26.12.2024

Суміщення посад: чи є обмеження?

Працівник, крім основної посади, суміщає ще дві. Чи є обмеження за кількістю суміщуваних посад та за сумою доплати за суміщення?

Кількість посад

Жодним законодавчим документом не обмежено кількість посад, які може суміщати один працівник. Тобто можна мати одну основну посаду і виконувати роботу за суміщенням ще за однією чи декількома посадами.

Причому як для комерційних роботодавців, так і для бюджетних.

Головне, щоб це не погіршувало продуктивність праці та не виснажувало самого працівника. Адже робота за суміщенням проводиться у основний робочий час без увільнення від виконання роботи за основною посадою.

А далі поговоримо щодо обмежень у розмірі доплати за суміщення.

Комерційні роботодавці

За суміщення професій (посад) установлюють доплату (ч. 1 ст. 105 КЗпП).

Постановою № 1145* та Інструкцією № 53** передбачені певні обмеження для цієї доплати.

* Постанова Ради Міністрів СРСР «Про порядок і умови суміщення професій (посад) від 04.12.81 № 1145.

** Інструкція щодо застосування постанови Ради Міністрів СРСР «Про порядок і умови суміщення професій (посад)» від 04.12.81 № 1145, затверджена Держкомпраці СРСР від 14.05.82 № 53-ВЛ.

Але, чесно кажучи, багато норм цього документа вже не можна назвати актуальними.

Наприклад, зазначено, що робітникам та молодшому обслуговуючому персоналу у виробничих галузях народного господарства, а також робітникам, зайнятим на вантажно-розвантажувальних роботах у всіх галузях народного господарства, мають установлювати доплату за суміщення в розмірі до 50 % тарифної ставки (окладу) з основної роботи.

А інженерно-технічним працівникам та іншим спеціалістам, а також службовцям виробничих галузей та всім категоріям працівників невиробничих галузей народного господарства — до 30 % тарифної ставки (окладу) з основної роботи.

Тобто ці норми явно були направлені на СРСРівські реалії. Сьогодні ж маємо інші.

Тому є свіжіші норми — у КЗпП. Приписом ч. 2 ст. 105 КЗпП установлено, що розмір доплати за суміщення установлюють у колективному договорі. Якщо колективний договір не укладено, власник або уповноважений ним орган зобов’язаний погодити питання доплат із профспілковим органом, який представляє інтереси більшості працівників, а якщо його немає — з іншим органом, уповноваженим на представництво трудовим колективом (ч. 2 ст. 97 КЗпП).

Тож якщо колдоговору на підприємстві немає, прописати цей нюанс слід в іншому локальному акті роботодавця з питань оплати праці (наприклад, у Положенні про оплату праці).

Таким чином, наразі розмір доплати за суміщення для комерційних роботодавців не обмежений

Хіба що розміром економії фонду оплати праці за вакантною суміщуваною посадою.

Це підтверджено Генеральною угодою про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні на 2019 —2021 роки, яка все ще діє. В додатку 3 до неї зазначено: доплата за суміщення одному працівнику не обмежується максимальним розміром і встановлюється в межах економії фонду зарплати за тарифною ставкою і окладом суміщуваної посади працівника.

Бюджетні роботодавці

Для бюджетних роботодавців обмеження у розмірі доплати за суміщення таки є.

Причому умови встановлення доплати за суміщення посад для працівників окремих галузей бюджетної сфери (освіта, культура, спорт) схожі, оскільки розроблені на основі п.п. «а» п.п. 3 п. 3 постанови № 1298*. Максимальний розмір доплати за суміщення професій (посад) — 50 % посадового окладу. Конкретний розмір доплати встановлює керівник установи залежно від складності, характеру, обсягу виконуваних робіт, витрат основного робочого часу.

* Постанова КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 № 1298.

Доплата за суміщення посад не встановлюється керівникам бюджетних установ та їх заступникам, керівникам структурних підрозділів цих установ (їх заступникам).

Доплата за суміщення розраховується у відсотках від окладу за основною посадою

Важливо, що не має значення, за якою посадою тарифний розряд (оклад) вищий: за основною чи суміщуваною. Все одно доплату за суміщенням рахують від посадового окладу за основною посадою.

При цьому таку доплату можна встановити в межах економії коштів за вакантною посадою (див. листи Мінпраці від 25.03.2010 № 319/13/84-10 та від 07.09.2010 № 784/13/84-100).

Тут же зазначено, що доплату можна встановити декільком працівникам у розмірі до 50 % посадового окладу за основною посадою в межах економії за посадовим окладом (ставкою заробітної плати) відсутнього працівника. Тобто якщо одну вакантну посаду «ділять» декілька працівників, то між ними можна «розкидати» хоч би й весь оклад, але доплата за суміщення кожному працівнику не має перевищувати 50 % його основного окладу.

Так само і при суміщенні одним працівником двох додаткових посад (окрім основної) слід орієнтуватись на те, що максимальна сума доплати за суміщення за усіма посадами не має перевищувати 50 % основного окладу.

Висновки

  • Працівник може суміщати кілька посад без обмежень, якщо це не впливає на його продуктивність.
  • Розмір доплати визначається колективним договором або іншими локальними актами.
  • Для бюджетних роботодавців максимальний розмір доплати — 50 % від посадового окладу за основною посадою незалежно від того, яка посада має вищий тарифний розряд.