28.11.2024
Виправляємо сумову помилку. Механізм виправлення сумової помилки після спливу граничного строку подання Об’єднаного звіту однаковий як для подання Податкового розрахунку з типом «Уточнюючий», так і для виправлення помилки у складі Податкового розрахунку за поточний квартал з типом «Звітний». Тому за яким варіантом виправлятися — вибір за вами.
В обох варіантах виправлення самостійно знайденої помилки буде однаковим. У табличній частині коригуючого додатка Д1 на працівника, щодо даних якого виправляємося, формуємо рядок. В ньому:
— якщо донараховуємо базу та/або ЄСВ, то у графі 09 проставляємо КТН «2». Також якщо взагалі забули показати працівника в Д1, то щоб додати на нього інформацію, аналогічно формуємо рядок із КТН «2» у графі 09;
— якщо зменшуємо базу та/або ЄСВ, то у графі 09 проставляємо КТН «3». Якщо необхідно повністю прибрати поданий раніше рядок, то так само формуємо його із КТН «3». Зауважте, при цьому сумові значення вносимо без знака «мінус». Цю функцію як раз і виконує КТН «3».
Виправляємо несумову помилку. У Податковому розрахунку з типом «Уточнюючий» неможливо додати без одночасного виключення рядок із несумовою помилкою або навпаки вилучити без одночасного його додавання із застосуванням ознаки «0» та «1» у графі 25 Д1. Хоча законодавством такий механізм виправлення і передбачений. Причина цього — додаткові контролі Пенсійного фонду щодо заповнення звітності.
Частими помилками є ситуації, в яких працівник увесь місяць не працював, наприклад через відпустку без збереження зарплати, призупинення дії трудового договору або через прогул, але перебував у трудових відносинах. Роботодавці часто забувають сформувати у Д1 рядок без сумових показників на такого працівника.
Знаходять помилку, як правило, вже після спливу граничного строку подання звітності. Помилка належить до несумової. Роботодавці намагаються виправити її за правилами для несумових помилок (із застосуванням ознак «0»; «1»). Але якщо додати рядок із застосуванням ознаки «0» у графі 25, то програма видає помилку і вказує на відсутність рядка із ознакою «1». Хоча там його не має бути.
Так, помилка належить до несумових. Але це саме той випадок, коли нам нічого не залишається, як виправити її за допомогою КТН «2».
У такій ситуації додаємо рядок без сумових значень на працівника, а в графі 09 зазначаємо КТН «2». При цьому графу 25 залишаємо порожньою.
Зауважте, якщо після спливу строку подання звітності необхідно одночасно відкоригувати несумові та сумові показники в раніше поданому Д1, то діємо так. Спочатку за допомогою Податкового розрахунку з типом «Уточнюючий» виправляємо несумові помилки (в Д1 для цього використовуєте графу 25 «Ознака 0, 1»). Потім формуємо Податковий розрахунок + Д1 з типом «Уточнюючий» для коригування сумових показників (у Д1 використовуємо графу 09 з КТН «2» або «3» відповідно).
При виправленні сумових помилок у Д1 із застосуванням КТН «2» та «3» суми ЄСВ потрапляють до розділу І Податкового розрахунку так:
— за рядками з КТН «2» (якщо збільшили суму нарахувань з ЄСВ) — у графи 4, 4.1 — 4.3;
— за рядками з КТН «3» (якщо зменшили суму нарахувань з ЄСВ) — у графи 6, 6.1 — 6.3.
А також ці суми внеску потрапляють до підсумкових рядків 7 та 8 розділу І Податкового розрахунку.
Наведемо приклади поширених помилок у Д1 та їх виправлення за межами строку подання звітності.
Приклад 1. У Д1 за вересень поданого і прийнятого Податкового розрахунку за 3 квартал 2024 року виявили помилки. За рядком з поданою інформацією на працівників (основні, без інвалідності, повна зайнятість):
— Одаренко М. М. замість 14000 грн у графах 16 та 17 відобразили 24000 грн. Відповідно у графі 20 замість 3080 грн вказали 5280 грн;
— Шурба О. С. — замість 16500 грн у графах 16 та 17 відобразили 15600 грн. Відповідно у графі 20 замість 3630 грн вказали 3432 грн.
Виправляємо помилку 25 листопада 2024 року.
Обидві помилки належить до сумових. Оскільки вони виправляються після спливу граничного строку подання звітності за 3 квартал 2024 року, то їх можна виправити або в Д1 з типом «Уточнюючий», що сформований за той звітний період, в якому помилилися, або в Д1 з типом «Звітний», що буде сформований за будь-який місяць звітного періоду.
Припустимо, що обране подання уточненого розрахунку за період, в якому припустилися помилки. Тоді сформуємо Податковий розрахунок за 3 квартал + Д1 за вересень з типом «Уточнюючий». У Д1 буде міститися тільки інформація щодо працівників, за якими виправляються помилки.
Виправлятимемося за допомогою КТН «3» у графі 09 додатка Д1 (див. рис. 1).
Рис. 1. Фрагмент Д1 за вересень з типом «Уточнюючий»
Пояснимо порядок заповнення додатка Д1.
Зменшуємо — КТН «3». Для виправлення помилки формуємо у Д1 на працівника Одаренка М. М. рядок, в якому відображаємо ,серед іншого:
— КТН «3» у графі 09;
— у графі 10 вказуємо місяць і рік, за який виправляємо помилку. За умовами прикладу — це вересень 2024 року;
— у графах 16 і 17 вказуємо 10000 грн (24000 - 14000). Тобто різницю між сумами, що були зазначені в поданому Д1. Суми у цих графах зазначаємо без знака «мінус». Цю функцію виконує КТН «3»;
— графу 25 не заповнюємо.
Додаємо — КТН «2». На працівника Шурбу О. С. також формуємо рядок у Д1 із загубленою різницею 900 грн (16500 - 15600) у графах 16 і 17. При цьому у графі 09 зазначаємо КТН «2» і також не заповнюємо графу 25.
Графа 14 при коригуванні. Чи потрібно при коригуванні у Д1 через КТН «2»/«3» заповнювати графу 14 (кількість днів перебування у трудових відносинах)? При виправленні сумової помилки у раніше поданій інформації на працівника в Д1, графа 14 Д1 має бути порожньою. Дні перебування у трудових відносинах були зазначені раніше, і виправляється тільки сума.
Нещодавно стояв зайвий контроль ПФУ, який вимагав зазначати кількість днів трудових відносин у цій графі при коригуванні із застосуванням КТН «2» у Д1 з типом «Уточнюючий», а також «Звітний» поточного періоду.
Наразі при коригуванні через КТН «2», «3» у Д1 з типом «Звітний» у поточному періоді графу 14 маємо залишити порожньою, якщо на працівника, за яким виправляємося, в одному з рядків цього додатку вона є заповненою. При цьому не має значення, що виправляємося за минулі місяці. А от при коригуванні через Д1 з типом «Уточнюючий» такого контролю немає.
ПФУ намагається оптимізувати роботу електронних сервісів перевірки і прийняття Об’єднаного звіту. Зокрема, контролі від пенсійників щодо необхідності внесення показників у графу 14 при застосуванні КТН «2»/«3» постійно змінюються. Тому при коригуванні таким чином орієнтуємося на наявні контролі щодо заповнення графи 14.
З Д1 сумові значення потрапляють у табличну частину Податкового розрахунку. Зауважте, до нього потрапить тільки сума ЄСВ з графи 20 Д1, а дані з граф 16 і 17 у випадку коригувань із застосуванням КТН «2» та «3» до Податкового розрахунку не потрапляють. Як це буде виглядати у наведеній ситуації, зображено на рис. 2.
Рис. 2. Фрагмент Податкового розрахунку за 3 квартал 2024 року з типом «Уточнюючий»
За умовами наведеної ситуації сумові показники мають потрапити у розділ І Податкового розрахунку у рядки 4, 4.1, 6, 6.1, 7 та 8.
Приклад 2. У Д1 за липень поданого і прийнятого Податкового розрахунку за 3 квартал 2024 року знайшли помилки. За поданою у Д1 інформацією:
— на працівника Гончаренка І. А. (основний, без інвалідності, повна зайнятість) забули вказати 12 календарних днів перебування у відпустці без збереження зарплати;
— працівника Пилипика П. О. (сумісник, без інвалідності, неповна зайнятість) взагалі не відобразили у Д1 за липень, оскільки працівник не мав зарплатних нарахувань через прогули.
Виправляємось 25 листопада 2024 року.
У прикладі 2 маємо дві несумові помилки. Але виправлятимемо їх у різні способи.
Виправлення проведемо шляхом подання Податкового розрахунку за 3 квартал + Д1 за липень з типом «Уточнюючий».
Зауважте, на відміну від прикладу 1, ці помилки (у прикладі 2) неможливо виправити у складі Податкового розрахунку за поточний 4 квартал із типом «Звітний». Оскільки для виправлення несумових помилок із застосуванням ознак «1»/«0» у графі 25 це зробити взагалі неможливо. А для виправлення помилки із застосуванням КТН «2»/«3» у поточному Податковому розрахунку неможливо зазначити дні перебування у трудових відносинах через наявні зараз контролі ПФУ. Тому в цій ситуації виправитися можна тільки через уточнюючий Податковий розрахунок.
На працівника Гончаренка І. А. створимо два рядки:
— у першому рядку повторимо всю інформацію, яка була подана раніше, а у графі 25 зазначимо «1» — рядок на вилучення;
— у другому рядку покажемо правильну інформацію (повторимо раніше подану інформацію без зміни сумових показників та у графу 13 додамо 12 к. дн. відпустки без збереження зарплати), а у графі 25 зазначимо «0» — рядок на введення.
А от виправити несумову помилку шляхом додавання рядка без сумових показників із застосуванням ознаки «0» у графі 25 на працівника Пилипика П. О. нам не дадуть контролі ПФУ, що застосовуються в ході опрацювання Податкових розрахунків.
Тому у випадку із додаванням рядка без сумових показників для другого працівника застосуємо КТН «2».
Як це реалізувати, показано на рис. 3.
Рис. 3. Фрагмент Д1 за липень з типом «Уточнюючий»
У табличну частину Податкового розрахунку такі коригування не потраплять, і вона буде порожньою.