25.12.2009

Уряд нарешті звернув увагу на житлово-будівельну кооперацію

Стаття

Уряд нарешті звернув
увагу на житлово-будівельну кооперацію

Дмитро Чечель, консультант

 

Міністерство з житлово-комунального господарства оприлюднило проект розпорядження Кабінету Міністрів «

Про схвалення Концепції розвитку житлових будівельно-ощадних інститутів в Україні».

Автори Концепції констатують факт, що житлове іпотечне кредитування в Україні є доступним лише для громадян з доходами вище середнього рівня та з високими доходами, а переважна більшість громадян не має можливості скористатися цим фінансовим інструментом.

У зв’язку з цим виникає необхідність пошуку фінансових інструментів забезпечення громадян житлом, альтернативних іпотечному кредитуванню.

Концепція передбачає вирішення питань розвитку в Україні

житлових будівельно-ощадних інститутів.

Автори Концепції пропонують стратегію розвитку житлово-будівельної кооперації. Стратегічними напрямами розвитку житлових будівельно-ощадних інститутів в Україні є:

1) створення правових та організаційних засад для розвитку житлової кооперації;

2) запровадження інституту

житлових будівельних ощадних кас.

За першим стратегічним напрямом мають бути забезпечені умови для створення та діяльності наступних видів житлової кооперації:

— житлово-будівельні кооперативи;

— житлові кооперативи;

— житлово-накопичувальні кооперативи;

— житлово-будівельні кооперативи індивідуальних забудовників.

З метою створення організаційних, економічних та правових засад діяльності житлових, житлово-будівельних, житлових кооперативів індивідуальних забудовників та житлово-накопичувальних кооперативів необхідно розробити проект

Закону України «Про житлову кооперацію».

Концепція також передбачає створення в країні

житлових будівельних ощадних кас.

Житлова будівельна ощадна каса

— це банк, який спеціалізується на залученні у житлові будівельні ощадні вклади грошових коштів фізичних осіб та наданні його вкладникам кредитів для покращення їх житлових умов, а також ведення банківських рахунків вкладників.

Автори документу вважають, що для стимулювання створення та діяльності житлових будівельних ощадних кас необхідно передбачити механізми державної підтримки вкладників житлових ощадних кас шляхом нарахування державної

премії на приріст житлових будівельних ощадних вкладів фізичних осіб у житлових будівельних ощадних касах та гарантування житлових будівельних ощадних вкладів.

Державний нагляд за створенням та діяльністю житлових будівельних ощадних кас планується покласти на Національний банк України.