — Кт 371 «Розрахунки за виданими авансами»