23.11.2023

Соцпрацівник + фахівець із соцроботи: виплачуємо надбавку за вислугу років

Соціальний працівник терцентру (основне місце роботи, 0,5 ставки) отримує надбавку за вислугу років у розмірі 10 % окладу. Стаж роботи на цій посаді становить 6 років. З 05.11.2023 його прийняли до цієї ж установи за внутрішнім сумісництвом на посаду фахівця із соціальної роботи (0,5 ставки). Чи виплачувати надбавку за вислугу років за сумісництвом?

Відразу відповімо — так, виплачувати. Далі пояснимо чому.

Коло отримувачів

Надбавка за вислугу років працівникам терцентрів установлюється відповідно до норм Порядку № 239*. Дія цього Порядку поширюється на працівників державних та комунальних установ соцзахисту населення незалежно від підпорядкування, умови оплати праці яких визначаються згідно з Умовами № 308/519**.

* Порядок виплати надбавки за вислугу років працівникам державних та комунальних установ соціального захисту населення, затверджений наказом Мінсоцполітики від 15.06.2011 № 239.

** Умови оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затверджені спільним наказом МОЗ та Мінсоцполітики від 05.10.2005 № 308/519.

Надбавку за вислугу років установлюють у відсотковому значенні виходячи з окладу з урахуванням підвищень без урахування інших доплат і надбавок. А також залежно від стажу роботи: понад 3 роки — 10 %, понад 10 років — 20 %, понад 20 років — 30 %.

Надбавка за вислугу років виплачується (п. 3 Порядку № 239):

— керівникам установ соцзахисту населення та їх заступникам з основного виду діяльності;

— керівникам структурних підрозділів та їх заступникам із соціальної, психологічної, педагогічної, фізичної, медичної, трудової, професійної реабілітації, надання соціальних (соціально-медичних) послуг, соцобслуговування, медичного супроводу, спостереження, забезпечення стаціонарного проживання тощо, крім тих, що мають право на виплату надбавки за вислугу років на інших підставах;

— інструкторам з трудової адаптації, методистам з профреабілітації, організаторам культурно-дозвіллєвої діяльності, фахівцям із соціальної роботи (із соціальної допомоги вдома, з фізичної реабілітації), соціальним працівникам, психологам, соціальним робітникам.

Працівники-сумісники

Нарахування та виплата надбавки проводиться щомісяця за фактично відпрацьований час за основним місцем роботи і за сумісництвом (п. 7 Порядку № 239).

Надбавка за вислугу років виплачується працівникам-сумісникам терцентрів на загальних підставах. Право на неї мають як внутрішні сумісники, так і зовнішні

Якщо працівник, крім основного місця роботи (0,5 ставки), працює в установі внутрішнім сумісником (0,5 ставки), надбавка за вислугу років нараховується за кожним місцем роботи окремо до фактично зайнятого посадового окладу, тобто:

— за основним місцем роботи до окладу на 0,5 ставки;

— за сумісництвом до окладу на 0,5 ставки.

Стаж для надбавки

Стаж для встановлення надбавки за вислугу років обчислюється на підставі трудової книжки та інших (що підтверджують стаж) документів (п. 5 Порядку № 239).

До «надбавочного» стажу включається, зокрема:

час роботи у державних та комунальних установах, закладах та організаціях, незалежно від підпорядкування, на посадах, визначених у п. 3 цього Порядку;

— час, коли працівник фактично не працював, але за ним згідно із законодавством зберігалися місце роботи та зарплата повністю або частково;

— час відпустки для догляду за дитиною до 3 років, із 3 до 6 років.

Для виплати надбавки враховується сумарний стаж на одній або декількох посадах, наведених у п. 3 Порядку № 239 (див. лист Мінсоцполітики від 04.02.2019 № 93/0/206-19)

Тож у ситуації, що розглядається, працівник має право на надбавку за двома посадами:

1) соціальний працівник (основне місце роботи);

2) фахівець із соціальної роботи (внутрішнє сумісництво).

За наявності 6 років стажу розмір надбавки становить 10 % посадового окладу за кожною із таких посад. При цьому згідно з п. 6 Порядку № 239 «вислужна» надбавка за основною посадою і посадою за сумісництвом обчислюється виходячи з посадового окладу з урахуванням підвищень без урахування інших надбавок і доплат.

Дата встановлення

У п. 9 Порядку № 239 передбачено, що встановлення надбавки або зміна її розміру проводиться з початку місяця, що настає за місяцем роботи, в якому виникло таке право.

Але це не стосується нашого випадку. Адже тут не йдеться про право працівника на перше встановлення надбавки, коли його загальний «надбавочний» стаж досягає понад 3 роки. Так само ми не маємо справу із випадком підвищенням розміру набавки у зв’язку із досягненням «надбавочного» стажу понад 10 або 20 років.

Працівник на момент прийняття на посаду фахівця із соціальної роботи вже має стаж роботи на посаді соціального працівника терцентру 6 років. Саме тому надбавку за вислугу років у розмірі 10 % посадового окладу за посадою фахівця із соціальної роботи слід йому встановити із дати прийняття на роботу, тобто з 05.11.2023. А нарахування надбавки у листопаді слід проводити пропорційно відпрацьованому часу (з 5 по 30 листопада 2023 року).

Висновки

  • Надбавка за вислугу років працівникам терцентрів виплачується як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.
  • Для виплати надбавки за вислугу років враховується сумарний стаж на посадах, наведених у п. 3 Порядку № 239.
  • Якщо працівник на момент прийняття на роботу має необхідний «надбавочний» стаж, то надбавка за вислугу років установлюється з дати прийняття.