05.12.2024
Порушниками спокою та героями нашої сьогоднішньої розмови стали постанови КМУ від 29.11.2024 № 1361 та № 1362, які внесли зміни до Критеріїв і Порядку № 76. Зазначені постанови набрали чинності з 30.11.2024. Розглянемо, що оновилося, а що залишилося незмінним.
Якщо говоримо про звичайне підприємство, то воно може забронювати військовозобов’язаних, якщо має статус:
— критично важливого для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань в особливий період (далі — критично важливе підприємство для ЗСУ)
або
— критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі — критично важливе підприємство для економіки).
Якщо ваше підприємство станом на 01.12.2024 має таку критичність, то зверніть увагу на новий п.п. 6 п. 2 постанови КМУ від 22.11.2024 № 1332. Ним установлено, що
рішення щодо визнання підприємства критично важливими для економіки / для ЗСУ зберігає свою чинність протягом строку, на який воно прийняте, але не довше ніж до 28.02.2025
Тож до 28.02.2025 підприємство має підтвердити свою критичність, щоб мати можливість у подальшому бронювати військовозобов’язаних.
Чи можна сьогодні бронювати працівників, маючи «стару» критичність? Раніше в усних консультаціях фахівці Мінекономіки говорили, що ні. Проте Мінцифри в роз’ясненні від 27.11.2024 надало ствердну відповідь на це запитання. Водночас таке бронювання, проведене за «старої» критичності, буде чинним протягом строку, на який її визначено, але не довше ніж до 28.02.2025.
Після підтвердження критичного статусу за новими критеріями підприємства зможуть бронювати працівників на строк, установлений п. 3 Порядку № 76
Нагадаємо, що строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації не може перевищувати:
— строку дії контракту (договору) на поставку товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань — для військовозобов’язаних, що бронюються критично важливими підприємствами для ЗСУ;
— 12 місяців — для військовозобов’язаних, що бронюються критично важливими підприємствами для економіки.
Детально про оновлений порядок бронювання працівників ви могли прочитати в статті, що була опублікована тиждень тому, — «Новий порядок бронювання: знайомимося» // «Податки & бухоблік», 2024, № 96. І ось знову маємо зміни.
КМУ виклав в новій редакції абзац третій п. 8 Порядку № 76, що стосується зарплати військовозобов’язаних працівників, яких подають на бронювання. Прибрано згадку про податковий період (квартал) + розширено перелік роботодавців, кого ця вимога не стосується, а саме, додано резидентів Дія Сіті.
Тож наразі абзац третій п. 8 Порядку № 76 вимагає:
військовозобов’язаним працівникам, які включаються до списків на бронювання, повинна бути нарахована щомісячна зарплата протягом строку, на який надано відстрочку, не нижче ніж 20000 грн
Виняток становлять працівники:
— державних і комунальних підприємств;
— господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 % акцій (часток) належать державі або які перебувають у комунальній власності,
— господарських товариств, більше 50 % акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 %;
— резидентів Дія Сіті.
Здавалось би, дріб’язок. Проте ці зміни дають можливість бронювати:
— працівників-новачків відразу, а не після відпрацювання календарного кварталу;
— працівників, у яких зарплата в минулому звітному кварталі була нижчою за 20000 грн.
Про відповідність зарплати працівника вимозі «не нижче 20000 грн» керівник підприємства повідомлятиме під час подання списку на бронювання на порталі Дія (проставлятиме позначку у відповідній комірці форми).
Щодо порядку бронювання. З 01.12.2024 бронюємо всіх виключно через Портал Дія. Щодо працівників діємо так.
1. Заходимо на портал Дія за посиланням. Натискаємо «Подати заяву». Авторизуємося за допомогою електронного підпису.
2. Дія автоматично визначить кількість військовозобов’язаних, що працюють на підприємстві, та кількість осіб, яких можна забронювати в межах ліміту, з урахуванням уже заброньованих (якщо ви вже бронювали раніше).
Ліміт ще не вичерпано? Тоді вказуємо відомості щодо працівників, яких бажаємо забронювати.
3. Перевіряємо відомості, що зазначені у сформованій Дією заяві про бронювання. Якщо все відповідає дійсності, підписуємо та надсилаємо заяву.
4. Очікуємо на результат бронювання. Він повинен з’явитися на порталі Дія протягом 3 днів. Повідомлення надійде на електронну пошту та в особистий кабінет. Крім того, інформація про успішне бронювання буде відображатись у Резерв+ працівника.
Щодо лімітів на бронювання. Зміни є лише за працівниками, які займають посади протезистів-ортезистів, техніків-протезистів-ортезистів, інженерів-технологів-протезистів, інженерів-протезистів, механіків протезно-ортопедичних виробів. Такі працівники підлягають бронюванню у кількості 100 % за умови виконання ними не менш як 50 % норми робочого часу протягом останніх трьох місяців, що передують даті подання списку, з відповідним обґрунтуванням.
Щодо інших військовозобов’язаних та лімітів їх бронювання — без змін (див. статтю «Новий порядок бронювання: знайомимося» // «Податки & бухоблік», 2024, № 96).
Водночас ще раз звертаємо вашу увагу на те, що оновлені правила бронювання діють з 01.12.2024. Тож якщо ви збираєтесь сьогодні бронювати працівників, то щодо них має виконуватися вимога «не нижче 20000 грн», навіть якщо ви подаєте на бронювання зі «старою» критичністю.
Збираєтесь оновлювати критичність? Тоді далі інформація для вас.
Щоб підприємство визначили критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, воно в загальному випадку повинно відповідати двом обов’язковим критеріям + одному додатковому.
Якщо говоримо про звичайне госпрозрахункове підприємство, то для нього
обов’язковими критеріями є (1) відсутність заборгованості зі сплати податків та ЄСВ та (2) середня зарплата за останній календарний квартал не нижче 20000 грн
Третій додатковий критерій обираємо з переліку, наведеного в п. 2 Критеріїв. Про це йшлося в статті «Оновлено критерії критичності» // «Податки & бухоблік», 2024, № 96. Такий же підхід залишився й зараз. Єдине що змінилося — умову про відсутність заборгованості зі сплати податків та ЄСВ з 30.11.2024 зобов’язані виконувати всі підприємства, в тому числі державні та комунальні.
Порядок отримання критичності для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період з 23.11.2024 не змінився. Обираємо відповідний орган (міністерство або адміністрацію) залежно від того, який третій додатковий критерій. Визначаємо відповідність підприємства розробленим цим органом додатковим критеріям. Готуємо та подаємо такому органу пакет документів й очікуємо рішення протягом 10 робочих днів.
З нового! КМУ зобов’язав орган, який прийняв рішення про визначення підприємства критично важливим, перевіряти виконання підприємством вимоги, визначеної в абзаці третьому п. 8 Порядку № 76. Її озвучено вище: протягом строку бронювання зарплата заброньованого має бути не нижчою за 20000 грн.
Тож наразі за підприємством перевірятиметься:
1) додержання критеріїв, за якими визначено критичний статус (відсутність заборгованості з податків/ЄСВ + середня зарплата 20000 грн + виконання додаткового критерію);
2) забезпечення рівня нарахованої зарплати заброньованого працівника не нижче 20000 грн.
Якщо за результатами проведеної перевірки буде виявлено, що підприємство не відповідає критеріям або ж не виконує вимогу щодо мінімального рівня зарплати заброньованого працівника, воно втрачає статус критично важливого підприємства для економіки (див. оновлений абзац третій п. 61 Критеріїв).
Ну й найнеприємніше.
Підприємство, яке втратило критичність через невиконання вимоги щодо зарплати працівника не нижче 20000 грн, може бути визначено критично важливими для економіки не раніше ніж через 6 місяців після скасування зазначеного статусу
Тож ще раз звертаємо увагу на те, що за будь-яких умов критерії та умова щодо мінімального рівня зарплати повинні виконуватися.
Йдемо далі. Наступна категорія підприємств — підприємства, які є критично важливі для ЗСУ.
Механізм визначення підприємств, які забезпечують потреби ЗСУ, інших військових формувань, визначено в пп. 9 — 16 Критеріїв. Увага! Ці пункти були викладені постановою КМУ від 29.11.2024 № 1361 в новій редакції. Зміни набрали чинності з 30.11.2024.
Як і раніше, критично важливими для ЗСУ, інших військових формувань можуть бути визначені підприємства, які не мають у статутному капіталі частки держави, визначеної ВРУ державою-агресором та/або державою-окупантом (див. оновлений п. 11 Критеріїв).
Перелік критеріїв, за умови виконання яких підприємства можуть розраховувати на отримання критичного статусу, наведений в оновленому п. 9 Критеріїв. Там же перелічені органи, які цю критичність надають, залежно від того, під який критерій підпало підприємство.
Так, наприклад, юрособи приватного права, установчі документи яких визначають благодійну діяльність в одній чи кількох сферах, визначених Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 № 5073-VI, які здійснюють виробництво / закупівлю товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань, для отримання статусу критично важливого для ЗСУ мають звертатися до Міноборони. Але зауважте, що тепер для отримання критичності необхідно, щоб обсяг таких закупівель за останні 12 місяців до дня подання звернення становив не менше 10 млн грн допомоги на одного військовозобов’язаного, що пропонується до бронювання.
До органу, який буде визначати, чи є підприємство критично важливим для ЗСУ, слід подати звернення на отримання статусу + відповідне обґрунтування.
Рішення про (не)визнання підприємства критично важливим для ЗСУ приймається протягом 10 робочих днів з дня отримання звернення від підприємства.
У разі надання підприємству критичного статусу орган, який його надав, за потреби проводить перевірку відповідності підприємства критеріям, зазначеним у пп. 9, 11 Критеріїв. Невиконання = скасування статусу.