Темы статей
Выбрать темы

Оренда в умовах воєнного стану: маємо зміни

Станкус Татьяна, эксперт журнала «Бюджетная бухгалтерия»
У період дії воєнного стану передача в оренду комунального та державного майна має свої особливості, які передбачені постановою № 634*. Про ці особливості ми докладно розповідали у матеріалах: «Оренда в умовах воєнного стану: вивчаємо нові правила»** // «Бюджетна бухгалтерія», 2022, № 22 та «Порядок оренди: є зміни»*** // «Бюджетна бухгалтерія», 2022, № 36.

* Постанова КМУ «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» від 27.05.2022 № 634.

** i.factor.ua/ukr/journals/bb/2022/june/issue-22/article-120807.html

*** i.factor.ua/ukr/journals/bb/2022/september/issue-36/article-122156.html

Наразі постановою № 512* Кабмін уніс чергові зміни до постанови № 634. Ці зміни спрямовані переважно на встановлення додаткових пільг для певних категорій орендарів.

Пропонуємо разом розглянути, що саме змінилося.

* Постанова КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 травня 2022 р. № 634» від 07.05.2024 № 512.

Звільнення від орендної плати ФОП та фізосіб, призваних на військову службу

Насамперед п.п. 1 п. 1 постанови № 634 передбачено звільнення від орендної плати фізичних осіб та ФОП, призваних на військову службу.

Таке звільнення стосується тих фізосіб та ФОП, які були призвані або прийняті на військову службу після введення воєнного стану до його припинення чи скасування.

Період, на який установлюється звільнення від орендної плати, обмежується 1-м числом місяця, в якому було призвано таких осіб або прийнято на військову службу, по 1-ше число місяця, що настає через три місяці після дати закінчення проходження ними військової служби.

Для підтвердження факту призову або прийняття на військову службу та факту закінчення проходження військової служби такі орендарі мають надіслати орендодавцю відповідне повідомлення у паперовій або електронній формі.

До такого повідомлення необхідно додати копію військово-облікового або іншого документа, виданого компетентним органом, що дає змогу встановити дату початку та/або закінчення проходження військової служби.

При цьому орендна плата нараховується у повному обсязі орендарям, які:

— повідомили про початок проходження ними військової служби, але через три місяці після припинення чи скасування воєнного стану не повідомили про закінчення чи продовження проходження ними військової служби, — з 1-го числа місяця, наступного за третім місяцем після припинення чи скасування воєнного стану;

— продовжують використовувати орендоване державне чи комунальне майно або надали його у користування іншим особам, — з 1-го числа місяця, у якому за результатами контролю балансоутримувача/орендодавця встановлено факт такого користування.

Орендарі на території активних бойових дій: що з орендною платою?

Згідно з новим п. 11 постанови № 634 орендарям державного та комунального майна, розташованого на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або на тимчасово окупованих рф територіях, включених до Переліку № 309*, орендна плата не нараховується.

* Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 № 309.

Таке послаблення передбачено на період з 1-го числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку бойових дій або тимчасової окупації, по 1-ше число місяця, що настає через три місяці після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації, визначених відповідно до Переліку № 309.

ВАЖЛИВО!

Ця норма діє вже з 01.01.2024

Тобто її введено в дію «заднім» числом. Про це чітко визначено у п. 2 постанови № 512.

І тут виникає логічне запитання: що ж робити зі вже сплаченою орендною платою? Відповідь знаходимо також у п. 2 постанови № 512: надміру сплачена зазначеними орендарями орендна плата підлягає зарахуванню в рахунок майбутніх платежів.

Пільги з орендної плати для комунальних підприємств

Комунальним підприємствам (далі — КП), які повністю або частково фінансуються за рахунок місцевого бюджету, п. 133 постанови № 634 дозволено надавати держмайно в оренду без проведення аукціону для цілей облаштування гуртожитків для ВПО, житло яких знищено або пошкоджено внаслідок збройної агресії рф.

Такий особливий порядок діє протягом воєнного стану + шість місяців після його припинення чи скасування.

Майте на увазі: йдеться лише про КП, які перебувають на територіях, включених до Переліку № 309 та щодо яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації.

Місячна орендна плата за держмайно, яке використовується для облаштування вищезазначених гуртожитків, становить 1 грн за 1 м2 площі об’єкта оренди.

При цьому для отримання держмайна в оренду без аукціону КП має подати орендодавцю держмайна:

— заяву;

— копію статуту (положення);

— копію документа, який підтверджує заснування КП органом місцевого самоврядування, юрисдикція якого поширюється на території, передбачені Переліком № 309, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації.

УВАГА!

Постанова № 512 набрала чинності 08.05.2024

App
Скачайте наше мобильное приложение Factor

© Factor.Media, 1995 -
Все права защищены

Использование материалов без согласования с редакцией запрещено

Ознакомиться с договором-офертой

Присоединяйтесь
Адрес
г. Харьков, 61002, ул. Сумская, 106а
Мы принимаем
ic-privat ic-visa ic-visa

Мы используем cookie-файлы, чтобы сделать сайт максимально удобным для вас и анализировать использование наших продуктов и услуг, чтобы увеличить качество рекламных и маркетинговых активностей. Узнать больше о том, как мы используем эти файлы можно здесь.

Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше