13.06.2024
З метою забезпечення належної якості вивчення окремих навчальних предметів (інтегрованих курсів) клас державного, комунального закладу освіти може ділитися не більш як на три групи з кількістю учнів не менше восьми осіб (ч. 6 ст. 12 Закону про середню освіту*). Порядок поділу класів на групи під час вивчення окремих навчальних предметів (інтегрованих курсів) визначається центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.
* Закон України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX.
Згідно з додатком 2 до Порядку № 128* у 5 — 9 класах ЗСО міської місцевості запроваджується поділ класів на групи при проведенні уроків з трудового навчання при кількості учнів в класі більше 27. У свою чергу, технологічна освітня галузь у ЗСО реалізується через предмет «Технології». Про це чітко зазначено у наказі № 235**.
Навчальними планами для 5 — 9 класів ЗСО, затвердженими наказом № 405*, освітня галузь «Технології» реалізується через предмет «Трудове навчання» та інші предмети залежно від типу закладу освіти. Однак наказ № 405 втратив чинність стосовно 5 та 6 класів ЗСО. При цьому для 7 класів ЗСО цей нормативний документ втрачає чинність з 1 вересня 2024 року; з 1 вересня 2025 року — в частині для 8 класів; з 1 вересня 2026 року в частині для 9 класів.
Згідно з Державним стандартом № 1392* зміст предметів освітньої галузі «Технології» має чітко виражену прикладну спрямованість і реалізується переважно шляхом застосування практичних методів організації занять. При цьому в наказі № 128 йдеться не про назву уроку «Трудове навчання», а про дію щодо трудового навчання, незалежно від назви предмета.
Зміст вивчення технологічної освітньої галузі передбачає трудове навчання учнів на цих уроках, що вказує на ідентичність зазначених понять.
МОН у листах від 19.08.2022 № 1/9530-22 та від 12.09.2023 № 1/13749-23 зазначало, що поділ класів на групи при проведенні уроків з трудового навчання, технологій (окремо для хлопців і дівчат) проводиться за умови наявності в класі понад 27 учнів, але не менше 8 учнів у групі.
Крім того, на період воєнного стану призупиняється дія положення ч. 2 ст. 12 Закону про середню освіту щодо граничної верхньої межі кількості учнів у класі державного, комунального закладу освіти, крім здобуття освіти за очною (денною) або вечірньою формою. Тому нормативи максимальної наповнюваності класів за денною, вечірньою формами навчання зберігаються.
У ЗСО можуть запроваджуватися як галузеві, так і міжгалузеві навчальні предмети (інтегровані курси), які вивчаються за модельними навчальними програмами або за навчальними програмами, затвердженими педагогічною радою. Вони мають містити опис результатів навчання учнів в обсязі не меншому, ніж передбачено Держстандартом та/або відповідними модельними навчальними програмами. Зважаючи на вищевикладене, при вивченні предмета «Технології» поділ класів з кількістю учнів більше 27 на групи є обов’язковим.
Тут якихось особливостей немає. Посада вчителя віднесена до педагогічних. Заробітна плата вчителя з предмета «Технології» («Трудове навчання»), як і решти вчителів, залежить від обсягу навчального навантаження. Тарифні розряди вчителям визначаються згідно з додатком 6 до наказу № 557* залежно від кваліфікаційної категорії. Остання присвоюється за наслідками атестації.
Крім того, вчитель як педагогічний працівник, має право на:
— підвищення посадового окладу на 10 % згідно з постановою КМУ від 11.01.2018 № 22;
— отримання надбавки за вислугу років у розмірі залежно від педагогічного стажу;
— отримання надбавки за престижність педагогічної праці;
— щорічну основну відпустку тривалістю 56 календарних днів;
— виплату допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу при наданні щорічної основної відпустки;
— виплату щорічної грошової винагороди за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов’язків.
Також за завідування майстернями вчителям ЗСО передбачено доплату у розмірі 15 — 20 % посадового окладу (ставки зарплати). Детальніше про встановлення та обчислення такої доплати читайте у статті «Доплата завідувачу майстерні: чи обов’язкова виплата у ЗСО?» // «Оплата праці», 2023, № 19.