Темы статей
Выбрать темы

Приймаємо студента на роботу: правильно оформляємо та виправляємо допущені помилки

Тетяна ГУЛЬ, експерт з питань оплати праці (e-mail: t.gul@id.factor.ua)
До установи 22.06.2015 р. прийнято на роботу за сумісництвом студента вишу (денна форма навчання) на посаду економіста на 0,5 ставки. Трудову книжку на нього не заводили та не заповнювали, оскільки керівництво вирішило, що навчання є основною роботою студента, а робота в установі — сумісництвом. Чи правильно ми вчинили, і якщо ні, як виправити допущену помилку? (Харківська обл.)

Доведеться вас засмутити — керівництво бюджетної установи вчинило неправильно. Але не хвилюйтеся — будь-яку помилку можна виправити ! А ось чому вона була допущена і як саме її виправити, ви дізнаєтеся далі.

Працевлаштовуємо студента на основне місце роботи

Студенти не обмежені у своїх правах і мають повне право на працю. Тому чинне законодавство не забороняє роботодавцям за бажання (звісно, і за відповідності вимогам до займаної посади) приймати на роботу студентів вишів незалежно від форми їх навчання. Починаються трудові відносини між установою та студентом з укладення трудового договору.

Питання про те, як оформляти студентів: на основне місце роботи чи на роботу за сумісництвом, постійно виникає у потенційних роботодавців. Плутанина виникла через те, що осіб, які навчаються на денній формі навчання у виші та поєднують навчання з роботою, відносять до зайнятого населення (ч. 1 ст. 4 Закону про зайнятість*). Звідси деякі роблять помилковий висновок про те, що основне місце «роботи» студента — вищий навчальний заклад, а в роботодавця він може бути оформлений тільки на умовах сумісництва. Це не так.
* Закон України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. № 5067-VI.

Прийняти на роботу за сумісництвом можна, тільки якщо у працівника є основне місце роботи. Навчання для студента є основним видом діяльності, але не основним місцем роботи, адже відсутній сам факт роботи.

Важливо! Відносини між студентом і вишем не трудові!

А тому навчання, нехай навіть і на денній формі, не є основним місцем роботи студента (див. п. 14 постанови Пленуму ВСУ «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» від 24.12.99 р. № 13, листи Мінсоцполітики від 22.03.2006 р. № 1993/0/14-06/13, від 12.03.2007 р. № 66/06/186-07, від 08.11.2010 р. № 214/06/187-10).

Тому в роботодавця немає підстав приймати на роботу студента як сумісника (за умови, що він іще десь не працює за трудовим договором). Резюмуємо:

для студента денної форми навчання робота в установі є основним місцем роботи.

А оскільки це основне місце роботи, то до обов’язків роботодавця входить заповнення трудової книжки на такого працівника-студента.

Заповнюємо трудову книжку працівнику-студенту

Трудові книжки заповнюють на всіх працівників, які більше 5 днів працюють на підприємстві, в організації, установі або у фізособи. Причому запис про прийняття на роботу слід внести не пізніше тижня після прийняття на роботу ( пп. 2.2, 2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мінсоцзахисту та Мін’юсту від 29.07.93 р. № 58).

Зверніть увагу! Трудові книжки ведуть за основним місцем роботи.

При заповненні трудової книжки застосовують загальні правила. Причому порядок оформлення трудової книжки працівника-студента залежить від того, заведена вона вже чи ні.

Так, якщо студент раніше не працював і працевлаштується вперше, роботодавець заводить трудову книжку. При цьому спочатку на підставі документів, виданих навчальним закладом і наданих студентом (якщо навчання закінчено і є документ), до трудової книжки вносяться відомості про навчання. Після цього в загальному порядку до трудової книжки заносяться відомості про прийняття на роботу.

Якщо трудова книжка у студента вже є, він зобов’язаний надати її роботодавцю для внесення відомостей про роботу і зберігання в загальновстановленому порядку.

Є одна цікава особливість. Вона існує, якщо студент став до роботи, але документа про здобуття освіти в нього ще немає (він продовжує своє навчання). У цьому випадку роботодавець не може внести запис про період навчання у виші. Як діяти? Мінсоцполітики вважає, що такий запис не повинен вноситися, адже немає підтвердних документів. А згодом підтвердити період навчання можна на підставі диплома, довідок та інших документів (див. лист від 22.03.2006 р. № 1993/0/14-06/13).

Проте, на нашу думку, запис про навчання можна внести вже після отримання працівником-студентом диплома (закінчення навчального закладу), і він ітиме за записом про прийняття на роботу. Зрозуміло, якщо такий працівник у вас працюватиме на той момент.

Було місце роботи за сумісництвом виправляємо на основне місце роботи

При прийомі на роботу з працівником (наш студент) роботодавець уклав трудовий договір.

Нагадаємо, що з 1 січня 2015 року для прийняття на роботу (в тому числі і за сумісництвом) обов’язковим є видання наказу про прийняття на роботу.

У нашому випадку назва посади, дата прийняття, персональні відомості, режим роботи і т. д. — все це правильні дані. Помилка «закралася» в умови (вид) роботи. Давайте прослідкуємо, де фігурували такі неправильні відомості, і вкажемо покроковий алгоритм їх виправлення.

Крок 1. Видайте наказ (розпорядження) про внесення змін до «неправильного» наказу (розпорядження) про прийняття на роботу працівника-студента.

Якщо ви використовували наказ про прийняття на роботу типової форми № П-1*, то внесіть зміни до розділу «Умови роботи» (відмітити позначкою «х» основну роботу).

* Затверджена наказом Державного комітету статистики України від 05.12.2008 р. № 489.

Якщо видавали наказ про прийняття на роботу довільної форми, то зміст нового «виправляючого» наказу може бути таким (див. рис. 1).

Крок 2. Оформіть (заведіть) трудову книжку та внесіть запис про прийняття на роботу. При цьому у графі 4 пошліться на той перший наказ про прийняття (до якого уже внесено поправки) (див. рис. 2).

Крок 3. Внесіть виправлення до особової картки працівника (типова форма П-2*). А саме у графі «Вид роботи (основна, за сумісництвом)» виправте роботу за сумісництвом на основну. Офіційних рекомендацій, як це зробити, немає. Тому виправляйте неправильний запис закресленням, а зверху розбірливим почерком напишіть правильний. Посилайтеся на наказ про внесення змін до неправильного наказу.

* Затверджена наказом Державного комітету статистики України та Міністерства оборони України від 29.12.2009 р. № 495/656.(ср. )

img 1

Рис. 1. Зразок нового наказу про прийняття на роботу

ВІДОМОСТІ ПРО РОБОТУ

№ запису

Дата

Відомості про прийняття на роботу, переведення на іншу роботу та про звільнення (із зазначенням причин та з посиланням на статтю, пункт закону)

На підставі чого внесено запис (документ, його дата і номер)

число

місяць

рік

1

2

3

4

   

«Бюджетна установа»

 

1

22

06

2015

Прийнятий до планово-економічної служби на посаду економіста

Наказ від 22.06.2015

№ 15-к

Рис. 2. Зразок заповнення трудової книжки

App
Скачайте наше мобильное приложение Factor

© Factor.Media, 1995 -
Все права защищены

Использование материалов без согласования с редакцией запрещено

Ознакомиться с договором-офертой

Присоединяйтесь
Адрес
г. Харьков, 61002, ул. Сумская, 106а
Мы принимаем
ic-privat ic-visa ic-visa

Мы используем cookie-файлы, чтобы сделать сайт максимально удобным для вас и анализировать использование наших продуктов и услуг, чтобы увеличить качество рекламных и маркетинговых активностей. Узнать больше о том, как мы используем эти файлы можно здесь.

Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше