23.11.2023
Розглянемо, за яких умов тут може виникати загроза блокування ПН, а коли її можна уникнути.
Якщо покупець — неплатник ПДВ. Відразу скажемо, що блокування можна не боятися, якщо авто придбаває покупець — неплатник ПДВ. Оскільки ПН, які не видаються покупцям (у тому числі складені на неплатника ПДВ), підпадають під критерії безумовної реєстрації (зокрема, критерій з п.п. 1 п. 3 Порядку 1165*). Тому захищені від блокування і не блокуються. Причому незалежно від зазначеного в них коду УКТ ЗЕД!
А ось при продажу покупцеві — платникові ПДВ з’являються нюанси, про які скажемо далі.
Критерій 1 ризиковості операцій. Якщо не виконуються критерії безумовної реєстрації ПН з п. 3 Порядку № 1165 (скажімо, критерій місячних постачань «до 500» або податкового навантаження чи ін.), то ПН, складені на покупця — платника ПДВ, у загальному порядку підлягають блокувальному моніторингу (перевіркам на блокувальні ознаки). А в такому разі ПН можуть заблокувати за критерієм 1 ризиковості операцій (з додатка 3 до Порядку № 1165). Тобто так званим критерієм «пересорту» — коли зіставляють покупки і продажі (у розрізі кодів УКТ ЗЕД) на основі ПН/РК, зареєстрованих починаючи з 01.01.2017.
Проте оскільки автомобіль отримувався набагато раніше — ще у 2013 році, то даних про його придбання (вхідний код УКТ ЗЕД) у системі просто не буде! А тому ПН на продаж цього авто (хоч з кодом 8704 21 99 00, хоч з кодом 8704 21 91 00) можуть заблокувати.
Подаємо Таблицю. Втім, блокування можна уникнути, якщо заздалегідь (до реєстрації ПН) подати Таблицю даних з кодами придбання та реалізації з поясненнями. Тобто з «покупним» і «продажним» кодом для авто (якщо, звичайно, платник не віднесений до ризикових, п.п. 4 п. 3 Порядку № 1165).
Проте тут важливо, щоб податківці Таблицю прийняли (врахували). Оскільки тільки тоді ПН з кодами з Таблиці, прийнятої (врахованої) контролерами, не повинні блокуватися. Причому врахуйте: якщо Таблиця прийнята, то при складанні ПН коди слід зазначати точнісінько так, як вони зазначені в Таблиці (тобто однаково, в тому ж вигляді, з тією ж кількістю символів, БЗ 101.18)! Інакше при невідповідності вони направлятимуться системою як різні коди і ПН можуть заблокувати. Щоправда, проблема в тому, що подати Таблицю так, щоб її врахували, — не так-то просто. Детальніше про Таблицю див. «Таблиця даних: правила з 08.07.2023» // «Податки & бухоблік», 2023, № 53.
Який код УКТ ЗЕД зазначати в ПН? І все-таки який же ставити код ПН? Дійсно, відведені окремі коди:
— 8704 21 91 00 — для нових автомобілів і
— 8704 21 99 00 — для автомобілів, які використовувалися.
Причому продаж авто 2013 року платникові ПДВ, як ми з’ясували, з будь-яким кодом УКТ ЗЕД може підпадати під блокування.
А що коли авто купили, наприклад, у 2019 (коли вже щосили моніторилися коди придбань і продажів, і дані вхідного коду щодо авто вже значаться в залишках)? Тоді, якщо автомобіль, придбаний з «новим» кодом 8704 21 91 00, продавати з «вживаним» кодом 8704 21 99 00, то відмінність кодів на вході-виході може знову-таки спричинити загрозу блокування все за тим же критерієм 1 ризиковості операцій.
Виходить, оскільки зміна коду несе загрозу блокування, змінювати код тільки через те, що автомобіль був в експлуатації, — собі дорожче! І навіть, загалом, дивно. Адже автомобіль автомобілем так і залишається! Тобто товар усе той же, тільки був в експлуатації.
Тим паче, що якщо при продажу зазначити інший код УКТ ЗЕД, то зміну коду (нехай навіть і в одній цифрі) система розцінить як різні коди і як узагалі інший товар. Як наслідок — виникне загроза блокування, що в цьому випадку, погодьтеся, все-таки безпідставно. Адже жодний «інший» товар насправді тут не продаємо. А продаємо той же автомобіль, який купували раніше, після того, як деякий час його використовували. Тому вважаємо, не помилка — при продажу зберігати вхідний код УКТ ЗЕД. І продавати авто з вхідним кодом — тим, який був при придбанні (8704 21 91 00). Тобто з яким кодом купили — з таким і продавати, попри те що деякий час автомобіль перебував в експлуатації і його використовували.