23.02.2017

Доплата за завідування бібліотекою: кому і скільки

Чи залежить розмір доплати за завідування бібліотекою від того, введено або ні до штату загальноосвітнього навчального закладу посаду бібліотекаря? Яким нормативно-правовим документом слід керуватися при установленні посадового окладу за посадою завідувача бібліотеки у школі?

Типовими штатними нормативами загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженими наказом МОН від 06.12.2010 р. № 1205, передбачено: посада завідувача бібліотеки вводиться у школах, що мають 11 і більше класів. При кількості класів 5 — 10 або 25 — 29 вводиться 0,5 посади бібліотекаря, а при кількості 30 і більше класів — 1,0 посади бібліотекаря. При цьому в опорній школі (для обслуговування філій) за наявності у неї не менше чотирьох філій з контингентом 20 і більше учнів у кожній філії додатково вводиться 0,25 посади бібліотекаря.

У Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 81 «Культура та мистецтво», затвердженому наказом Мінкультури від 14.04.2000 р. № 168, вказано: до посадових обов’язків завідувача бібліотеки та бібліотекаря віднесено роботу з формування, обліку, оброблення, організації та зберігання бібліотечних фондів.

В абз. 2 п. 58 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти від 15.04.93 р. № 102 (далі — Інструкція № 102), вказано: за наявності в закладах штатних посад бібліотечних працівників за завідування бібліотекою встановлюється доплата в розмірі 5 — 15 % посадового окладу. Конкретний розмір доплати встановлюється керівником навчального закладу за погодженням з профспілковим комітетом з урахуванням розміру фонду підручників, з яким ведеться робота.

При цьому відповідно до абз. 1 п. 58 Інструкції № 102 у загальноосвітніх навчальних закладах, штатними розписами яких не передбачена посада бібліотекаря, педагогічним та іншим працівникам, які ведуть бібліотечну роботу та роботу з бібліотечним фондом підручників, установлюється доплата за завідування бібліотекою в розмірі 10 % посадового окладу (ставки заробітної плати).

Тож доплата, яка має назву «за завідування бібліотекою», що встановлюється завідувачу бібліотеки та бібліотекарю, які є штатними працівниками загальноосвітнього навчального закладу, включає оплату як за бібліотечну роботу, так і за роботу з бібліотечним фондом підручників, що є невід’ємною частиною цієї бібліотечної роботи.

Про вказане йдеться у листі МОН від 29.08.2006 р. № 1/9-549, у якому зазначається: при визначенні конкретного розміру доплати «за завідування бібліотекою» (п. 58 Інструкції № 102) бібліотечним працівникам керівником навчального закладу має враховуватись розмір фонду підручників, з яким ведеться робота.

Також у цьому листі повідомляється: зважаючи на особливості визначення розміру посадових окладів завідувачів бібліотек, які є структурними підрозділами навчальних закладів, працівникам, які обіймають у них штатні посади завідувачів бібліотек, установлюється доплата у розмірах, визначених у п. 58 Інструкції № 102, за роботу саме з фондом підручників.

Особливості визначення розміру посадових окладів завідувачів бібліотек шкіл полягають у тому, що бібліотеки є їх структурними підрозділами. Згідно із приміткою 2 до таблиці 4 додатка 2 до наказу Мінкультури «Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки» від 18.10.2005 р. № 745 посадові оклади завідувачів бібліотек, які є структурними підрозділами установи, підприємства або організації (зокрема, шкільних бібліотек), установлюються на рівні посадових окладів бібліотекарів відповідної категорії, передбачених у таблиці 1 додатка 3 до вказаного наказу.