Ну що, здавалося б, слова… Про мовні сертифікати для всіх

Мацокин Андрей, главный редактор всеукраинского издания «Держслужбовець» и спецвыпуска «Юридические практики»
Тема отримання сертифікатів про вільне володіння державною мовою набирає все більшої популярності, особливо в ОМС, через брак систематизованої інформації. Кому потрібен сертифікат, де та як його отримати, коли та кому пред’являти, проводити чи не проводити конкурс через брак сертифікатів у учасників, чи можна чимось замінити сертифікати? Ці та інші запитання усе частіше надходять до редакції від наших читачів. Тож давайте знайдемо на них відповіді.

ДОКУМЕНТИ СТАТТІ

Закон про мову — Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» від 25.04.2019 № 2704-VIII.

Закон № 889 — Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII.

З 16 липня 2021 року набули чинності норми Закону України від 25.04.2019 № 2704-VIII «Про забезпечення функціонування української мови як державної», яким було введено обов’язок володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків для певних посад та осіб з представницькими повноваженнями. Підтвердженням певного рівня володіння державною мовою є документ — сертифікат про рівень володіння державною мовою. Отримати сертифікат можна за результатами спеціального іспиту. Відповідальною за процес іспитування є Національна комісія зі стандартів державної мови. Тепер давайте з’ясуємо:

— хто з держслужбовців має володіти державною мовою і застосовувати її під час виконання посадових повноважень;

— хто в органах місцевого самоврядування, їх комунальних установах та закладах має володіти державною мовою і застосовувати її під час виконання посадових повноважень;

— документи і умови, за яких особа має підтвердити свій рівень володіння мовою.

Категорії осіб

Спосіб та документ підтвердження

держслужбовці (без винятку, не стосується патронатної служби та тих, на кого не поширюється дія Закону № 889)

особи, які претендують на обрання чи призначення на посади

засвідчується державним сертифікатом про рівень володіння державною мовою, що видається Національною комісією зі стандартів державної мови

депутати місцевих рад

засвідчується документом про повну загальну середню освіту за умови, що такий документ підтверджує вивчення особою української мови як навчального предмета (дисципліни),

або державним сертифікатом про рівень володіння державною мовою, що видається Національною комісією зі стандартів державної мови відповідно до Закону про мову

посадові особи органів місцевого самоврядування

керівники закладів освіти всіх форм власності

засвідчується державним сертифікатом про рівень володіння державною мовою, що видається Національною комісією зі стандартів державної мови

педагогічні, науково-педагогічні працівники, крім іноземців чи осіб без громадянства, які запрошені до закладів освіти та працюють на тимчасовій основі як педагогічні, науково-педагогічні працівники або викладачі іноземної мови

засвідчується документом про повну загальну середню освіту за умови, що такий документ підтверджує вивчення особою української мови як навчального предмета (дисципліни),

або державним сертифікатом про рівень володіння державною мовою, що видається Національною комісією зі стандартів державної мови відповідно до цього Закону

медичні працівники комунальних закладів охорони здоров’я

посадові та службові особи підприємств, установ і організацій комунальної форм власності, не визначені у попередніх пунктах, крім осіб, які не є громадянами України

Отже, як бачимо, для тих осіб, які не планують бути претендентами (бути обраними чи призначеними) на зазначені у таблиці позиції, нічого не змінюється!

Обов’язок підтвердити вільне володіння державною мовою мають особи, які після 16.07.2021 проходитимуть процедуру укладання трудового договору через:

— конкурс (оголошений після 16.07);

— призначення на посаду без конкурсу;

— переведення з однієї юридичної установи до іншої; обрання на виборні посади.

Коли конкретно таким особам буде потрібно подавати один із визначених у таблиці документів, слід дивитися у профільному законодавстві, яке передбачає умови прийняття на роботу.

СЕРТИФІКАТ ТА РІВНІ ВОЛОДІННЯ МОВОЮ

Закон про мову визначає такі рівні володіння:

початковий рівень

першого ступеня (A1)

другого ступеня (A2)

середній рівень

першого ступеня (B1)

другого ступеня (B2)

рівень вільного володіння

першого ступеня (C1)

другого ступеня (C2)

Тобто, коли профільне законодавство говорить саме про вільне володіння і сертифікат, то за нормами мовного Закону це має бути рівень або (C1), або (C2).

Порядок перевірки рівня володіння державною мовою, єдині вимоги до процедури проведення іспитів та критеріїв оцінювання затверджено рішенням Національної комісії зі стандартів державної мови від 13.05.2021 № 20.

Претенденти повинні зареєструватися в системі https://exam.mova.gov.ua та бути фізично присутніми в місці проведення іспиту, визначеному Комісією.

Комісія своїм рішенням потім же і встановлює результати іспитів протягом 15 календарних днів та вносить дані до Реєстру державних сертифікатів.

Час, відведений для складання іспиту на рівень володіння державною мовою для виконання службових обов’язків, становитиме 30 хвилин. Тобто зараз змінено структуру іспитової роботи:

— чотири блоки іспиту («Культура мови», «Читання», «Слухання і письмо», «Говоріння») трансформовані у два — письмову частину (29 тестових завдань) та усну (монолог);

— зменшено максимальну кількість балів за іспит для виконання службових обов’язків (з 162 до 62). Зазначені зміни внесені до Порядку проведення іспитів на рівень володіння державною мовою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2021 року № 409.

Сертифікат формується в електронному вигляді та зберігається у Реєстрі державних сертифікатів, тож користуватися у разі потреби можна або сертифікатом, або витягом із реєстрів.

От коротко майже все. Наостанок зазначу, що конкурси, які були оголошені до 16.07, мають проходити на тих умовах, які були передбачені до набрання чинності Законом про мову!

App
Скачайте наше мобильное приложение Factor

© Factor.Media, 1995 -
Все права защищены

Использование материалов без согласования с редакцией запрещено

Ознакомиться с договором-офертой

Присоединяйтесь
Адрес
г. Харьков, 61002, ул. Сумская, 106а
Мы принимаем
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Мы используем cookie-файлы, чтобы сделать сайт максимально удобным для вас и анализировать использование наших продуктов и услуг, чтобы увеличить качество рекламных и маркетинговых активностей. Узнать больше о том, как мы используем эти файлы можно здесь.

Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше