27.06.2019

Комісія на експорт металобрухту: як нарахувати ПДВ?

Підприємство уклало договір комісії на експорт металобрухту. Як нарахувати ПДВ при здійсненні такого експорту?

Тимчасово, до 01.01.2022 р., операції з постачання (а також імпорту/експорту) відходів та брухту чорних і кольорових металів звільнені від оподаткування ПДВ. Тому на дату фактичного вивезення товару вам потрібно буде скласти пільгову податкову накладну (ПН). Відобразити це постачання в ПДВ-декларації, а також у Звіті про пільги. Пояснимо детальніше.

Спочатку нагадаємо загальні експортно-посередницькі правила. А вони полягають у тому, що при експорті товарів за договором комісії правила нарахування ПДВ-зобов’язань з п. 189.4 ПКУ не застосовуються. Це означає, що в такому разі при постачанні товару на експорт через комісіонера в комітента працюють звичайні експортні правила сплати ПДВ.

По-перше, при отриманні авансової оплати за товар, що експортується, податкові зобов’язання (ПЗ) у комітента не виникають (п. 187.11 ПКУ).

По-друге, передача товарів комісіонерові в ПДВ-обліку комітента не відображається. Адже при експортній комісії ПДВ-зобов’язання в комітента виникають один раз — на дату оформлення експортної МД, яка підтверджує фактичне вивезення товару.

По-третє, згідно з п.п. «а» п.п. 195.1.1 ПКУ вивезення товарів за межі митної території України є об’єктом оподаткування ПДВ за ставкою 0 %. А ПЗ з ПДВ за ставкою 0 % виникають саме в комітента.

Важливо, що суто експортні правила обліку постачання товару нерезиденту через посередника визнають і податківці (див. БЗ 101.09).

Але, як ми вже з’ясували, операції з постачання (а також імпорту/експорту) відходів та брухту чорних і кольорових металів (згідно з «чорним» і «кольоровим» Переліками, затвердженими постановою КМУ від 12.01.2011 р. № 15) тимчасово (до 01.01.2022 р.) звільнені від оподаткування ПДВ (пільгуються) (п. 23 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ).

Отже, у момент виникнення ПЗ з ПДВ, тобто на дату фактичного вивезення товарів, зазначену в МД, комітент повинен оформити пільгову ПН (п. 201.1 ПКУ) і відобразити таку операцію в декларації з ПДВ за період, у якому складено таку ПН.

Зверніть увагу: у верхній лівій таблиці ПН потрібно проставити відмітку «Х» і тип причини «09» «Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість» (а не «07» «Складена на операції з вивезення товарів за межі митної території України»), а в декларації з ПДВ таку операцію потрібно відобразити в пільговому рядку 5 і додатку Д6 (а не в експортному рядку 2). Інакше співвідношення оподатковуваних/неоподатковуваних операцій буде порушено.

Інші реквізити нашої пільгової ПН заповнюємо так:

— у графі «Отримувач (покупець)» ПН зазначаємо найменування (П. І. Б.) нерезидента (допускається без перекладу українською мовою, див. БЗ 101.16) і через кому — країну, у якій зареєстрований покупець-нерезидент;

— у графі «індивідуальний податковий номер» покупця зазначаємо умовний ІПН «300000000000» (п. 12 Порядку № 1307);

— у розділі А ПН заповнюємо загальний рядок I і пільговий рядок IX (інші рядки розділу А не заповнюємо);

— у розділі Б ПН: у гр. 8 зазначаємо код ставки «903»; у гр. 9 — код металобрухтної пільги («14060465» — згідно з діючим станом на 01.04.2019 р. Довідником пільг № 92/2); гр. 11 не заповнюємо.

Не забудьте також пільгове постачання металобрухту включити до Звіту про пільги.

Нагадаємо: пільговий звіт подають щокварталу (складають наростаючим підсумком). За неподання/несвоєчасне подання на вас чекає:

— штраф у розмірі 170 грн. за п. 120.1 ПКУ;

— для посадових осіб підприємств, установ, організацій ще й адмінштраф в розмірі від 85 до 170 грн. (за ст. 1631 КпАП) (БЗ 138.01).

А ось за помилки у цьому звіті штрафи не передбачено (детальніше див. «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 83, с. 4).