17.03.2025

Зменшення корисності земділянок: акцент на податковому обліку

Підприємство, яке є платником податку на прибуток — високодохідником, володіє земельними ділянками. Певна частина таких земель розташована на тимчасово окупованій території України. Підприємство має намір провести зменшення корисності цих земельних ділянок. Чи потрібно йому коригувати фінрезультат до оподаткування на різниці, пов’язанні зі зменшенням корисності?

Чи можливе зменшення корисності землі? Через повномасштабне вторгнення у багатьох платників податку на прибуток в окупації лишилися не тільки будівлі та рухоме майно (транспортні засоби), а й земельні ділянки.

Навіть не маючи доступу до таких активів, списати їх з балансу не можна.

На цьому акцентує свою увагу і Мінфін (лист Мінфіну від 10.10.2022 № 41010-06-62/23254). Він, зокрема, заявляє, що в річній фінансовій звітності непідконтрольні активи (окуповані / які тимчасово не використовуються) доцільно відображати з урахуванням зменшення корисності. Принаймні до моменту появи умов доступу, проведення інвентаризації та прийняття щодо них відповідного рішення.

Тобто Мінфін радить усім підприємствам застосувати щодо окупованих основних засобів (ОЗ) процедуру оцінки зміни корисності (знецінення таких активів) за правилами НП(С)БО 28 «Зменшення корисності активів».