17.12.2018

ФОП на ЄП здає приміщення в суборенду

Фізична особа — підприємець (ФОП) на єдиному податку (ЄП) групи 2 орендує приміщення у приватного акціонерного товариства (ПрАТ). Чи допустимо це? Чи можна таке приміщення здати в суборенду громадянинові (фізособі)? Чи потрібно видавати квитанцію при прийнятті готівкової орендної плати? Чи потрібен акт виконаних робіт/послуг?

Оренда в юрособи — ПрАТ. Розпочнемо з того, що єдиноподатники групи 2 не обмежені в тому, у кого їм придбавати товари/роботи/послуги. Обмеження стосуються тільки тих ситуацій, коли єдиноподатник сам виконує роботи / надає послуги для інших осіб. Тоді замовниками можуть бути лише єдиноподатники або громадяни (п.п. 2 п. 291.4 ПКУ).

Оренда нерухомості — не виняток. Отже, якщо єдиноподатник групи 2 вирішив орендувати нерухомість у юрособи — ПрАТ, немає приводу для занепокоєння.

У суборенду громадянинові.

Тут теж без «сюрпризів»:

1) єдиноподатник групи 2 має право займатися суборендою. Тобто має право здавати в оренду те майно, що сам орендує.

Заборона є тільки на діяльність агентств нерухомості (код 68.31 КВЕД-2010), тобто він не може бути посередником при купівлі-продажу або оренді майна.

А особисто здавати в оренду він може як власне майно, так і орендоване.

Головне: не забудьте заздалегідь внести до Реєстру єдиноподатників код виду діяльності 68.20;

2) щоб здати нерухомість у суборенду, спочатку потрібно отримати письмовий дозвіл на це від орендодавця ПрАТ або в договорі оренди зазначити, що підприємець має право передавати майно в суборенду;

3) оскільки підприємець здає в суборенду нерухомість, його клієнтами (орендарями) можуть бути тільки єдиноподатники або громадяни (п.п. 2 п. 291.4 ПКУ).

У нашому випадку орендар — громадянин, тому — нема проблем;

4) також потрібно пам’ятати про обмеження щодо площі, яка здається в оренду: взяти в оренду можна будь-яке приміщення, а здавати — тільки ≤ 300 кв. м нежитлової нерухомості або ≤ 100 кв. м житлової нерухомості (п.п. 291.5.3 ПКУ). Якщо ваше приміщення більше за площею — надлишок використовуйте для себе (або не використовуйте взагалі), але не здавайте його ні в позичку, ні в суборенду (навіть виступаючи при цьому як громадянин), інакше податківці позбавлять вас спрощенки (категорія 107.03 ЗІР ДФСУ).

Розрахунковий документ і акт. Віднедавна податківці вимагають, щоб ФОП оформляв квитанцію про отримання готівки (у двох примірниках: собі та орендареві). Краще цю вимогу виконувати, бо штраф за порушення — «кусючий»*. Що ж до акта прийняття-передачі послуг оренди, то його складати, вважаємо, бажано, але необов’язково.

* Детальніше читайте в статті «Готуй сани влітку, а товарні чеки (квитанції) — до перевірки» // «БТ», 2018, № 46.