26.10.2023

Купуєте нерухомість або авто у фізособи? Не забудьте сплатити податки і подати 4ДФ

У цій статті поговоримо про купівлю юрособою нерухомості та автотранспорту у фізособи. Мова піде про оподаткування доходу фізособи від продажу такого майна та відображення покупцем такого доходу в 4ДФ.

Купуємо нерухомість у фізособи

При купівлі юрособою нерухомості у фізособи юрособа є податковим агентом.

І дохід фізособи в такому випадку податкові агенти мають відобразити у додатку 4ДФ.

Такий дохід не завжди оподатковується ПДФО, ВЗ. Коли оподатковувати, а коли ні, шукаємо відповідь у ст. 172 ПКУ.

Коли без податку? Відповідно до п. 172.1 ПКУ не оподатковують ПДФО дохід, отриманий платником податку від продажу нерухомості, щодо якої виконуються одночасно три умови:

1. Об’єктом продажу виступає житловий будинок, квартира або їх частина, кімната, садовий (дачний) будинок (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельна ділянка, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу України залежно від його призначення.

2. Це перший об’єкт нерухомості із зазначених вище, що продається у звітному податковому році.

3. Об’єкт нерухомості, що продається, перебував у власності платника податку більше 3 років. Ця умова не поширюється на майно, отримане у спадок (абз. 2 п. 172.1 ПКУ).

Якщо об’єкт продажу не оподатковується ПДФО, то ВЗ теж не утримуємо.

Коли оподатковувати та які ставки податку? Відповідно до п. 172.2 ПКУ за ставкою ПДФО 5 % та ВЗ 1,5 % оподатковують дохід від продажу протягом поточного календарного року:

— другого з пільгових об’єктів нерухомості (крім операцій з відчуження житлової нерухомості банками в порядку звернення стягнення за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий в іноземній валюті);

— першого з об’єктів нерухомості, що не є пільговим (наприклад, квартира, придбана у власність протягом останніх 3 років, або нежитлове приміщення);

— третього та наступних об’єктів нерухомості, що отримані у спадщину.

За ставкою ПДФО 18 % та ВЗ 1,5 % оподатковується дохід від продажу об’єктів нерухомості (крім успадкованого майна, про яке йшла мова вище), якщо платник податку протягом поточного календарного року продає:

— третій та наступні пільгові об’єкти нерухомості (крім операцій з відчуження житлової нерухомості банками в порядку звернення стягнення за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий в іноземній валюті);

— другий та наступні об’єкти нерухомості, які не є пільговими.

Додаток 4ДФ. Дохід від операцій з продажу об’єктів нерухомості податковий агент має показати у розділі І додатка 4ДФ з ознакою доходу «104». Ця ознака застосовується як до неоподатковуваних, так і до оподатковуваних доходів.

Винятком є доходи від продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення і земельних часток (паїв), безпосередньо отриманих фізособою у власність у процесі приватизації за нормами безоплатної передачі, визначеними ст. 121 Земельного кодексу України залежно від їх призначення. Їх не оподатковують ПДФО на підставі п.п. 165.1.40 ПКУ і відображають у додатку 4ДФ з ознакою доходу «161» (а не «104»).

Купівля автівки у фізособи

У випадку, коли підприємство купує авто у фізичної особи, податковим агентом фізособи-продавця є підприємство-покупець.

Легковик. Не підлягає оподаткуванню дохід, отриманий фізособою від продажу протягом звітного року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, та/або мотоцикла, та/або мопеда (абз. 1 п. 173.2 ПКУ).

При цьому при другому продажу легковика протягом року дохід від такого продажу оподатковують ПДФО за ставкою 5 %. А от при третьому і наступному продажуза ставкою 18 %. І в разі коли дохід фізособи оподатковується ПДФО, з нього слід утримати й ВЗ за стандартною ставкою 1,5 % (пп. 1.3 і 1.4 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Нелегковик. Дохід фізособи від продажу протягом звітного року:

— першого та другого нелегкового автомобіля (вантажівки, автобуса тощо) оподатковуємо за ставкою ПДФО 5 %, ВЗ 1,5 % (див. роз’яснення в категорії 103.22 ЗІР):

— третього та наступних — ПДФО 18 %, ВЗ 1,5 %.

Дохід фізособи від продажу автомобіля (як легкового, так і нелегкового) зазначаємо в розділі І 4ДФ з ознакою доходу «105».

Якщо дохід неоподатковуваний (перший продаж легкового автомобіля у звітному році), графи 4а і 4, а також 5а і 5 розділу І не заповнюємо.

Якщо ж дохід від продажу транспортного засобу підлягає оподаткуванню, у зазначених графах відображаємо суму нарахованих і перерахованих ПДФО і ВЗ відповідно.

Висновки

  • Дохід від операцій з продажу об’єктів нерухомості, як неоподатковуваних, так і оподатковуваних, податковий агент має показати у розділі І додатка 4ДФ з ознакою доходу «104».
  • Дохід фізособи від продажу автомобіля (як легкового, так і нелегкового) податковий агент має зазначити в розділі І 4ДФ з ознакою доходу «105».