25.06.2015

За яких умов медсестра може бути фельдшером швидкої

У Центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф працює медпрацівник з базовою вищою освітою за спеціальністю «Сестринська справа». Чи може він обіймати посаду фельдшера екстреної медичної допомоги, не маючи на це дозволу МОЗ?

Вимоги до роботи на посаді медичної сестри виїзної лікарської або фельдшерської бригади екстреної медичної допомоги наведені у Довіднику кваліфікаційнихарактеристик професій працівників системи охорони здоров’я (Випуск 78 «Охорона здоров’я»), затвердженому наказом МОЗ від 29.03.2002 р. № 117. Деякі терміни, що застосовуються в ньому, застарілі: наприклад, слід застосовувати не «швидка медична допомога», а «екстрена медична допомога», фах «Швидка та невідкладна допомога» — «Невідкладні стани». Але на цей час слід користуватися саме кваліфікаційними характеристиками, наведеними у згаданому Довіднику. Проаналізуємо кваліфікаційні вимоги до медсестри і фельдшера (див. схему).

Тепер можна зробити висновок: сестра медична, яка має спеціальність «Сестринська справа», повинна пройти курси спеціалізації за фахом «Невідкладні стани» та після отримання дозволу МОЗ може працювати на посаді фельдшера.

Наостанок нагадаємо, що Примірними штатними нормативами центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, затвердженими наказом МОЗ від 07.12.2012 р. № 1018, передбачено у штаті виїзних лікарських та фельдшерських бригад: по два цілодобових пости фельдшера (медичної сестри) на кожну виїзну лікарську бригаду та по два цілодобових пости фельдшера (медичної сестри) на кожну виїзну фельдшерську бригаду.