12.12.2024
До 1 грудня 2024 року підприємства, які бронювали працівників за списками згідно з Порядком № 76, мали подавати звіт про чисельність військовозобов’язаних, які заброньовані.
Зауважте, якщо бронювання відбувалось за Порядком № 45* або за допомогою порталу Дія (відповідно до вимог Порядку № 650**), то звітувати про заброньованих працівників було не потрібно (див. лист Мінекономіки від 29.08.2024 № 2704-20/64638-09).
* Порядок бронювання військовозобов’язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час, затверджений постановою КМУ від 04.02.2015 № 45.
Складати звіт про чисельність військовозобов’язаних, які заброньовані, роботодавці мали щокварталу станом на 1-ше число місяця, що настає за звітним кварталом. При цьому строки та форма звітності залежали від суб’єкта, який мав її подавати.
Наприклад, критично важливим підприємствам звітувати потрібно було за формою, наведеною у додатку 6 до Порядку № 76, а крайнім строком для її подання було визначено 10-те число місяця, що настає за звітним кварталом.
А чи потрібно буде подавати такий звіт й після 1 грудня?
Нагадаємо, що 22.11.2024 КМУ затвердив постанову № 1332* (набрала чинності 01.12.2024), завдяки якій Порядок № 76 було викладено у новій редакції.
Внаслідок таких змін з Порядку № 76:
— зникла норма, яка вимагала подання звіту про чисельність військовозобов’язаних, які заброньовані;
— вилучені форми такого звіту (додатки 6, 7, 8 до Порядку № 76).
Таким чином,
з 1 грудня 2024 року звітувати про чисельність військовозобов’язаних, які заброньовані, вже не потрібно
Але чому? Тому що з вказаної дати бронювання за списками на підставі Порядку № 76 відбуватиметься виключено в електронній формі засобами порталу Дія*.
* Виняток — якщо у критично важливого підприємства немає коду ЄДРПОУ або технічної можливості формування списку засобами Порталу Дія, воно подає список військовозобов’язаних на бронювання до того держоргану, який прийняв рішення про визначення його критично важливим.
А це означає, що:
— списки працівників до бронювання подаватимуться виключно в електронному вигляді;
— в разі погодження списку надання відстрочки та переведення заброньованих працівників на спецоблік відбуватиметься автоматично також в електронному форматі;
— а інформація про надання відстрочки автоматично потраплятиме в електронний військово-обліковий документ працівника.
Тому додатково подавати ще й звіт про чисельність заброньованих немає потреби. Вся інформацію про заброньованих працівників і так буде в системі.
Більше подробиць про новий порядок бронювання шукайте у статті «Новий порядок бронювання: знайомимося» // «Податки & бухоблік», 2024, № 96.