28.11.2024

Святкова премія в ОМС: оподаткування, середня та інше

Посадовим особам та службовцям сільради виплачено премію до Дня місцевого самоврядування. Як оподатковувати таку виплату? Чи включати її до середньої зарплати та МЗП? Відповіді на ці та інші запитання — у нашій статті.

Про порядок нарахування та виплати премії до Дня місцевого самоврядування ми розповідали у статті «Святкова премія в ОМС: порядок та умови виплати» // «Оплата праці», 2024, № 22.

Сьогодні ж поговоримо про те, на що впливає така виплата.

Оподаткування премії

ЄСВ. На суму премії до Дня місцевого самоврядування нараховується ЄСВ за загальними правилами (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ*). Тобто роботодавці повинні на суму премії до профсвята нарахувати ЄСВ за ставкою 22 % (для осіб з інвалідністю — за ставкою 8,41 %).

* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

Як і звичайна зарплата, премія до Дня місцевого самоврядування відображається в Д1 Податкового розрахунку у місяці її нарахування загальною сумою у складі зарплати.

ПДФО. Нарахована працівнику сума премії до Дня місцевого самоврядування оподатковується ПДФО за звичайною ставкою у розмірі 18 %. Адже це зарплатна виплата (п.п. 14.1.48 ПКУ), правила оподаткування якої визначені у пп. 164.2.1 та 167.1 ПКУ.

У розділі І додатка 4ДФ Податкового розрахунку премія до професійного свята відображається в одному рядку із зарплатою з ознакою доходу «101».

ВЗ. Премія до Дня місцевого самоврядування оподатковується ВЗ у загальному порядку (п.п. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПКУ). На сьогодні ставка ВЗ все ще становить 1,5 %, адже Закон № 4015*, яким ставку ВЗ мають підвищити до 5 %, не набув чинності.

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» від 10.10.2024 № 4015-IX.

Включення до середньої

Відпускні. Середню зарплату для розрахунку суми відпускних (компенсації за невикористану відпустку) розраховують відповідно до Порядку № 100*.

* Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 № 100.

Порядком № 100 передбачено включення до розрахунку виробничих премій. А виплати (премії), пов’язані з ювілейними та святковими датами, не враховуються при обчисленні відпускної середньої зарплати згідно з п.п. «и» п. 4 Порядку № 100.

Премія, виплачена працівникам до Дня місцевого самоврядування, за своїм характером належить саме до таких святкових виплат, тому її не включаємо до розрахунку відпускних.

Лікарняні. Святкова премія включається до розрахунку лікарняних. Адже згідно з п. 3 Порядку № 1266* до розрахунку середньоденної зарплати включаються виплати, на які нараховано ЄСВ, зокрема і разові премії, що виплачуються працівникам до професійних свят.

* Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266.

Якщо весь місяць, в якому нарахована премія до професійного свята, повністю не відпрацьований з поважних причин (поважні причини тривали усі календарні дні місяця), тоді цей місяць виключається з розрахункового періоду і, відповідно, сума премії не потрапляє у розрахунок (див. лист ПФУ від 07.04.2023 № 13488-15877/Р-03/8-2800/23).

У випадку, коли у невідпрацьованому місяці залишається хоча б один вихідний день, непокритий поважними причинами, то такий день залишається у розрахунку середньоденної зарплати, також залишається і премія, яка нарахована у такому місяці та з якої сплачено ЄСВ.

Святкова премія та МЗП

У ст. 31 Закон про оплату праці серед виплат, які нараховують «зверху» мінзарплати, вказані премії до святкових і ювілейних дат. При цьому фахівці Мінсоцполітики в листі від 02.11.2017 № 2688/10/101-17 до святкових дат відносять офіційно встановлені в Україні святкові і неробочі дні, професійні свята і пам’ятні дати.

* Закон України «Про оплату праці» від 24.03.95 № 108/95-ВР.

День місцевого самоврядування — це професійне свято, яке офіційно встановлене Указом Президента України від 25.11.2000 № 1250/2000. Тож премію, виплачену працівникам до такої дати, не включаємо у МЗП, а нараховуємо «зверху» мінзарплати.

Індексація зарплати

Зміна «базового» місяця для індексації зарплати відбувається тільки в разі підвищення посадового окладу. Збільшення зарплати працівника за рахунок установлення та виплати нових надбавок, доплат, інших стимулюючих та заохочувальних виплат на «базовий» місяць не впливає. Тож у випадку виплати працівникам премії до професійного свята продовжуємо їм нараховувати суму індексації, обчислену виходячи з останнього підвищення їх окладів.

Для посадових осіб та службовців ОМС «базовим» місяцем для індексації зарплати є травень 2024 року. Уперше право на поточну індексацію зарплати виникло у листопаді 2024 року з урахуванням коефіцієнта 4,4 %. У грудні 2024 року залишається цей самий коефіцієнт індексації. Сума індексації зарплати з урахуванням повної зайнятості та повністю відпрацьованого часу в цих місяцях становить 133,23 грн (3028 грн х 4,4 %).

Більше інформації про нюанси проведення індексації працівників бюджетної сфери ви знайдете у статті «Індексація зарплати — 2024: згадуємо основні правила» // «Оплата праці», 2024, № 14.

Висновки

  • Премія до Дня місцевого самоврядування, що нарахована працівникам, оподатковується ПДФО, ВЗ та на неї нараховується ЄСВ.
  • До розрахунку відпускних не включаємо премію до професійного свята, але така виплата бере участь при обчисленні лікарняних.
  • Премію до Дня місцевого самоврядування нараховуємо «зверху» МЗП.
  • Збільшення зарплати працівника за рахунок нарахування та виплати премії до професійного свята не змінює «базовий» місяць для індексації його зарплати.