Які платні послуги можуть надавати бюджетні установи?
Передусім нагадаємо, що бюджетні установи можуть надавати лише ті види платних послуг, які дозволені до надання законодавством.
УВАГА!
У разі надання платних послуг, не дозволених законодавством, усю суму отриманих за них коштів доведеться перерахувати до бюджету
Тому сенсу в наданні таких видів послуг просто немає.
Свого часу на цьому наголосили фахівці Держказначейської служби в листі від 14.10.2011 № 16-04/918-2970.
Зокрема, як зазначили фахівці служби, у разі надходження на рахунок бюджетної установи коштів від надання послуг, не передбачених переліком дозволених платних послуг, такі кошти повинні бути перераховані в дохід того бюджету, за рахунок якого здійснюється утримання установи.
Тож стурбованість нашого читача щодо наявності виду запланованих до надання платних послуг у відповідному переліку цілком зрозуміла.
Докладніше про надання платних послуг бюджетними установами читайте у статті «Надання платних послуг бюджетними установами» // «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 36.
Відокремлений «культурний» структурний підрозділ: чим керуватися?
Як видно навіть із самих назв Переліку № 1271 та Переліку № 1183, вони поширюються на заклади культури.
При цьому заклад культури — це юридична особа, основною діяльністю якої є діяльність у сфері культури, або структурний підрозділ юридичної особи, функції якого полягають у провадженні діяльності у сфері культури.
Таке визначення наведено у ч. 1 ст. 1 Закону № 2778*.
* Закон України «Про культуру» від 14.12.2010 № 2778-VI.
Тож, відповідаючи на запитання нашого читача, можна зробити висновок: структурний підрозділ закладу вищої освіти, функції якого полягають у провадженні діяльності у сфері культури, цілком може керуватися Переліком № 1271 та Переліком № 1183.
Вартість платної послуги необхідно визначати на основі економічно обґрунтованих витрат, пов’язаних з її наданням.
Розмір плати за надання конкретної послуги визначають на підставі її вартості, що розраховується на весь строк її надання.
Вартість платних послуг слід визначати окремо за кожним видом послуг.
До вартості платної послуги мають бути включені абсолютно всі витрати, пов’язані з її наданням. Зокрема, складовими вартості платної послуги є:
— витрати на оплату праці працівників, які безпосередньо надають послуги;
— нарахування на оплату праці таких працівників;
— витрати та оплата послуг сторонніх організацій, товари чи послуги яких використовуються при наданні платних послуг;
— капітальні витрати;
— індексація заробітної плати, інші витрати відповідно до чинного законодавства.
Більше про надання платних «культурних» послуг — у статті «Платні «культурні» послуги: порядок та умови надання» // «Бюджетна бухгалтерія», 2021, № 32.