05.12.2024
zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=42174
ВИСНОВОК ДОКУМЕНТА
У ПН, що складатимуться з 01.12.2024, як
(1) за операціями з постачання на митній території України окремих видів сільськогосподарських товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення ПДВ (далі — товар РЕЗ), так і
(2) за операціями з їх експорту,
одиниці виміру товарів повинні зазначатись у кілограмах, незалежно від того, які одиниці виміру використані для такого товару в первинних бухгалтерських документах
Ця консультація податківців буде цікава платникам, які здійснюють постачання товарів РЕЗ*.
Нагадаємо, що відповідно до вимог п. 97.2 підрозд. 2 розд. XX ПКУ та п. 16 Порядку № 1307* у ПН, що складаються:
(1) на експорт товарів РЕЗ;
а також
(2) на постачання на митній території товарів РЕЗ,
одиниця виміру має зазначатися виключно в кілограмах
* Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307.
Звертаємо увагу: вимога про зазначення одиниці виміру в ПН виключно в «кг» стосується не тільки експорту товарів РЕЗ, а й їх постачання на митній території України.
При цьому, оскільки РЕЗ запроваджується з 01.12.2024*, то відповідно вимога про зазначення одиниць виміру в таких ПН тільки в «кг» теж починає працювати з 01.12.2024. Тобто в ПН, складених починаючи з 01.12.2024 на експорт товарів РЕЗ або на постачання їх на території України, одиниця виміру повинна зазначатися тільки в кілограмах.
Податківців запитали: чи може бути вказано у графі 4 табличної частини ПН (у т. ч. ПН з товарами РЕЗ) умовне позначення одиниці виміру товару «кг», якщо у первинних документах (видатковій накладній, ТТН, інших документах) зазначено одиниці виміру товару «т»?
На це запитання податківці відповіли, що в ПН з товарами РЕЗ одиниця виміру з 01.12.2024 має зазначатися у «кг» незалежно від того, які одиниці виміру використані для такого товару в первинних бухгалтерських документах.
В частині відповіді, де податківці говорять, що в ПН, складених з 01.12.2024 на постачання та експорт товарів РЕЗ, повинні зазначатися одиниці виміру виключно в «кг», все зрозуміло. Це пряма законодавча вимога.
Але що означають в цій відповіді слова «незалежно від того, які одиниці виміру використані для такого товару в первинних бухгалтерських документах»?
Придбали товар РЕЗ до введення РЕЗ в інших одиницях виміру, продаватимемо — в «кг». Якщо податківці говорять про ситуацію перепродажу товарів, коли придбали товар ще до запровадження РЕЗ і у «вхідній» первинці та ПН постачальника зазначені одні одиниці виміру, а тепер потрібно при продажу цього товару з 01.12.2024 зазначати в ПН «кг», то тут відповідь податківців цілком логічна.
Адже у нас немає законодавчої вимоги про те, що при перепродажу товару одиниця виміру товару має повторюватися по всьому ланцюжку постачання. Є лише вимога про те, щоб дані ПН, яка складається на постачання, відповідали первинці під це постачання. Тобто ПН має відповідати даним відвантажувальної (а не вхідної) первинки. А отже, одиниця виміру «на вході» і «на виході» в ПН цілком може різнитися. І з цим погоджувалися податківці і раніше.
Зазначимо, що тільки через різні вимірники податківці не стануть і блокувати ПН, оскільки для цілей блокування моніторяться не одиниці виміру, а передусім загальні обсяги за кодами УКТ ЗЕД / послуг (тобто обсяги, зазначені в гр. 10 ПН).
Але, звісно,
якщо на «вході» була одна одиниця виміру, а при перепродажу вже буде застосовуватися інша, то таке «перетворення» одиниць виміру має бути зафіксоване в аналітичному обліку
Зазвичай бухпрограми дозволяють на один товар (номенклатурну одиницю), завести декілька одиниць виміру із зазначенням коефіцієнта переведення однієї одиниці виміру в іншу.
Що стосується документального оформлення, то оскільки мова йде про товари, які вже оприбутковані з іншою одиницею виміру ніж «кг», а продаж їх буде здійснюватися в «кг», то потрібно внутрішнім документом (актом) задокументувати, що такі-то товарні позиції будуть обліковуватися в одиницях виміру «кг», і визначити коефіцієнт переведення одиниць виміру в одиницю виміру «кг».
Чи може в первинці на продаж товарів РЕЗ зазначатися одиниця виміру не «кг». А тепер розглянемо інше питання, яке може виникнути: а чи може в первинці на продаж товарів РЕЗ з 01.12.2024 зазначатися не одиниця виміру «кг» (яка повинна бути в ПН), а інша одиниця виміру. Тобто чи можна в ПН зазначити «кг», а в первинці, наприклад «т»?
При експорті товарів РЕЗ у митній декларації (МД) на експорт цих товарів одиниця виміру зазначається теж виключно в «кг». Тобто тут особливих проблем не виникає, тим паче, що ця ПН не видається покупцю.
Якщо ж говорити про ПН на постачання товарів РЕЗ на території України (за якою покупцем такого товару формується податковий кредит), то тут треба враховувати, що нікуди не поділась вимога про те, що дані, зазначені у ПН, складену на операцію постачання, мають відповідати первинним бухгалтерським документам, складеним за такою операцією. Інакше податківці будуть говорити, що така ПН не дозволяє ідентифікувати операцію.
А це означає, що
з 01.12.2024 і в бухпервинці на постачання товарів РЕЗ теж мають зазначатися одиниці виміру саме в «кг» (як і в ПН). Інакше — у покупця не виключені проблеми з податковим кредитом
Якщо постачання товарів РЕЗ здійснюється за договорами, укладеними до 01.12.2024 (і в яких прив’язка була до інших одиниць виміру), то бажано внести зміни в ці договори та:
— або повністю переходити на одиниці виміру «кг»;
— або, якщо така одиниця виміру («кг») не зовсім зручна, то, як варіант, у договорі і первинці може бути доцільним зазначати одночасно дві одиниці виміру (яка більш прийнятна для сторін і в кілограмах). При цьому треба зафіксувати співвідношення цих одиниць виміру і ціну товару для кожної з одиниць виміру.