06.05.2024

Генератори від благодійника: який КЕКВ застосувати?

Ми отримали благодійну допомогу у вигляді генераторів вартістю 45 тис. грн за одиницю. Ці генератори підлягають подальшій передачі, тому ми оприбуткували їх на субрахунок 1815. Який КЕКВ при цьому необхідно застосувати: 2210 чи 3110?

Бюджетний облік

Передусім пригадаємо, як таку операцію слід відображати в бюджетному обліку.

Благодійні внески, гранти та дарунки належать до першої підгрупи другої групи власних надходжень бюджетних установ. Про це свідчить ч. 4 ст. 13 БКУ*.

* Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 № 2456-VI.

Відповідно такі надходження слід відображати за кодом класифікації доходів бюджету 25020100 «Благодійні внески, гранти та дарунки».

ВАЖЛИВО!

Усі доходи бюджету, включаючи власні надходження бюджетних установ, мають цільове спрямування

Це чітко визначено у п. 1 ч. 3 ст. 13 БКУ.

Так, власні надходження першої підгрупи другої групи (благодійні внески, гранти та дарунки) бюджетні установи можуть використовувати виключно на організацію своєї основної діяльності. Це чорним по білому прописано у абз. 20 ч. 4 ст. 13 БКУ.

Інших шляхів використання зазначених надходжень (передачу іншим установам, закладам тощо) бюджетним законодавством не передбачено.

Якщо ж бюджетна установа отримує благодійну допомогу, яку надалі планує передавати іншим установам, закладам, підприємствам тощо, то її слід зарахувати до складу другої підгрупи другої групи власних надходжень.

При цьому необхідно застосовувати вже інший код доходів, а саме 25020200 «Надходження, що отримують бюджетні установи від підприємств, організацій, фізичних осіб та від інших бюджетних установ для виконання цільових заходів, у тому числі заходів з відчуження для суспільних потреб земельних ділянок та розміщених на них інших об’єктів нерухомого майна, що перебувають у приватній власності фізичних або юридичних осіб».

У випадку, описаному у запитанні, відомо, що генератори, отримані як благодійна допомога, підлягають подальшій передачі.

Тому в цьому разі слід застосовувати саме код доходів 25020200.

Докладніше про це читайте у матеріалі «Благодійна допомога: оформлення та облік (частина 1)» // «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 28.

А про нюанси бухгалтерського обліку благодійної допомоги дізнавайтеся із матеріалу «Благодійна допомога: оформлення та облік (частина 2)» // «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 28.

Застосування КЕКВ

Одразу наголосимо: якщо установа-отримувач оприбуткувала безоплатно отримані активи на субрахунок 1815, подати довідку про надходження в натуральній формі до органу Казначейства потрібно. Чому? Докладне пояснення ви знайдете у матеріалі «Отримали гуманітарку: що з довідкою про натуралку?» // «Бюджетна бухгалтерія», 2024, № 4.

А тепер стосовно подання довідки. Так, згідно з п. 12.7 Порядку № 938 розпорядники бюджетних коштів не пізніше останнього робочого дня місяця складають та подають до органів Казначейства у двох примірниках у паперовій або електронній формі довідку про надходження у натуральній формі. Форму цієї довідки наведено у додатку 32 до Порядку № 938*.

* Порядок казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затверджений наказом Мінфіну від 23.08.2012 № 938.

Один примірник довідки повертається розпоряднику бюджетних коштів, інший — зберігається в органі Казначейства.

Як визначено у Порядку заповнення Довідки про надходження у натуральній формі, у графі «Показники» необхідно зазначити код класифікації доходів бюджету та КЕКВ, за яким проведено операцію у натуральній формі.

Попри те, що генератори зараховані до складу запасів (на субрахунок 1815) із огляду на їх призначення, за своєю суттю вони є саме основними засобами. На користь цього свідчить і їх вартість, і очікуваний строк експлуатації таких об’єктів. А факт їх оприбуткування на субрахунок 1815 є нюансом бухгалтерського обліку активів, призначених для наступної передачі, який жодним чином не змінює порядку відображення таких надходжень у бюджетному обліку.

З огляду на це, відображення безоплатно отриманих генераторів за КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» буде неправильним. Адже дохід бюджету отриманий саме за рахунок надходження основних засобів. Тож і відобразити надходження таких активів варто за КЕКВ 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування». Саме цей КЕКВ слід зазначити у довідці про надходження у натуральній формі.

До речі, якби установа отримала для подальшої передачі різні види активів (і основні засоби, і запаси), то всі вони знайшли б своє відображення на субрахунку 1815. Утім, у довідці про надходження в натуральній формі вартість таких активів слід було б відобразити за КЕКВ 2210 та 3110 відповідно.

Висновки

  • Активи, отримані у вигляді благодійної допомоги, які належать подальшій передачі, відображаємо за кодом доходів 25020200.
  • КЕКВ обираємо залежно від виду безоплатно отриманих активів: для основних засобів — 3110, для запасів — 2210.