(066) 87-010-10 Перезвоните мне
Переводим бухгалтеров в ОНЛАЙН!
  • В избранное
  • Печать
  • Шрифт
  • Цвет фона
  • Комментарии 0
  • В разработке
4/5
Бюджетная бухгалтерия
Бюджетная бухгалтерия
Октябрь , 2014/№ 40/1

Щодо зміни істотних умов договору про закупівлю природного газу

На початку 2014 року відповідно до ст. 39 Закону України «Про здійснення державних закупівель» від 01.06.2010 р. № 2289-VI (застосування процедури закупівлі в одного учасника) нами було проведено процедуру закупівлі відповідно до річного плану. 20.03.2014 р. був укладений договір між бюджетною установою та газовою компанією. Предмет закупівлі — природний газ; сума, визначена в договорі про закупівлю, — 126864 грн. Цей Закон втратив чинність 20.04.2014 р. Ціна за одиницю товару збільшилася на 80 %. Невикористаних коштів залишилося 78000 грн. Чи потрібно розірвати укладений договір? Чи є необхідність проводити процедуру закупівлі за умови застосування переговорної процедури закупівлі на 78000 грн.?

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про здійснення державних закупівель» від 10.04.2014 р. № 1197-VII (далі — Закон № 1197) договір про закупівлю — це договір, який укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі та передбачає надання послуг, виконання робіт або набуття права власності на товари. Основні вимоги до договору про закупівлю визначені нормами ст. 40 Закону № 1197. Зокрема, згідно з ч. 1 ст. 40 цього Закону договір про закупівлю укладається в письмовій формі відповідно до положень Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Відповідно до ч. 5 ст. 40 Закону № 1197 умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту пропозиції конкурсних торгів або цінової пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених цією частиною ст. 40 цього Закону.

У свою чергу, згідно з п. 7 ч. 5 ст. 40 Закону № 1197 істотні умови договору про закупівлю можуть змінюватися після його підписання у разі, зокрема, зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу інфляції, курсу іноземної валюти у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни залежно від зміни такого курсу, зміни біржових котирувань, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в договорі про закупівлю.

Граничний рівень ціни на природний газ, у тому числі для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, установлюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, відповідно до чинного законодавства.

Тобто в укладеному бюджетною установою — замовником та газовою компанією договорі про закупівлю застосовуються саме регульовані ціни (тарифи), що дозволяє замовнику змінити умови договору про закупівлю шляхом укладення додаткової угоди до цього договору на підставі положень п. 7 ч. 5 ст. 40 Закону № 1197.

Позиція Уповноваженого органу з цього приводу також визначена в листі-роз’ясненні щодо застосування законодавства у сфері державних закупівель від 27.12.2013 р.  3302-05/46114-06 (далі  Роз’яснення). Зверніть на нього увагу — це допоможе вам у вирішенні питання.

У зв’язку з тим що зміна у вищезазначеному випадку може відбуватися як у бік збільшення, так і в бік зменшення, ціна договору про закупівлю може змінюватися залежно від такої зміни, підкреслює в Роз’ясненні Мінекономрозвитку.

Оскільки регульована ціна (тариф) збільшується, то ціна договору про закупівлю (сума, визначена в договорі про закупівлю) може також змінитись, зокрема у бік збільшення.

У вашому випадку це можливо, бо відповідає положенням ст. 48 Бюджетного кодексу України (у разі, якщо замовник є розпорядником бюджетних коштів): розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов’язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, установлених кошторисами.

Водночас необхідно врахувати вимогу ч. 1 ст. 631 Цивільного кодексу України, згідно з якою строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов’язки відповідно до договору. Зміна умов договору про закупівлю можлива у разі, коли строк його дії не закінчився у встановленому чинним законодавством порядку.

При цьому внесення відповідних змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.

До того ж Уповноважений орган в Роз’ясненні звертає увагу на те, що ч. 5 ст. 40 Закону не передбачає випадків щодо збільшення обсягів закупівлі після підписання договору про закупівлю до повного виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі.

Тому в разі необхідності здійснення іншого обсягу закупівлі цього ж предмета закупівлі — додаткової кількості товару замовнику необхідно внести зміни до річного плану та провести згідно із Законом № 1197 відповідну процедуру закупівлі. Можливо, переговорну процедуру закупівлі за наявності документально підтвердженої підстави або декількох підстав одночасно, виключний перелік яких визначений ч. 2 ст. 39 цього Закону.

зміна істотних умов, договір про закупівлю природного газу добавить теги изменить теги
Добавьте свои теги к статье
Разделяйте метки запятой. Например: бухгалтерия, форма, проценты, НДС, квартальный отчёт. Максимальное количество 10.
или Закрыть
Ваша оценка учтена! Оцените статью :
  • Хорошо
  • Нормально
  • Плохо
Поделиться:
Комментарии к статье