02.12.2024
Висновок документа
1. У разі ліквідації основних засобів (ОЗ) треба скласти акт у довільній формі з реквізитами первинного документа. Такий акт можна додати до декларації або надати на запит контролюючого органу.
2. Якщо металобрухт, що залишився після розібрання ліквідованого ОЗ, використаний у пільгових операціях, то необхідно нарахувати компенсуючий ПДВ згідно з п. 198.5 ПКУ (наприклад, з послуг з транспортування (перевезення), навантаження, розвантаження та/або різання металобрухту, з вартості НА, що використовуються виключно в пільгових операціях), а також зробити розподіл ПДВ згідно зі ст. 199 ПКУ.
3. З послуг з демонтажу ОЗ, що ліквідуються без нарахування ПДВ, необхідно нарахувати компенсуючий ПДВ згідно з п. 198.5 ПКУ незалежно від того, в пільгових чи в оподатковуваних операціях використовуватиметься металобрухт
Цей лист відповідає на цілу низку запитань, пов’язаних з ліквідацією ОЗ, у результаті якої утворюється брухт чорних або кольорових металів. Про все за порядком.
Ліквідація ОЗ. Передусім зауважимо — у листі йдеться про звичайну ліквідацію ОЗ, а не ліквідацію внаслідок воєнних дій (див. «Металобрухт від знищеного війною майна» // «Податки & бухоблік», 2024, № 97).
Ця операція не оподатковується ПДВ (п. 189.9 ПКУ). Але при цьому треба скласти акт на списання в довільній формі, що містить усю інформацію, яка дає змогу ідентифікувати операцію. При цьому акт повинен мати належні реквізити первинного документа. Його можна подати або разом з декларацією, або на запит податківців. Нічого нового тут немає, приблизно те саме було сказано ще в УПК від 03.08.2018 № 673 (див. «Ліквідація ОЗ — без ПДВ (і підтверджувальні документи)» // «Податки & бухоблік», 2018, № 65).
При цьому жодні компенсуючі ПЗ за самим об’єктом, що ліквідується, не нараховуються: від них рятує спеціальне застереження в п.п. «г» п. 198.5 ПКУ («крім випадків, передбачених п. 189.9 ПКУ»). Причому незалежно від того, замортизований об’єкт у нуль на момент ліквідації чи в нього ще є якась балансова вартість. Оприбуткування на баланс комплектуючих, компонентів або металобрухту також не вимагає нарахування ПЗ з ПДВ (п. 189.10 ПКУ).
Послуги для постачання металобрухту. Якщо в результаті ліквідації ОЗ утворився металобрухт, то при його постачанні платник застосовує пільгу згідно з п. 23 підрозд. 2 розд. XX ПКУ (пільга до 01.01.2027). Податківці звертають увагу, що за послугами і товарами, придбаними з ПДВ для таких постачань, необхідно нарахувати компенсуючі ПЗ згідно з п. 198.5 ПКУ. Приблизний перелік цих придбань такий: послуги з транспортування, навантаження, розвантаження та/або різання відходів та брухту металів, необоротні активи, призначені виключно для використання в таких неоподатковуваних операціях.
Цей висновок для наших читачів також не новий. Подібний перелік послуг податківці вже наводили щодо відходів виробництва (див. лист ДПСУ від 29.08.2022 № 1335/ІПК/99-00-21-03-02-06; «Металобрухт як відходи виробництва: з чого нараховувати компенсуючий ПДВ?» // «Податки & бухоблік», 2022, № 77).
Звертаємо увагу: нараховувати цей ПДВ треба не із самого металобрухту (наприклад, з вартості оприбуткування (облікова ціна), ціна можливої реалізації), а з послуг і товарів, придбаних виключно для мети реалізації цього металобрухту.
Ну а раз з’являється неоподатковувана операція (постачання металобрухту), то треба робити ще й розподіл ПДВ згідно зі ст. 199 ПКУ. Але стосується такий розподіл тільки тих товарів / послуг, які одночасно використовуються в оподатковуваних і неоподатковуваних операціях (оренда, комуналка, зв’язок, інші послуги загальновиробничого й адміністративного характеру).
Послуги з демонтажу ОЗ. А ось тут податківці здивували. Вони стверджують, що якщо для ліквідації ОЗ були придбані послуги з їх демонтажу, — а така ліквідація не є постачанням і, відповідно, не є об’єктом оподаткування, — то з таких послуг необхідно нарахувати компенсуючі ПЗ згідно з п. 198.5 ПКУ. Причому незалежно від того, як далі використовуватиметься металобрухт — у пільгових операціях чи в оподатковуваних для власної діяльності.
Розвиваючи цю думку, можна дійти висновку, що податківці хочуть компенсувати ПДВ за такими послугами, навіть якщо в результаті ліквідації ОЗ металобрухт узагалі не з’явився. Адже нарахування компенсуючого ПДВ вони аргументують не тим, що утворився пільговий металобрухт, а тим, що ліквідація ОЗ не є об’єктом оподаткування ПДВ.
Це висновок як мінімум спірний. Адже в самому п. 198.5 ПКУ зазначений перелік випадків, коли треба нараховувати компенсуючі ПЗ, з чіткими посиланнями на відповідні норми ПКУ. Наприклад, п.п. «а» — використання в операціях, які не є об’єктом оподаткування ПДВ згідно зі ст. 196 ПКУ або місце постачання яких розташоване за межами території України.
Тобто до нарахування компенсуючих ПЗ призводить не будь-яка необ’єктна операція, а тільки та, яка зазначена в ст. 196 ПКУ
Або інший випадок — п.п. «б» — використання в операціях, звільнених від оподаткування. Але знову ж таки не будь-яких, а тільки в тих, які зазначені в ст. 197 і підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ.
Але звільнення від нарахування ПДВ при ліквідації ОЗ встановлене зовсім не ст. 196, або ст. 197, або підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ. Тут працює зовсім інша норма — п. 189.9 ПКУ.
Що ж до негосподарського використання, то, як ми вже з’ясували, п.п. «г» п. 198.5 ПКУ якраз виключає ліквідацію ОЗ з операцій, при яких необхідно нараховувати компенсуючі ПЗ. Утім, податківці в листі, що коментується, і не пов’язують послуги з демонтажу з негосподарським використанням, а акцентують на необ’єктному характері цієї ліквідації.
У результаті доходимо висновку: ми не згодні з висновками фіскалів, з послуг з демонтажу ОЗ, що ліквідуються, немає підстав нараховувати компенсуючі ПЗ згідно з п. 198.5 ПКУ.