14.03.2024
Запитання поставив учасник нашого онлайн-семінару. І варто зазначити, що воно одне з найпоширеніших у воєнний період. Сьогодні зосередимось саме на тому, яку підставу для звільнення обрати у цьому випадку.
Приписом п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП передбачена така підстава розірвання трудових відносин з ініціативи роботодавця, як прогул (в тому числі відсутність на роботі більше 3 годин протягом робочого дня) без поважних причин.
Ось тут і криється головна «фішка» цієї підстави. Для звільнення за прогул роботодавець повинен встановити причину відсутності працівника та визнати її такою, що не викликана поважними причинами. А для цього працівник має, як мінімум, з’явитись і від нього слід отримати письмові пояснення відсутності або оформити акт про відмову в їх наданні.
У нашому випадку від працівника вже давно немає жодної звістки. Відповідно ані пояснень відсутності, ані заактованої відмови їх надавати, ані визнання причин відсутності неповажними — усього цього теж немає. Тож за прогул такого працівника звільнити не можна.
Але є інший, більш реальний варіант.
В описаній ситуації можна розглянути іншу підставу для звільнення — п. 83 ч. 1 ст. 36 КЗпП. Приписом цієї законодавчої норми
дозволено припинити трудовий договір у разі відсутності працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад 4 місяці поспіль
Тут варто бути пильними! Для звільнення за цією підставою мають бути одночасно дотримані дві умови:
1) фактична відсутність працівника на робочому місці понад 4 місяці поспіль;
2) відсутність у роботодавця інформації про причини такої відсутності також понад 4 місяці поспіль.
Пам’ятайте, що періоди відсутності не сумуються. Треба рахувати саме 4 місяці безперервно.
Важливим є наявність доказів відсутності працівника. Це можуть бути листи на електронну і звичайну «паперову» пошту, дзвінки на мобільний телефон, повідомлення у месенджери, а також складені за результатами усіх цих дій акти.
Ще одне підтвердження — позначки «НЗ» у табелі обліку робочого часу. Як довго їх ставити? Законодавство не містить обмежень. Але якщо маєте намір звільнити працівника на підставі п. 83 ч. 1 ст. 36 КЗпП, то вистачить 4 місяців безперервної відсутності за дотримання описаних вище умов.
І ще один важливий і корисний для роботодавця момент.
У цьому разі, на відміну від звільнення за прогул, причина відсутності на роботі не має значення
Тобто навіть якщо згодом з’ясується, що причина була поважною, на факт звільнення це не вплине.
Хоча в кожній конкретній ситуації слід враховувати обставини. Так, наприклад, радимо взяти до уваги думку фахівців Мінекономіки, висловлену в листі від 29.03.2023 № 4706-05/13504-07: працівників, звільнених на підставі п. 83 ч. 1 ст. 36 КЗпП, стосовно яких установлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, слід поновити на роботі.