12.12.2024

Як використовувати переплату з ПДВ

Попри те, що СЕА ПДВ існує вже багато років, у платників податків раз у раз виникають практичні запитання. Дуже часто запитують: як сплачувати ПДВ за поточними деклараціями за наявності переплати в інтегрованій картці платника податків (ІКП)? Можна переплату залікувати із задекларованим податком чи, щоб уникнути штрафу за несвоєчасну сплату, треба неодмінно перераховувати задекларовану суму на електронний рахунок?

Благо на питання, пов’язані із заліком переплати в рахунок сплати поточного ПДВ, податківці відповідають без фіскальщини, виключно в межах чинного законодавства. Відповіді на ці запитання наведені в листі ДПСУ від 30.04.2024 № 2481/ІПК/99-00-04-02-03 ІПК. Причому їх висновки відповідають нашим викладенням, наведеним у статтях «Переплати з ПДВ: як з’являються і як їх використовувати» // «Податки & бухоблік», 2020, № 97 і «Зменшуючий УР і поява переплати» // «Податки & бухоблік», 2022, № 60. Про все за порядком.

Поява переплати з ПДВ

На сьогодні переплата може утворитися трьома шляхами.

1. Шляхом подання уточнюючого розрахунку на зменшення податкових зобов’язань, сплачених за декларацією. Тобто в попередніх періодах була допущена помилка, що завищує суму ПДВ до сплати, і зараз платник подає УР на зменшення (йдеться про періоди починаючи з лютого-2022, оскільки щодо попередніх періодів у п.п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ встановлені обмеження на подання УР зі зменшенням суми податку).

2. Через помилкову сплату ПДВ за декларацією не на електронний рахунок, а безпосередньо до бюджету (порушуючи встановлену процедуру).

3. Під час судового оскарження суд визнає ППР (за яким уже сплачені суми) протиправним і скасовує його.

У минулому (до 2015 року) переплата могла виникнути ще і шляхом декларування бюджетного відшкодування в рахунок майбутніх платежів. Зараз такої можливості немає, але для подальших міркувань джерело походження переплати значення не має.

Залік переплати з поточним ПДВ

На узгоджену за декларацією суму ПДВ податківці складають реєстри і відправляють їх у Казначейство для перерахування коштів з електронного рахунку до бюджету. Це відбувається незалежно від того, є у платника переплата на ІКП чи ні.

Якщо коштів на електронному рахунку немає (чи їх недостатньо), то сума, якої не вистачає, враховується Казначейством до повного виконання, тобто до того моменту, поки вони не надійдуть на електронний рахунок. І ось що важливо:

узгоджена в декларації сума ПДВ за поточний період буде нарахована в автоматичному режимі в порядку черговості платежів і в порядку черговості буде погашена за рахунок переплати, що враховується в ІКП

Про це говориться в листі ДПСУ від 30.04.2024 № 2481/ІПК/99-00-04-02-03 ІПК (ср. ). Іншими словами, за наявності переплати на ІКП сума, якої не вистачає, буде автоматично погашена за рахунок переплати.

Зі свого боку зауважимо два важливі моменти:

1) автоматичне погашення ПДВ за рахунок переплати не призводить до появи податкового боргу. Тобто за наявності переплати на ІКП ви можете взагалі нічого не перераховувати на електронний рахунок: штрафу за несвоєчасну сплату ПДВ (п. 124.1 ПКУ) не буде. Звичайно, якщо суми переплати достатньо для погашення поточних зобов’язань з ПДВ. Якщо ж її недостатньо, то тільки тоді на суму, якої бракує, з’являється податковий борг;

2) у Казначействі реєстр так і висітиме до повного виконання. Перша ж сума, що надійшла на електронний рахунок (наприклад, для поповнення регліміту, якщо його недостатньо для реєстрації ПН/РК), одразу ж буде перерахована до бюджету. У результаті на ІКП знову утворюється переплата.

Отже, якщо у вас є переплата, то ви можете не відволікати кошти на перерахування ПДВ за поточними деклараціями на електронний рахунок, трагедії не станеться. Так, буде нестикування за сумами, що враховуються Казначейством за реєстрами, і сумами, що враховуються на ІКП, але штрафу за несвоєчасну сплату не буде.

Залік переплати з іншими платежами

Наступне запитання, яке цікавить платників: а чи можна якось використати переплату на ІКП без усіх цих премудрощів?

Так, можна, але тільки в певних випадках. Про це чітко пишуть податківці в наведеному вище листі від 30.04.2024 № 2481/ІПК/99-00-04-02-03 ІПК. Згідно з п. 25 Порядку № 569* безпосередньо до бюджету, минаючи електронний рахунок, сплачуються:

1) ПДВ, донарахований за результатами перевірок;

2) штрафи і пеня, що застосовуються за результатами перевірок.

* Порядок електронного адміністрування ПДВ, затверджений постановою КМУ від 16.10.2014 № 569.

За цими платежами електронний рахунок і СЕА не використовуються, тобто залік буде автоматичний, без яких би то не було негативних наслідків. Звичайно, це передбачає, що ви чекаєте на перевірку, в результаті якої може бути донарахований ПДВ і застосовані штрафи / пеня. Інша річ, що в період воєнного стану при сплаті донарахованої суми протягом 30 днів після його закінчення можна взагалі уникнути застосування штрафу і пені (див. п.п. 69.37 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Повернення переплати

Якщо сума переплати значна, то можна не чекати всіх цих заліків, а повернути переплату з бюджету на електронний рахунок (наприклад, якщо вона виникла через подання зменшуючого УР) (п. 43.41 ПКУ). При цьому сума реєстраційного ліміту значення не має. Вона не змінюється ні при перерахуванні податку до бюджету, ні при поверненні його з бюджету. Тому навіть при недостатньому ліміті кошти можна повернути на електронний рахунок.

Для цього треба подати заяву на повернення за формою J/f1302001 (пп. 43.3, 102.5 ПКУ). Тоді кошти з електронного рахунку списуватимуться за поточними деклараціями в загальному порядку без появи плутанини між реєстрами в Казначействі і сумами, що враховуються на ІКП.

Якщо ж ви хочете повернути переплату не лише на електронний рахунок, але і на свій поточний рахунок, то необхідно подати ще й додаток 3 (Д3) до декларації з ПДВ (детально про його заповнення див. «Додаток 3 (Д3)» // «Податки & бухоблік», 2024, № 89).

Висновки

  • Якщо у платника ПДВ є переплата з ПДВ на ІКП, то її можна залікувати з поточною сумою ПДВ за декларацією. При цьому податковий борг не з’являється і штраф за несвоєчасну сплату ПДВ не застосовується.
  • Проте в Казначействі реєстр так і висітиме до повного виконання, що може призвести до нестикування між даними Казначейства і даними в ІКП.
  • Використати переплату з ПДВ можна безпосередньо на погашення донарахованого за результатами перевірки ПДВ, штрафів та пені.