30.06.2025

Як спрощенцю виправити помилку в розрахунку МПЗ

ФОП і юрособи на спрощеній системі, які користуються сільгоспугіддями, мають щороку розраховувати мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ). Зважаючи на постійні уточнення порядку розрахунку МПЗ, не дивно, що помилки в цьому розрахунку трапляються часто. Отже, розберемося, коли їх потрібно виправляти, а коли можна обійтись без цього.

Значення МПЗ для ЄП-декларації

В яких випадках спрощенці мають рахувати МПЗ і як це зробити, ми писали зовсім недавно (див. «Як спрощенці рахують МПЗ» // «Податки & бухоблік», 2025, № 42). Тому повторювати не будемо. Нагадаємо тільки те, що спрощенці рахують МПЗ у окремому додатку, що подається разом із ЄП-декларацією. Причому:

1) ФОП на ЄП групи 2 рахує МПЗ у додатку 2, який подається разом із річною ЄП-декларацією;

2) ФОП на ЄП групи 3 рахує МПЗ в окремому додатку 2, який подається разом із ЄП-декларацією за IV квартал звітного року;

3) юрособа на ЄП групи 3 такий розрахунок робить у додатку, який подається також разом із ЄП-декларацією за IV квартал звітного року.

Сам додаток, де спрощенці рахують МПЗ, складається з двох розділів:

у розділі І розраховують МПЗ для кожної земділянки і загальний його розмір;

у розділі ІІ вказують податки, збори та орендну плату, що враховуються при виконанні МПЗ, і порівнюють їх із загальною сумою МПЗ.