05.05.2025
Свого часу ми звертали увагу на можливі способи побудувати операції так, щоб платник зміг уникнути дотягування податкових зобов’язань (ПЗ) до мінбази (див. «Уникаємо мінбази з ПДВ» // «Податки & бухоблік», 2018, № 28). Але відтоді пройшло багато часу, дещо змінилося. А проблема нікуди не зникла. Тому з’явилася необхідність ще раз звернутися до цієї теми. Втім, незважаючи на всі зміни, основні ідеї тієї публікації актуальні й сьогодні.
Універсального, 100 % рецепту уникнення мінбази в будь-якій ситуації ми не знайдемо. Проте є декілька можливих варіантів, які можна використовувати в різних обставинах, залежно від специфіки вашої діяльності та характеру самої операції. Давайте поглянемо на важливі моменти свіжим поглядом.
Цей варіант простий, зрозумілий і, головне, повністю відповідає реально здійсненим операціям. Тобто в плані економічної обґрунтованості та безтоварності (фіктивності) його не складно довести.
Використовувати його можна в тому випадку, якщо разом з товаром, вартість продажу якого нижча ціни придбання, продається інший товар або послуга. Наприклад, умовами договору передбачено, що постачальник надає послуги з доставки товару, що продається, послуги з навантаження-розвантаження, монтажу тощо. У такому разі за домовленістю з покупцем загальну вартість постачання можна об’єднати в єдину ціну, не виділяючи вартість цих окремих послуг. Зрозуміло, зобов’язання з надання цих послуг залишається в силі і зазначається в договорі.
Додатковий плюс цього варіанта ще й у тому, що постачальник уникає проблем з блокуванням ПН. Якщо в ПН окремо не зазначено постачання послуг з відповідним кодом ДКПП, то ризик потрапити під критерій 1 ризиковості операції («критерій пересорт») мінімальний.