21.01.2019

Податковий борг за ПДВ ≠ блокування ПН

Чи можуть виникнути проблеми з реєстрацією податкової накладної в ЄРПН, якщо у платника ПДВ є податковий борг з ПДВ, при цьому обсяг постачань за місяць не перевищує 500 тис. грн.?

Скажемо одразу: якщо у платника ПДВ обсяг постачань за місяць не перевищує 500 тис. грн. і при цьому виконані інші 2 додаткові критерії, його податкові накладні (ПН) блокувати не повинні (навіть за наявності податкового боргу з ПДВ у такого платника).

Пояснимо детальніше.

Система блокування ПН складається з 4 етапів. На кожному з них для «вилову» нелегальних операцій застосовують спеціальні критерії.

Так, спершу ПН, направлені на реєстрацію в ЄРПН, «просіюють» крізь ознаки, прописані в п. 3 Порядку № 117* («відсікаючі» ознаки).

* Порядок зупинки реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджений постановою КМУ від 21.02.2018 р. № 117.

Якщо за результатами перевірки з’ясується, що ПН/РК відповідають хоча б одній з таких «відсікаючих» ознак, ПН/РК відразу спрямовуються на реєстрацію в ЄРПН і не підлягають моніторингу (п. 4 Порядку № 117).

Однією з таких ознак якраз є ознака за обсягом постачань. Згідно з нею, якщо у платника ПДВ обсяг постачання, зазначений у ПН/РК, зареєстрованих в ЄРПН у поточному місяці, з урахуванням направленої на реєстрацію в ЄРПН ПН/РК, не перевищить 500 тис. грн. — ПН/РК реєструється в ЄРПН без подальшого моніторингу (тобто без перевірок на ризиковість).

Але! Для цього треба дотриматися ще двох умов (згідно з останніми змінами, внесеними в Порядок № 117**):

** Подробиці в «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 93, с. 2.

— обсяг постачань одержувачеві, на якого виписана ПН, у поточному місяці не повинен перевищувати 50 тис. грн.;

— керівник платника ПДВ не обіймає таку ж посаду ще в 4 місцях.

Якщо ПН, що направлена на реєстрацію в ЄРПН, відповідає усім умовам «відсікаючої» ознаки — можна не хвилюватися. Вона пройде реєстрацію в ЄРПН без проблем. Навіть якщо показник «податкового навантаження» D виявиться менше 0,05 (через податковий борг з ПДВ).

Якщо ж ні — ПН переходить на наступний етап перевірки — перевірку на ризиковість самого платника. І ось тут загроза блокування ПН платника з податковим боргом з ПДВ може ще більше зрости.

Критерії ризиковості платника перераховані в пп. 1.1 — 1.6 листа № 959***. При цьому в жодному з них немає ані слова про те, що наявність у платника ПДВ податкового боргу з ПДВ є підставою для визнання такого платника ризиковим.

*** Лист ДФСУ від 21.03.2018 р. № 959/99-99-07-18 // «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 48, с. 45.

Проте останній критерій з п. 1.6 дозволяє регіональним комісіям ДФСУ самостійно відносити платників ПДВ до ризикових, якщо у них є податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.

Що це за інформація — лист № 959 не уточнює, що дає фіскалам можливість трохи «розширити» список критеріїв ризиковості операцій платника, доведений листом.

Наприклад, дотримуючись ще діючого наказу ДФСУ від 28.07.2015 р. № 543, який дозволяє податківцям при комплексному відпрацюванні ризиків використовувати у тому числі інформацію про стан розрахунків з бюджетом (п. 1.2 зазначеного наказу).

Тож можна припустити, що наявність податкового боргу з ПДВ може стати причиною попадання платника ПДВ в «регіональний» список ризикових платників ПДВ. А це прямий шлях до блокування ПН такого платника ПДВ (якщо вона не утримається у рамках «відсікаючих» ознак).