Теми статей
Обрати теми

Декретні та ЄСВ-різниці

Кепіна Світлана, начальник Управління адміністрування єдиного внеску, методології та розгляду звернення платників податків Департаменту податків та зборів з фізичних осіб ДФСУ
Ситуація. Працівниця пішла у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами з 07.12.2017 р. Сума допомоги розрахована і нарахована їй виходячи з окладу 3300 грн. У якому звітному періоді підприємство зобов’язане розрахувати і відобразити у Звіті з ЄСВ суми доплат до мінімального страхового внеску за місяці 2018 року? Розбираємося.

Роботодавець зобов’язаний визначену за працівником (основне місце роботи, ставка ЄСВ 22 %) фактичну базу нарахування ЄСВ за місяць порівнювати з мінзарплатою, встановленою законом на такий місяць. Якщо фактична база нарахування виявиться нижчою «мінімалки», на різницю між цими двома величинами (далі — ЄСВ-різниця) донараховують ЄСВ.

Тепер повернемося до допомоги по вагітності та пологах (до декретних). Її розраховують і нараховують, зазвичай, (1) у місяці надання в бухгалтерію підприємства лікарняного листа, виданого у зв’язку з вагітністю та пологами, і рішення комісії (уповноваженого) із соцстрахування (2) загальною сумою за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

У базу стягнення ЄСВ допомогу включають у місяці її нарахування. При цьому нарахування ЄСВ за осіб, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами й отримують декретні, здійснюють за кожен місяць такої відпустки окремо. Для цього п.п. 1 п. 3 розд. IV Інструкції про порядок нарахування і сплати ЄСВ, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449, пропонує роботодавцям розподілити суми допомоги з місяців, за які вона нарахована.

Такий розподіл роблять пропорційно дням відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, що припадає на кожен місяць відпустки.

Оскільки декретні нараховують наперед, то визначити базу нарахування ЄСВ, провести порівняльні розрахунки, а за необхідності розрахувати ЄСВ-різниці і донарахувати на них ЄСВ, роботодавець може за місяць, у якому були нараховані декретні, і за минулі місяці відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (якщо лікарняний лист був наданий працівницею із запізненням).

З нарахованими у звітному місяці сумами декретних за майбутні місяці відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами справа така.

Якщо роботодавець (1) знає розмір мінзарплати, який діятиме в майбутніх місяцях, на які припадає відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, і (2) впевнений, що в цих місяцях, окрім декретних, працівниці не нараховуватимуться інші доходи, які входять у базу нарахування ЄСВ, то за бажанням він може відразу в місяці нарахування допомоги розрахувати ЄСВ-різниці за майбутніми місяцями такої відпустки. За умовами нашої ситуації — у грудні 2017 року. У цьому випадку ЄСВ-різниці мають бути відображені у Звіті з ЄСВ за грудень 2017 року.

Якщо ні, то всі порівняння з мінзарплатою проводять місяць у місяць і відображають ЄСВ-різницю у Звіті з ЄСВ за той місяць, за який вона визначалася (тобто ЄСВ-різниця по січню 2018 року у Звіті з ЄСВ за січень, ЄСВ-різниця по лютому — у Звіті з ЄСВ за лютий).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі