14.03.2024
Відповідно до ст. 10 Закону № 3808* ДЮСШ є закладами спеціалізованої позашкільної освіти спортивного профілю — закладами фізичної культури і спорту, які забезпечують:
— розвиток здібностей вихованців в обраному виді спорту, визнаному в Україні;
— необхідні умови для гармонійного виховання, фізичного розвитку, повноцінного оздоровлення, змістовного відпочинку і дозвілля дітей та молоді;
— набуття навичок здорового способу життя;
— підготовки спортсменів для резервного спорту.
Виділяють такі типи ДЮСШ, як комплексні ДЮСШ, ДЮСШ з видів спорту, ДЮСШ для осіб з інвалідністю, спеціалізовані ДЮСШ олімпійського резерву, спеціалізовані ДЮСШ для осіб з інвалідністю паралімпійського та дефлімпійського резерву.
* Закон України «Про фізичну культуру і спорт» від 24.12.93 № 3808-XII.
Водночас відповідно до норм постанови КМУ від 06.05.2001 № 433 ДЮСШ є закладом позашкільної освіти (далі — ЗПО).
Тренувальна робота. Навчально-тренувальна та спортивна робота в ДЮСШ проводиться за навчальними програмами з видів спорту, що затверджуються Мінмолодьспорту (п. 15 Положення № 993*). Учасниками навчально-тренувальної та спортивної роботи в спортивній школі є: вихованці; директор та його заступники; тренери-викладачі; медичні працівники та інші фахівці.
* Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу, затверджене постановою КМУ від 05.11.2008 № 993.
Вихованці спортивної школи мають право на здобуття позашкільної освіти спортивного профілю, одержання свідоцтва про закінчення спортивної школи та оригіналу особистої картки спортсмена, форми яких затверджуються Мінмолодьспорту та МОН (п. 29 Положення № 993).
Тренери-викладачі ДЮСШ організовують і здійснюють навчально-тренувальну та спортивну роботу, несуть відповідальність перед директором за її результати та підлягають атестуванню один раз на чотири роки в порядку, визначеному Мінмолодьспорту.
Оплатні умови. Оплата праці працівників ДЮСШ провадиться відповідно до наказу № 2097*. Так, посадові оклади для тренерів-викладачів визначаються згідно із схемою тарифних розрядів, наведеною в додатку 6 до наказу № 2097, а для директорів та інструкторів-методистів — у додатку 7 до наказу № 2097.
Крім того, у 2024 році продовжує діяти постанова № 755*, якою встановлені додаткові коефіцієнти підвищення посадових окладів (ставки зарплати) для працівників ДЮСШ. При встановленні підвищуючих коефіцієнтів для тренерів-викладачів враховується наявна кваліфікаційна категорія, а для директорів та інструкторів-методистів — категорія ДЮСШ.
Від розрахованого граничного розміру посадового окладу (з урахуванням додаткового коефіцієнта підвищення) потрібно рахувати усі виплати, передбачені працівнику (у тому числі підвищення посадового окладу, надбавки, доплати тощо).
Відповідно до ст. 11 Закону № 3808 ЗСОСП із специфічними умовами навчання є закладами загальної середньої освіти (далі — ЗСО), закладами фахової передвищої освіти або закладами вищої освіти — закладами фізичної культури і спорту, які:
— забезпечують відбір та спортивну підготовку найобдарованіших дітей та молоді;
— створюють умови для розвитку їхніх індивідуальних здібностей з метою досягнення високих спортивних результатів та поповнення національних збірних команд у поєднанні із здобуттям учнями та студентами відповідної освіти.
Спеціалізована освіта спортивного спрямування здобувається одночасно із середньою, професійною (професійно-технічною), фаховою передвищою чи вищою освітою.
До ЗСОСП належать: спортивний ліцей (ЗСОСП, що забезпечує здобуття освіти спортивного профілю одночасно із здобуттям повної загальної середньої освіти на всіх або окремих її рівнях; професійний коледж спортивного профілю; фаховий коледж та інші.
Основними завданнями ЗСОСП є:
1) підготовка спортсменів з олімпійських видів спорту, які здатні успішно брати участь у всеукраїнських та міжнародних спортивних змаганнях різного рівня;
2) створення учням (студентам) сприятливих умов для поєднання навчально-тренувального процесу та спортивної роботи з навчанням;
3) запровадження системи безперервної та ступеневої освіти на різних рівнях освіти для перспективних і висококваліфікованих спортсменів.
Тренувальна робота. Учасниками навчально-тренувальної та спортивної роботи є: учні (студенти); вчителі з видів спорту (тренери-викладачі); директор та його заступники; інші фахівці та працівники (п. 25 Положення № 2061*).
Штатна чисельність працівників ЗСОСП визначається його засновником. Штатний розпис державних і комунальних ЗСОСП затверджується керівником закладу.
У ЗСОСП передбачені, зокрема, посади вчителя зі спорту та методиста, які, на відміну від посад тренера-викладача та інструктора-методиста у ДЮСШ, є педагогічними. Але одночасно у ЗСОСП може бути введено й посаду тренера-викладача.
Оплатні умови. Ставки заробітної плати (посадові оклади) вчителів, методистів та інших педагогічних працівників ЗСОСП запроваджуються відповідно до наказу № 557*.
Посадові оклади (ставки заробітної плати) тренерів-викладачів та інших непедагогічних працівників ЗСОСП встановлюються, як і для працівників ДЮСШ, відповідно до наказу № 2097.
Надбавка за вислугу років. Нюанси виплати надбавки за вислугу років педагогічним працівникам установлені у Порядку № 78*. При цьому дія останнього поширюється на працівників, які займають посади згідно з Переліком № 963** і на яких поширюються оплатні умови, встановлені для працівників закладів освіти.
У свою чергу, посади тренера-викладача, старшого інструктора-методиста, інструктора-методиста не віднесені до педагогічних. Разом з тим постановою КМУ від 17.05.2002 № 660 запроваджено виплату надбавки за вислугу років, зокрема, для керівників, тренерів-викладачів, інструкторів-методистів ДЮСШ, тренерів-викладачів ЗСОСП із специфічними умовами навчання, керівників та їх заступників. На виконання цієї постанови розроблено Порядок № 2850*.
До педстажу для виплати надбавки за вислугу років зараховується час роботи у спортивних школах усіх типів на посадах керівників, їх заступників з основного виду діяльності, тренерів-викладачів, тренерів-методистів, інструкторів-методистів, акомпаніаторів та на посадах тренерів-викладачів ЗСОСП (п. 2 Порядку № 78):
— тим науково-педагогічним працівникам, що працюють за профілем у вищих навчальних закладах III — IV рівнів акредитації;
— керівників фізичного виховання, викладачів фізкультури вищих навчальних закладів I — II рівнів акредитації та професійно-технічних навчальних закладів;
— учителів фізкультури, керівників гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи, які працюють за профілем у загальноосвітніх навчальних закладах;
— педагогічних працівників, які працюють за профілем у позашкільних та дошкільних навчальних закладах.
Щодо зарахування до стажу для виплати надбавки за вислугу років тренерам-викладачам часу роботи на посадах педагогічних працівників, то відповідно до п. 2 Порядку № 2850 тренерам-викладачам ДЮСШ та ЗСОСП із специфічними умовами навчання зараховується час роботи за профілем на педагогічних посадах у ЗСО та ЗПО.
Допомога на оздоровлення. Допомога на оздоровлення у розмірі посадового окладу є обов’язковою виплатою для педпрацівників. Відтак кошти на її виплату мають бути затверджені кошторисом. Під час формування фонду оплати праці на відповідний рік для кожного педпрацівника передбачають одну допомогу на оздоровлення.
Якщо говорити про тренерів-викладачів, то відповідно до п.п. 6 п. 2 наказу № 2097 такі працівники мають право на матеріальну допомогу, у тому числі на оздоровлення, в сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік. При цьому слід ураховувати, що така матдопомога не є обов’язковою та виплачується в межах фонду оплати праці, затвердженого в кошторисах, тобто за наявності коштів на її виплату. При цьому рішення щодо такої виплати приймає керівник закладу.