03.03.2025

Виправляємо помилку в призначенні платежу

Ситуації, коли в реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції припускаються помилки і гроші надсилають «не за призначенням», трапляються нерідко. Бувають й випадки, коли необхідно змінити мету перерахування грошей. Наприклад, аванс за одним договором зарахувати в оплату боргу за іншим або видану передоплату за товар вважати наданою поворотною фінансовою допомогою. Як відредагувати призначення платежу у вже виконаній банком платіжці? Давайте з’ясуємо.

Зміст призначення платежу

Реквізит «Призначення платежу» є обов’язковим реквізитом платіжної інструкції (п. 37 Інструкції № 163*). Указівки щодо заповнення реквізитів платіжної інструкції, оформленої в паперовій або електронній формі, наведено в додатку до Інструкції № 163.

* Інструкція про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, затверджена постановою Правління НБУ від 29.07.2022 № 163.

За вимогами з п. 41 Інструкції № 163

реквізит «Призначення платежу» платіжної інструкції платник заповнює так, щоб надати отримувачу коштів повну інформацію про (1) платіж та (2) документи, на підставі яких здійснюється платіжна операція — перераховуються кошти

Зважаючи на це, у полі «Призначення платежу» платіжної інструкції слід зазначати:

— підставу (мету) платежу (наприклад, «попередня оплата за товари»);

— документи, згідно з якими здійснюється оплата, — номери і дати договорів, додаткових угод, рахунків, квитанцій, протоколів тощо;

— період, за який здійснюється оплата (зазначається за потреби, наприклад, у разі оплати послуг оренди);

— іншу необхідну інформацію (на розсуд платника або за його домовленістю з отримувачем коштів).