10.09.2018

ФОП сплачує за причіп готівкою через банк. Що з ПК?

ФОП на ЄП третьої групи — платник ПДВ, що має «авто-вантажний» код КВЕД 49.41, планує придбати автопричіп. Чи буде у нього право на податковий кредит (ПК), якщо він сплатить за причіп готівкою через касу банку?

Розпочнемо з тієї частини вашого запитання, що стосується можливості для ФОП сплатити за причіп шляхом внесення готівки до каси банку. Законодавство цього варіанта не забороняє. І більше того: на такий платіж не поширюються готівкові обмеження — ані у розмірі 10000, ані у розмірі 50000 грн. (консультація у категорії 109.13 ЗІР ДФСУ).

Проте при виборі цього варіанта оплати будьте насторожі. Якщо розмір готівкового платежу не покриватиметься сумами готівкової виручки згідно з Книгою обліку доходів і витрат (а з неї запросто можна отримати цю цифру, адже записи в Книзі здійснюються щодо готівки і безготівки окремо), контролери, за звичаєм, можуть подивитися на таку готівку як на неоприбутковану (тобто «ліву») виручку…

А якщо попередня ваша декларація з ЄП не підтверджує, що відповідну суму ви заробили хоча б у попередньому періоді, від таких підозр контролерів відбитися буде ще складніше. Зрозуміло, що такі дії податківців ґрунтуються лише на їх припущеннях, а не на приписах законодавства. Але нерви попсувати можуть…

Тепер про ваше право на ПК з ПДВ. Передусім скажемо про момент виникнення такого права при розрахунку готівкою.

Дивіться уважно: якщо першою подією було отримання причепа, то зареєстрована продавцем за датою такої першої події податкова накладна (ПН) буде достатнім підтвердженням як самого вашого права на ПК, так і зазначеного в ПН моменту його виникнення.

Але якщо готівкова оплата була авансовою, то такий варіант оплати — на відміну від безготівкової (з банківського рахунку або корпоративної платіжної картки) — не тягне на статус першої події. А тому (див. статтю «Товари/послуги придбані через підзвітну особу: коли формувати податковий кредит» // «БТ», 2018, № 36) з моментом визнання ПК вам доведеться почекати до дати отримання причепа.

Ми не пишемо «оприбуткування», оскільки бухоблік ви не ведете. Але відповідну дату ви зможете взяти з того первинного документа, яким буде оформлено приймання-передачу причепа.

Заразом згадаємо про іншу проблему з ПК у ФОП (у тому числі — і на ЄП) у зв’язку з придбанням транспортних засобів (ТЗ)*.

* До речі, причіп — це теж ТЗ.

Фіскали давлять на те, що ФОП — на відміну від «звичайної» фізичної особи — суб’єктом права власності бути не може. Тобто, на їх думку, ТЗ, придбаний ФОП, останній передає самому собі (?!), але як «просто» фізичній особі (див., наприклад, лист ДФСУ від 17.10.17 р. № 2253/З/99-99-13-01-02-14/ІПК, а також категорію 101.13 ЗІР ДФСУ). Через це ПК такому ФОП, мовляв, слід компенсувати шляхом нарахування відповідного податкового зобов’язання…

Та є й гарна новина!

Можливо, деструктивна позиція податківців зміниться завдяки виваженій постанові ВС від 24.05.18 р. у справі № 803/1021/17**, що підтверджує право ФОП як платника ПДВ формувати ПК у зв’язку з придбанням ТЗ на загальних підставах***.

** http://reyestr.court.gov.ua/Review/74261969

*** Див. консультацію «Підприємці мають право на податковий кредит за придбаними автомобілями» // «БТ», 2018, № 27-28.

Добре, що ВС нарешті в усьому розібрався, і сподіваємося, незабаром це дійде й до фіскалів. А поки все не визначиться остаточно, будьте готові до того, що ПК за придбаним автопричепом доведеться відстоювати в суді.