24.03.2025

Доходи від КІК у декларації фізособи

Наявність у власності громадян України акцій / часток іноземних компаній уже не є екзотикою. Але чи знаєте ви про обов’язок декларувати в Україні доходи від контрольованих іноземних компаній (КІК)? Хто і в яких випадках має це робити? Як правильно відобразити такі доходи в декларації? Які документи подають разом із декларацією? Відповіді на ці запитання шукайте в нашій статті.

Хто декларує доходи від КІК

Визначення КІК знаходимо в п.п. 392.1.1 ПКУ. Це юридична особа, зареєстрована в іноземній державі (території), яка визнається такою, що перебуває під контролем резидента України — фізичної чи юридичної особи. Також в окремих випадках визнаватися КІК може утворення без статусу юридичної особи, наприклад, партнерство, траст або фонд (див. пп. 392.1.1 і 392.1.5 ПКУ).

Фізособа-резидент, яка є контролюючою особою щодо КІК, зобов’язана (п.п. 170.13.1 ПКУ):

— визначити частину прибутку КІК відповідно до положень ст. 392 ПКУ та включити її до оподатковуваного доходу;

— відобразити дохід від КІК у річній декларації про майновий стан і доходи.

Таким чином,

обов’язок декларувати доходи, отримані від КІК, виникає у фізичних осіб, які є (1) резидентами України та (2) контролюючими особами щодо іноземної компанії

Про те, як визначити свій резидентський статус, ви можете дізнатися зі статті «Іноземні доходи фізособи: відображаємо в декларації» // «Податки & бухоблік», 2025, № 24.

Тут же поговоримо про контроль над іноземною компанією. Для цього звернемося до п.п. 392.1.2 ПКУ. Згідно з цією нормою контролюючою особою визнається фізособа — резидент України, якщо вона прямо або опосередковано: