12.05.2025

Що можна й чого не можна єдиноподатникам групи 3

Якщо уявити спрощену систему, як піраміду вершиною вниз, то третьогрупники будуть нагорі. Чому? Бо в них усього найбільше — і дохідного річного ліміту, і дозволених видів діяльності, і можливостей для маневру щодо вибору контрагентів, сплати ПДВ тощо. Розглянемо тут ці та інші особливості провадження діяльності на групі 3.

Особливості справляння єдиного податку (ЄП) для платників групи 3, як, власне, й для решти груп, регулює розд. XIV ПКУ. Для кожної групи ЄП п. 291.4 ПКУ встановлює обмеження щодо:

— наявності / чисельності найманих працівників;

— граничного обсягу річного доходу;

— видів діяльності;

— статусу контрагентів — споживачів товарів (робіт, послуг), які реалізує єдиноподатник, тощо.

Якщо проаналізувати ці обмеження в сукупності з умовами перебування на ЄП для кожної з груп, стає очевидним, що третя група — найвільніша з усіх. Звісно, свої переваги й недоліки є в кожній групі (див. статті «Що не може робити ФОП групи 1 єдиного податку» і «Група 2 єдиного податку: чим на ній можна / не можна займатись» // «Податки & бухоблік», 2025, № 38). Однак переваг, які мають третьогрупники, значно більше, а недоліки не такі вже й страшні. Аби переконатися в цьому, ознайомтесь із інформацією, наведеною в таблиці нижче.