01.05.2025

ФОП на зарплаті хоче повернути даремно сплачений ЄСВ: алгоритм дій

До нас звернувся ФОП на ЄП групи 3, який сплачував ЄСВ за себе у 2023 році, як він думав, для стажу (попри воєнну можливість несплати). Водночас протягом усього 2023 року він працював за трудовим договором за основним місцем роботи, і роботодавець щомісяця сплачував за нього ЄСВ більше мінімального. Зараз ФОП надумав повернути даремно сплачений ЄСВ. Показуємо, як це зробити.

Хто з ФОП-працівників не сплачує ЄСВ?

Нещодавно ми розібралися, що з 01.01.2021

ФОП, який працює за трудовим договором за основним місцем роботи зі сплатою роботодавцем ЄСВ не менше мінімального, не просто звільнений від сплати підприємницького ЄСВ за себе. Він не має його сплачувати, навіть якщо в нього є таке бажання!

Див. статтю «ФОП одночасно і підприємець, і найманий працівник: нюанси звільнення від ЄСВ за себе» // «Податки & бухоблік», 2025, № 31.

Звісно, за те, що такий ФОП все ж сплатив ЄСВ за себе, нічого поганого (штрафу) йому не буде. Але й хорошого також. Наприклад, ФОП все одно не зможе отримати лікарняні / декретні, як до 2021 року: і як працівник, і як ФОП.

Сплачена сума хіба що може бути врахована для пенсійних цілей. І то ще велике питання, чи не знімуть її при перевірці перед призначенням пенсії. Бо все ж таки ФОП не мав права сплачувати ЄСВ за себе, працюючи за трудовим договором. Та навіть якщо той зайвий ЄСВ і врахують при розрахунку пенсії, його вклад все одно буде мізерний (така там хитромудра формула). Тож, за великим рахунком, гроші просто викинуті на вітер. А отже, їх варто повернути.

Але спочатку ми повинні пересвідчитися, що ФОП дійсно мав право не сплачувати підприємницький ЄСВ за себе. Для цього має бути виконано дві умови (п. 6 ст. 4 Закону про ЄСВ).

Умова 1: ФОП має бути оформлений саме за основним місцем роботи (а не за сумісництвом). Щоб перевірити це, просимо у роботодавця наказ про прийняття на роботу (рис. 1) або перевіряємо трудовий договір, якщо він є у ФОП на руках.