Темы статей
Выбрать темы

Ліцензія на освітню діяльність: обліковуємо правильно

Пеклуха Юлия, главный редактор журнала «Бюджетная бухгалтерия»
Заклад освіти придбав ліцензію на право здійснення освітньої діяльності на необмежений строк. Чи потрібно ставити на облік цей документ, чи відразу списувати на видатки — витрати, пов’язані з її оформленням?

Ліцензування освітньої діяльності

Порядок отримання ліцензії. Відносини у сфері ліцензування видів господарської діяльності регулює Закон № 222*.

* Закон України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015 № 222-VIII.

Ліцензією згідно з п. 5 ч. 1 ст. 12 вищезгаданого Закону вважається право суб’єкта господарювання на провадження виду господарської діяльності або частини виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню.

І зокрема, освітня діяльність підлягає ліцензуванню. Пряму вказівку на це містить п. 6 ч. 1 ст. 7 Закону № 222. При цьому освітня діяльність ліцензується з урахуванням особливостей, визначених спеціальними законами у сфері освіти.

На виконання цієї норми свого часу було розроблено та затверджено Ліцензійні умови*. Саме цим нормативним документом визначено кадрові та технологічні вимоги щодо започаткування та провадження освітньої діяльності за відповідним освітнім рівнем. Також у Ліцензійних умовах наведено перелік документів, які подає здобувач ліцензії (ліцензіат) для започаткування (розширення) провадження освітньої діяльності на відповідному рівні.

* Ліцензійні умови провадження освітньої діяльності, затверджені постановою КМУ від 30.12.2015 № 1187.

Таким чином, для отримання ліцензії її здобувач зобов’язаний відповідати ліцензійним умовам відповідного виду господарської діяльності. Ба більше, й після її отримання ліцензіат (суб’єкт господарювання, який вже має ліцензію) повинен виконувати всі вимоги ліцензійних умов (ч. 1 ст. 9 Закону № 222).

Заклад освіти може провадити відповідну освітню діяльність із дня внесення відомостей до ліцензійного реєстру щодо рішення органу ліцензування про видачу йому ліцензії. Це випливає з ч. 4 ст. 2 Закону № 222. При цьому ухвалене органом ліцензування рішення про видачу ліцензії набирає чинності з дня внесення відповідного запису до ліцензійного реєстру (абз. 10 п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 222).

Плата за видачу ліцензії. Отримання ліцензії на освітню діяльність — не безкоштовне. Тому заклад освіти, який має намір отримати ліцензію для започаткування (розширення) провадження освітньої діяльності на відповідному рівні або за певною освітньою програмою, повинен запланувати видатки на ці цілі.

Розмір плати за видачу ліцензії визначено у ч. 1 ст. 14 Закону № 222. Причому розмір плати за ліцензію на освітню діяльність напряму залежить від того, хто, а точніше, який орган, видає ліцензію. У свою чергу, залежно від виду освітньої діяльності органом ліцензування є МОН або обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації.

Для наочності наведемо розмір плати за ліцензію для різних видів освітньої діяльності у таблиці нижче.

Розмір плати за ліцензію на освітню діяльність

Вид освітньої діяльності

Орган ліцензування

Розмір плати,

грн

Пояснення

Освітня діяльність у сфері вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної) освіти

МОН

ПМПО*

Згідно з п. 5 Переліку № 609**

Освітня діяльність у сфері дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти

Обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації

10 % ПМПО*

Згідно з п. 51 Переліку № 609

* ПМПО — прожитковий мінімуму для працездатних осіб, що діє на день ухвалення органом ліцензування рішення про видачу ліцензії. На 1 січня 2024 року установлено ПМПО у розмірі 3028 грн.

** Перелік органів ліцензування, затверджений постановою КМУ від 05.08.2015 № 609.

Ліцензіат має внести плату за видачу ліцензії у строк не пізніше 10 робочих днів з дня внесення запису щодо рішення про видачу ліцензії до ліцензійного реєстру (ч. 2 ст. 14 Закону № 222).

Документом, що підтверджує внесення плати за видачу ліцензії, є копія квитанції, виданої банком, копія платіжної інструкції з відміткою Казначейства, квитанція з платіжного термінала, квитанція (чек) з поштового відділення зв’язку.

УВАГА!

Органу ліцензування заборонено вимагати від суб’єктів господарювання внесення плати за ліцензії до ухвалення рішення про її видачу

Це прямо передбачено ч. 4 ст. 14 Закону № 222. Тобто спочатку відповідний орган ліцензування надає ліцензію та вносить запис про це до ліцензійного реєстру і тільки потім заклад освіти сплачує за її видачу.

Майте на увазі: видатки на внесення плати за отримання ліцензій та акредитацію слід планувати і здійснювати за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» (п.п. 4 п. 2.6 Інструкції № 333*).

* Інструкція щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затверджена наказом Мінфіну від 12.03.2012 № 333.

Строк дії ліцензії. У загальному випадку ліцензія на провадження освітньої діяльності видається на необмежений строк. Це випливає з припису ч. 12 ст. 13 Закону № 222.

Втім, під час користування ліцензією цілком може виникнути потреба в її переоформленні у зв’язку з розширенням (звуженням) провадження певного виду діяльності. Також можливе повне або часткове зупинення (відновлення) та анулювання ліцензії. І хоча переоформлення ліцензій є безоплатним (згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 14 Закону № 222), однак паперової тяганини в цьому разі все-таки не уникнути.

Бухгалтерський облік ліцензій

Ліцензія — НА. Як відомо, немонетарні активи, які не мають матеріальної форми та можуть бути ідентифіковані, вважаються нематеріальними активами (далі — НА). Для цілей бухгалтерського обліку виділяють кілька груп НА. І зокрема, до інших НА належить право на провадження діяльності. Вказівку на це містить п. 2 розд. ІІ НП(С)БО 122*.

* Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку в державному секторі 122 «Нематеріальні активи», затверджене наказом Мінфіну від 12.10.2010 № 1202.

Також нагадаємо, що НА визнається активом за умови відповідності таким критеріям (п. 1 розд. ІІ НП(С)БО 122):

— його можна ідентифікувати (може бути виділений чи відокремлений від інших активів);

— існує ймовірність отримання майбутніх економічних вигід у результаті його використання та/або має потенціал корисності;

— його вартість може бути достовірно визначена.

Якщо ж актив не відповідає критеріям визнання НА, витрати, пов’язані з придбанням ліцензії, визнаються витратами звітного періоду (п. 11 розд. ІІ НП(С)БО 122).

Як бачимо, право на провадження освітньої діяльності, зафіксоване в ліцензії, відповідає всім критеріям визнання НА. Відповідно ліцензії на освітню діяльність заклади освіти мають обліковувати у складі інших НА.

Зауважте: об’єктом обліку в цьому разі є саме право на провадження визначеної діяльності, а не «папірець», на якому зафіксоване це право.

Відображення на рахунках бухобліку. Для обліку інших НА, в т. ч. і права на провадження діяльності, згідно з Порядком застосування Плану рахунків* призначений субрахунок 1216 «Інші нематеріальні активи». Отже, отриману ліцензію на провадження освітньої діяльності зараховуємо на субрахунок 1216 за первісною вартістю.

* Порядок застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, затверджений наказом Мінфіну від 29.12.2015 № 1219.

До моменту ж оприбуткування ліцензії, тобто до внесення відповідних даних до ліцензійного реєстру, витрати на придбання ліцензії відображаємо на субрахунку 1313 «Капітальні інвестиції в нематеріальні активи».

Безпосередньо під час зарахування відповідної ліцензії до складу інших НА відображаємо зменшення капінвестицій. Одночасно із цим показуємо збільшення внесеного капіталу та зменшення цільового фінансування.

Нагадаємо: первісна вартість об’єкта НА формується за рахунок капітальних і поточних витрат згідно з економічною класифікацією видатків бюджету (абз. 3 п. 6 розд. ІІ Методрекомендацій з обліку НА*). Тож нехай вас не бентежить, що витрати на придбання ліцензії було здійснено за рахунок поточних видатків за КЕКВ 2800.

* Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку нематеріальних активів суб’єктів державного сектору, затверджені наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11.

Амортизація ліцензій. НА, в т. ч. й інші НА, підлягають амортизації. Але це стосується лише об’єктів з визначеним строком корисного використання (експлуатації). Натомість НА з невизначеним строком корисного використання не амортизуються. Таким є припис абз. 2 п. 2 розд. ІV НП(С)БО 122.

А позаяк надане ліцензією право на провадження освітньої діяльності є безстроковим, нарахування амортизації на ліцензії не здійснюється.

До речі, списання ліцензії з балансу проводимо після її анулювання.

Приклад. Дитячий садок придбав ліцензію на провадження освітньої діяльності у сфері дошкільної освіти, сплативши разову плату за видачу ліцензії у сумі 302,80 грн (10 % ПМПО на 1 січня 2024 року).

Отриману ліцензію на провадження освітньої діяльності оприбутковано до складу інших НА. Також на зазначений актив відкрито Інвентарну картку.

з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

Сума,

грн

м/о

дебет

кредит

1

Отримано асигнування на провадження освітньої діяльності

2313

7011

302,80

2

2

Перераховано плату за видачу ліцензії на освітню діяльність

2117

2313

302,80

2, 4

3

Отримано ліцензію на освітню діяльність

1313

2117

302,80

4

4

Вилучено з доходів звітного періоду асигнування у сумі поточних витрат, які включаються до первісної вартості об’єкта НА

7011

5411

302,80

17

5

Оприбутковано ліцензію на освітню діяльність до складу інших НА

1216

1313

302,80

17

Одночасно збільшено внесений капітал

5411

5111

302,80

17

Висновки

  • Освітня діяльність підлягає ліцензуванню з урахуванням особливостей, визначених спеціальними законами у сфері освіти.
  • Видатки на внесення плати за отримання ліцензій та акредитацію слід планувати і здійснювати за КЕКВ 2800.
  • Ліцензії на освітню діяльність заклади освіти мають обліковувати у складі інших НА на субрахунку 1216.
  • Ліцензії на провадження освітньої діяльності амортизації не підлягають.
App
Скачайте наше мобильное приложение Factor

© Factor.Media, 1995 -
Все права защищены

Использование материалов без согласования с редакцией запрещено

Ознакомиться с договором-офертой

Присоединяйтесь
Адрес
г. Харьков, 61002, ул. Сумская, 106а
Мы принимаем
ic-privat ic-visa ic-visa

Мы используем cookie-файлы, чтобы сделать сайт максимально удобным для вас и анализировать использование наших продуктов и услуг, чтобы увеличить качество рекламных и маркетинговых активностей. Узнать больше о том, как мы используем эти файлы можно здесь.

Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше