26.05.2025

Продаж основних засобів юрособою-єдиноподатником

Бувають випадки, коли платники єдиного податку (ЄП) продають свої основні засоби (ОЗ). Визначення ЄП-доходу від такого продажу доволі специфічне, а вартість таких активів доволі значна. Здійснення цієї операції може істотно вплинути на ЄП-дохід. Тому сьогодні поговоримо про те, як юрособі — платнику ЄП визначити ЄП-дохід від продажу ОЗ і що слід пам’ятати при здійсненні цієї операції.

Види діяльності для продажу

Перш за все зазначимо, що продаж ОЗ не заборонено платникам ЄП. Про це свідчить той факт, що у п. 292.2 ПКУ містяться прямі вказівки, як визначати величину ЄП-доходу в цьому випадку. Це підтверджують і податківці у листі ДПСУ від 06.03.2024 № 1170/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК.

Для здійснення певної діяльності на спрощеній системі інформація про неї має бути внесена у Реєстр платників ЄП. У разі здійснення видів діяльності, не зазначених у Реєстрі платників ЄП, єдиноподатник має перейти на загальну систему оподаткування (п.п. 7 п.п. 298.2.3 ПКУ).

Тому коли юрособа-єдиноподатник приймає рішення продати власний ОЗ, то в неї відразу виникає запитання:

чи потрібно їй для такого продажу мати у Реєстрі платників ЄП «торговельні» коди КВЕД, наприклад код 68.10 (продаж нерухомості), код 47.99 (для позамагазинної роздрібної торгівлі)?

На наш погляд, для продажу об’єктів ОЗ вносити у Реєстр платників ЄП спеціальний «торговельний» КВЕД необхідності немає.

Аргументуємо це тим, що:

— юрособа не збирається займатися діяльністю з продажу ОЗ. Така операція є епізодичною;

— сам об’єкт ОЗ взагалі був придбаний для використання в діяльності підприємства, а не з метою перепродажу. А необхідність продажу виникла уже з часом після використання певного об’єкта.