Прожитковий мінімум

Друк
 

Прожитковий мінімум — це вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров`я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних та культурних потреб особи (ч. 1 ст. 1 Закону № 966).

Цей показник є базовим державним соціальним стандартом, на підставі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров`я та освіти.

Прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну людину, а також окремо для тих, хто належить до основних соціальних та демографічних груп населення, а саме для:

— дітей віком до 6 років;

— дітей віком від 6 до 18 років;

— працездатних осіб;

— осіб, які втратили працездатність.

Прожитковий мінімум на одну людину, а також окремо за основними соціальними і демографічними групами населення щорічно затверджується Верховною Радою України та періодично переглядається згідно зі зростанням індексу споживчих цін разом з уточненням показників Державного бюджету України.

Розміри прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, а також для основних соціальних і демографічних груп населення, визначені ст. 7 Закону про держбюджет-2015, наведемо в таблиці.

 

 

 

Прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у 2015 році

Соціальні та демографічні групи населення

Розмір прожиткового мінімуму, грн.

січень — листопад

грудень

Діти віком до 6 років

1032

1167

Діти віком від 6 до 18 років

1286

1455

Працездатні особи*

1218

1378

Особи, які втратили працездатність**

949

1074

Загальний показник

1176

1330

* До працездатних осіб належать особи, які не досягли встановленого законом пенсійного віку (ч. 3 ст. 1 Закону № 966).

** До осіб, які втратили працездатність, належать особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку, а також особи, які досягли пенсійного віку, що надає право на призначення пенсії на пільгових умовах, та непрацюючі особи, визнані інвалідами в установленому порядку (ч. 4 ст. 1 Закону № 966).

 

Від розмірів прожиткового мінімуму на працездатну особу залежить низка показників, що використовуються бухгалтерами в поточній роботі. Окремі випадки застосування величини прожиткового мінімуму на працездатну особу наведемо в таблиці.

Окремі випадки застосування величини прожиткового мінімуму на працездатну особу

Випадки застосування

Величина

Підстава

При визначенні граничного розміру доходу, що дає право на застосування податкової соціальної пільги

У 2015 році — 1710 грн.
(1218 грн. х 1,4, округлені
до найближчих 10 грн.)

П.п. 169.4.1 ПКУ

При визначенні розміру податкової соціальної пільги для будь-якого платника податку на доходи фізичних осіб (у розмірі, що дорівнює 50 % розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), установленого законом на 1 січня звітного податкового року)

У 2015 році — 609 грн.

П.п. 169.1.1 ПКУ

При визначенні максимальної величини бази нарахування ЄСВ

У 2015 році:
 — у січні — листопаді — 20 706 грн.;

— грудні — 23 426 грн.

П. 4 ст. 1 Закону № 2464

При визначенні суми, що не обкладається податком на доходи, сплаченої роботодавцем на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за фізичну особу, але не вище розміру, визначеного в абзаці першому п.п. 169.4.1 ПКУ за кожний повний або неповний місяць підготовки або перепідготовки такої фізичної особи, незалежно від того, чи перебуває ця особа у трудових відносинах з роботодавцем, але за умови, що вона уклала з ним письмовий договір (контракт) про взяті зобов`язання щодо відпрацювання в такого роботодавця після закінчення вищого та/або професійно-технічного навчального закладу й отримання спеціальності (кваліфікації) не менше трьох років

У 2015 році — 1710 грн. за кожний повний або неповний місяць підготовки або перепідготовки такої фізичної особи

П.п. 165.1.21 ПКУ

При визначенні допомоги на поховання платника податків, яка не обкладається податком на доходи та надається роботодавцем такого померлого платника податку за його останнім місцем роботи (у тому числі перед виходом на пенсію)

У 2015 році — 3420 грн.

П.п. «б» п.п. 165.1.22 ПКУ

При визначенні розміру нецільової благодійної допомоги, що не обкладається податком на доходи фізичних осіб, у тому числі матеріальної, яка надається резидентами — юридичними або фізичними особами на користь платника податку

У 2015 році — 1710 грн.

П.п. 170.7.3 ПКУ

При індексації заробітної плати. Заробітна плата індексується в межах прожиткового мінімуму на працездатну особу

У 2015 році:
 — у січні — листопаді — 1218 грн.;

— грудні — 1378 грн.

Ст. 2 Закону № 1282

 

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі