22.05.2025

Розрахунок відпускних у 2025 році: все, що потрібно знати

Оплата відпусток — завдання, що потребує уважності до деталей. Тож напередодні відпускного сезону пропонуємо низку статей, де наведемо не лише формули та алгоритм розрахунку відпускних, а й численні приклади з поясненнями. Почнемо розмову із загального алгоритму розрахунку.

Які б оплачувані відпустки не надавалися працівникам, для розрахунку відпускних керуємося Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою КМУ від 08.02.95 № 100 (далі — Порядок № 100). Винятком є лише відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами.

Крім того, беремо до уваги ще й роз’яснення Мінекономіки з питань обчислення відпускної середньої заробітної плати. Повноваження надавати їх закріплене за цим відомством положеннями п. 2 постанови КМУ від 08.02.95 № 100.

Оплачуємо календарні дні відпустки.

Щоб визначити суму відпускних, необхідно кількість календарних днів відпустки помножити на середньоденну зарплату. Як її обчислити? Відповідь на це запитання міститься у п. 7 Порядку № 100. У вигляді формули середньоденну зарплату (ЗПсер) можна представити так:

ЗПсер = ЗП : (К - Св - Ч),

де ЗП — сума зарплати та інших виплат за розрахунковий період, що беруть участь у розрахунку середньоденної зарплати;

К — загальна кількість календарних днів у розрахунковому періоді;

Св — кількість святкових і неробочих днів, передбачених ст. 73 КЗпП, що припали на розрахунковий період (за наявності);

Ч — час у розрахунковому періоді, протягом якого працівник відповідно до чинного законодавства не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково, а також час, за який відсутні дані про нараховану заробітну плату працівника внаслідок проведення бойових дій під час дії воєнного стану.

Як бачите, усі показники формули для розрахунку відпускної середньоденної зарплати визначаються у прив’язці до розрахункового періоду. Тож передусім нас цікавить саме він.