05.05.2025

Продаємо дешево: чи є дохід у фізособи-покупця?

Фізособі задешево продано рухоме чи нерухоме майно або ж якісь товари. Чи отримає вона разом з бажаним ще й оподатковуваний дохід? Відповідь на це запитання в першу чергу залежить від того, хто був продавцем: інша фізособа чи суб’єкт господарювання. Чому так і звідки дохід, якщо фізособа-покупець витратила свої кошти? Зараз все розповімо.

Хто продавець?

Продавець — суб’єкт господарювання. Придбаваючи щось у суб’єкта господарювання, фізособа-покупець несе витрати. Тож зазвичай об’єкт оподаткування ПДФО та ВЗ відсутній.

Водночас у випадку дешевих продажів такому суб’єкту господарювання слід звернути увагу на положення п.п. «е» п.п. 164.2.17 ПКУ. Ними

віднесено до складу оподатковуваних доходів дохід, отриманий фізособою як додаткове благо, зокрема у вигляді суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для неї

Причому оскільки такий дохід є для фізособи-покупця доходом у негрошовій формі, то базу оподаткування ПДФО визначаємо з урахування натурального коефіцієнта. Для ставки ПДФО 18 % він становить 1,219512195.

Також з цього доходу утримуємо ВЗ (п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Ставка стандартна — 5 %. База оподаткування ВЗ = фактичній сумі знижки без застосування будь-яких коефіцієнтів (див. роз’яснення ДПСУ в категорії 126.05 БЗ).

У 4ДФ суму індивідуальної знижки, збільшену на натуральний ПДФО-коефіцієнт, зазначаємо з ознакою доходу «126» — додаткове благо.