05.05.2025

Дешеві продажі у ФОП на загальній системі

У ФОП на загальній системі виникла потреба продати товар дешевше ціни його придбання. Чи є тут якісь «підводні камені»? Зараз все з’ясуємо.

Чи є законодавчі обмеження

Дивіться:

— у податковому законодавстві (ПКУ) ми не знайдемо заборони як такої для ФОП на загальній системі (ЗС) продавати товари за ціною нижче ціни їх придбання. Тобто хочеш — продавай;

— за нормами ст. 11 Закону про ціни* також можна встановлювати на свої товари будь-які ціни. Виняток — товари, щодо яких здійснюється державне регулювання цін відповідно до ст. 12 Закону про ціни. Але таке державне регулювання стосується загалом максимальної, а не мінімальної межі.

* Закон України «Про ціни і ціноутворення» від 21.06.2012 № 5007-VI.

І є лише певні вузькоспеціалізовані випадки, коли дійсно не можна опускатися нижче певного мінімуму. Так, «алко-тютюново-пальне» законодавство (Закон № 3817*) передбачає чималі штрафи:

* Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 № 3817-IX.

— за продаж деяких алкогольних напоїв за цінами нижче мінімальних, що встановлені постановою № 957* (див. із цього приводу, зокрема, статті «Мінімальні ціни на вино та виноробну продукцію» // «Податки & бухоблік», 2024, № 101, «Мінімальні роздрібні ціни, столове вино, сидр тощо, «алкогольні» акції…» // «Податки & бухоблік», 2024, № 84);