03.10.2016

Адреса «людини і громадянина»* декомунізована: поспішай повільно

— Чим ви доведете, що ви — Петров?
— Ось моє посвідчення! Бачите? Ось!
— Мало що я бачу. Я все бачу. От чи вірю я?
М. Жванецький. «Біля каси»
Бухгалтерський шум і гамір з переадресацією юросіб начебто зійшов нанівець. А той самий бухнарод, але у статусі фізосіб, та з того самого приводу, як в опері — «мовчить»… Невже немає проблем?

* Розділ II Конституції України.

Людину намагаються ідентифікувати. Бирочкою, ім’ям, прізвищем, по батькові, прізвиськом, і врешті-решт знову бирочкою…

Громадянина теж ідентифікують по-різному. Тим же комунальникам важлива перш за все адреса реєстрації. Але в більшості ситуацій — тобто практично скрізь — використовується цифровий індивідуальний 10-значний ідентифікатор, який по-старому називають «ідентифікаційний номер», «код ІПН» або просто «код». Але правильна його назва зовсім інша.

РНОКПП**

** Ця страхітлива абревіатура «росте» з ПКУ, і від неї нам нікуди не подітися...

Дійсно, раніше цей ідентифікатор мав назву «ідентифікаційний номер платника податків — фізичної особи». Але, пригадується, ще з січня 2011 року податківці змінили її на сучасну — реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП), що, до речі, застосовується тепер і в ПКУ ( ст. 70). Так-от, згідно з п. 70.12 ПКУ

РНОКПП в обов’язковому порядку використовується владними органами, банками і всіма господарюючими суб’єктами, а також фізособами в усіх документах, які містять інформацію про об’єкти оподаткування фізичних осіб або про сплату податків

Відкритий перелік відповідних ситуацій наведено в пп. 70.12.1 — 70.12.11 ПКУ. Там зокрема зазначені: виплата доходів, відкриття банківського рахунку, сплата податків, реєстрація нерухомості та авто, оформлення субсидій, тобто «все-все-все»…

У цьому плані див. також п. 70.16 ПКУ.

Увага: згідно з п. 70.13 ПКУ пов’язані з проведенням таких операцій документи, в яких не зазначений РНОКПП, «вважаються оформленими з порушенням вимог законодавства України». Читай: правочин, що підтверджується таким документом, потрапляє до категорії оспорюваних, тобто у принципі за формальними підставами суд може визнати його недійсним ( ст. 215 ЦКУ).

Але й самого громадянина п. 70.14 ПКУ зобов’язує зазначати свій РНОКПП, кажучи просто, теж абсолютно скрізь…

А тепер звернемося до власне облікової картки фізособи — платника податків.

Облікова картка фізособи

З цих облікових карток будується Державний реєстр фізичних осіб — платників податків (далі — ДРФО), ведення якого передбачене ст. 70 ПКУ.

Вам корисно буде знати (адже як-не-як це ваші персональні дані), що в обліковій картці записані ваші ( п. 70.2 ПКУ):

1) прізвище, ім’я та по батькові;

2) дата народження;

3) місце народження;

4) місце проживання;

5) серія, номер і відомості про видачу (ким і коли) паспорта — в загальному випадку.

Щоб на відхилятися від суті обговорюваного питання, зауважимо, що під місцем проживання очевидно мається на увазі:

— по-перше — адреса згідно з даними реєстрації місця проживання або перебування (по-совковому — «прописки»), зазначеними в паспорті (або документі, що його замінює);

— по-друге — податкова адреса ( ст. 45 ПКУ);

— по-третє — єдина адреса. У тому сенсі, що хоча ст. 29 ЦКУ і допускає наявність у фізичної особи декількох місць проживання, проте п. 45.1 ПКУ говорить прямо:

Платник податків — фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси

При цьому в інформаційній базі ДРФО зберігаються (накопичуються) такі дані ( п. 70.3 ПКУ):

1) джерела отримання доходів;

2) об’єкти оподаткування (зауважимо: не тільки для ПДФО і ВЗ, а й, наприклад, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, — згідно зі ст. 266 ПКУа при цьому важлива адреса/адреси ваших об’єктів нерухомості);

3) нараховані та/або отримані доходи;

4) нараховані та/або сплачені податки;

5) податкові знижки та пільги.

Але давайте скажемо два слова стосовно ФОП.

ФОП-відступ

У першому слові — не станемо конкретно перелічувати відомості, що містяться в ДРФО про ФОП (і незалежних професіоналів) згідно з пп. 70.4.1 — 70.4.6 ПКУ, а тільки зазначимо, що ці дані не дублюють, а доповнюють інформацію, передбачену п. 70.3 ПКУ.

У другому — нагадаємо, що в п. 5 ч. 4 ст. 9 «держреєстраційного» Закону України від 15.05.2003 р. № 755-IV приписана обов’язкова наявність адреси місця проживання ФОП у відомостях Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (далі — ЄДР).

Так-от, що стосується зміни написання адреси ФОП унаслідок процесу декомунізації, то все було зазначено в «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 39, с. 15. Зауважимо тільки, що вихідною точкою для ініціації ФОП процедури внесення змін до ЄДР є новий штамп із записом декомунізованої адреси реєстрації в паспорті (документі, що його замінює). Ще раз повторимо, що конкретних строків для початку цієї процедури «держреєстраційний» Закон не встановив. А потім — після внесення змін до ЄДР — на підставі внесеного туди запису про зміну адреси ФОП податківці (які отримують відомості з ЄДР) підправлять адресу ФОП і в обліковій картці ДРФО — уже без його участі. Цей висновок можна зробити з п. 9.2 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588 (ср. ). У будь-якому разі, у 119.06 БЗ податківці прямо стверджують, що в такій ситуації цьому ФОП заяву за формою № 5-ОПП подавати не треба. А от самозайнятим особам подати таку заяву таки доведеться.

Але повернемося до «звичайних» фізосіб.

Нічого особистого — тільки формалізм

Так, п. 70.7 ПКУ вимагає від фізособи при зміні даних її облікової картки (зокрема — адреси місця проживання) протягом місяця з дня виникнення таких змін подати податківцям відповідну заяву. Причому не обов’язково за місцем проживання: подати її можна й за місцем отримання доходів або розташування об’єкта нерухомості (а по-хорошому, її можуть прийняти в будь-якому сервісному центрі). Цього ж вимагає й п. 1 розд. IX Положення про реєстрацію фізичних осіб в ДРФО, затвердженого наказом Міндоходів від 10.12.2013 р. № 779 (далі — Положення № 779).

Що погано: з 01.01.2016 р. перестав діяти мораторій, установлений п. 14 розд. ХХ ПКУ на застосування штрафу за неподання або порушення порядку подання зокрема заяви на внесення в ДРФО змін (див. 119.12 БЗ). Розмір штрафу — 85 грн. (170 грн. — при повторному накладенні штрафу протягом року). ☹

Положенням № 779 установлено форми таких заяв: № 5ДР (додаток 11) — для більшості фізосіб і № 5ДРП (додаток 12) — для тих, хто відмовився від прийняття РНОКПП за релігійними переконаннями. На звороті бланків є відповідні пам’ятки щодо їх заповнення, частково продубльовані в 119.09 БЗ. Що важливе: у цій консультації конкретно перелічені документи, що засвідчують особу людини, які можуть бути використані для підтвердження відомостей, що зазначаються в заяві. Але!..

Але, звертаємо вашу увагу: у п. 70.5 ПКУ, п. 3 розд. IX Положення № 779 зазначено, що для заповнення заяви використовуються дані документа, що засвідчує особу, а в пам’ятках і відповідно — в 119.09 БЗ прямо вимагається: «місце проживання (рядки 10 — 18) заповнюється відповідно до даних паспортного документа». Тому

подати заяву (зокрема — за формою № 5ДР) ви можете тільки за наявності у вашому паспорті нового штампу про реєстрацію з декомунізованою адресою

І зазначений місячний строк починає перебіг саме з дати внесення до паспорта такого нового запису! До речі, власнику модного паспорта з безконтактним електронним носієм для подання заяви знадобиться ще й паперова довідка про місце проживання (119.09 БЗ). У принципі, усі «топонімічні» рішення місцевої влади містять прямі застереження про те, що нові назви не потрібно вносити до паспортів громадян терміново: це зроблять, як-то кажуть, у робочому порядку — наприклад, при вклеюванні вашого постарілого фото… ☺

І ще одне «але». Навіть якщо у вашій обліковій картці назва вулиці місця проживання не збігається з новою — уже зазначеною в паспорті, то, як мовиться у старому анекдоті: «це жах, але не жах! жах!жах!»… Дивіться. У п. 3 розд. XIII Положення № 779 прямо написано, що при внесенні змін до ДРФО (облікової картки) — у тому числі внаслідок подання заяви за формою № 5ДР — увага! — ваш РНОКПП не змінюється! Тобто «не та» адреса не дискредитує ані ваш РНОКПП, ані відповідні документи, в яких ви його зазначили. Але чи є сенс задля хвилинної економії на поданні одного папірця підставлятися під штрафи?..

висновки

  • Протягом місяця після внесення до паспорта фізособи нового штампу з декомунізованою адресою слід подати податківцям заяву за формою № 5ДР (або № 5ДРП) про зміну даних облікової картки в ДРФО. За неподання або прострочення загрожує штраф 85 грн.
  • Невідповідність даних про місце проживання в обліковій картці ДРФО з фактичним записом у паспорті фізичної особи не дискредитує її реєстраційний номер облікової картки платника податків — він усе одно достовірний, але щоб уникнути штрафів, таки слід подати заяву за формою № 5ДР (або № 5ДРП) своєчасно.