Теми статей
Обрати теми

Оновлено критерії критичності

Ушакова Лілія, експерт з кадрових і податкових питань
Для того щоб звичайне підприємство могло забронювати своїх працівників та кінцевих бенефіціарних власників відповідно до постанови № 76*, воно має бути визначено або критично важливим для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань в особливий період, або критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. А тепер увага! До Критеріїв**, за якими здійснюється таке визначення, КМУ вніс зміни, які вже працюють! Тож розбираймося швиденько, що там назмінювали.

* Порядок бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану, затверджений постановою КМУ від 27.01.2023 № 76.

** Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, затверджені постановою КМУ від 27.01.2023 № 76.

Про що мова?

КМУ постановою «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» від 22.11.2024 № 1332 (далі — постанова № 1332) вніс зміни до Критеріїв. Ці зміни набрали чинності з 23.11.2024. Та перш ніж перейти до їх розгляду, хочемо надати відповідь на запитання, яке звучить звідусіль:

чи втратять автоматично критичність підприємства, які її отримали, у зв’язку зі змінами?

З усних роз’яснень фахівців Мінекономіки, випливає, що наявна критичність є чинною протягом строку, на який вона надана, але не довше ніж до 28.02.2025.

Тобто виникає необхідність переотримання критичності у зв’язку з наявністю змін, про які сьогодні будемо говорити.

Водночас, майте на увазі, що строк дії рішень щодо визнання підприємств критично важливими, які є чинними станом на 23.11.2024 та діють до 30.11.2024 (включно), продовжується до 31.12.2024.

Пункт 7 постанови № 1332 зобов’язує з 23.11.2024 держоргани, держадміністрації (військові адміністрації у разі їх утворення) у тримісячний строк переглянути прийняті рішення про визначення підприємств критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Тож вже сьогодні потрібно знати, які критерії є, щоб розуміти, чи зможе підприємство втриматися у статусі критично важливих.

Що отримали в підсумку?

Відповідність критеріям

Критерії встановлюють механізм, який дозволяє визначити, чи є підприємства:

— критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;

— критично важливими для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань в особливий період.

З цих двох критеріїв пощастило останньому.

Механізм визначення підприємств, які забезпечують потреби ЗСУ, інших військових формувань, критично важливими не змінився

Отримуєте критичність відповідно до пп. 9 — 16 Критеріїв так, як це робили раніше.

Переходимо до тих, кому не так пощастило, а саме, до критично важливих підприємств для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. У загальному випадку, щоб отримати такий статус, їм потрібно було відповідати принаймні трьом критеріям, що встановлені в п. 2 Критеріїв. Таке правило діє й зараз.

Водночас КМУ оновив два критерії та зробив їх обов’язковими для більшості підприємств, щодо яких діє правило «три з восьми». Винятки встановлені тільки для:

— державних та комунальних підприємств;

— госптовариств, у статутному капіталі яких більше 50 % акцій (часток) належать державі або перебувають у комунальній власності;

— госптовариств, більше 50 % акцій (часток) яких належать госптовариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 %.

Про які критерії йдеться? Про ті, що встановлені в пп. 5 та 6 п. 2 Критеріїв.

Отже, для звичайних підприємств

обов’язковими критеріями є (1) відсутність заборгованості зі сплати податків та ЄСВ та (2) середня зарплата застрахованих осіб — працівників за останній календарний квартал не нижча за 2,5 мінзарплати (наразі — не нижче 20000 грн)

Зверніть увагу! Раніше в Критеріях не згадувалося про відсутність заборгованості зі сплати податків.

Таким чином, щоб таке підприємство визнали критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, воно повинно відповідати, як мінімум, трьом критеріям. При цьому два критерії обов’язкові + один воно вибирає з переліку (див. нижче).

Важливо! Підприємства протезно-ортопедичної галузі, які безпосередньо здійснюють протезування / ортезування та банки державного сектору економіки після змін отримуватимуть критичність на загальних підставах.

Обираємо критерії

Оновлений перелік критеріїв, за якими підприємство визначається критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, наведемо нижче в таблиці.

Підпункт п. 2 Критеріїв

Критерій та підстава

1

Сума сплачених податків, зборів, платежів до державного і місцевих бюджетів (крім митних платежів) + сума сплаченого ЄСВ протягом звітного податкового року перевищує еквівалент 1,5 млн євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом НБУ за той самий період. Підтверджуємо довідкою контролюючого органу, в якому на обліку перебуває підприємство

2

Сума надходжень в іноземній валюті (крім кредитів і позик), за звітний податковий рік перевищує еквівалент 32 млн євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом НБУ за той самий період. Підтверджуємо довідкою відповідного обслуговуючого банку

3

Підприємство має стратегічне значення для економіки і безпеки держави (див. Перелік, затверджений постановою КМУ від 04.03.2015 № 83)

4

Підприємство має важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади. Додаткові критерії, за якими визначається важливість підприємства, встановлюють відповідні органи влади, держадміністрації (військові адміністрації у разі її утворення) з урахуванням потреб територіальної громади (нове!) за погодженням з Мінекономіки та Міноборони

5

Увага, критерій оновлено!

Відсутність заборгованості зі сплати податків до державного і місцевих бюджетів та ЄСВ. Підтверджуємо довідкою про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, або витягом з інформаційної системи органів ДПС щодо статусу розрахунків платника з бюджетом та цільовими фондами, засвідченим керівником підприємства.

Виняток — державні та комунальні підприємства, а також госптовариства, у статутному капіталі яких більше 50 % акцій (часток) належать державі або перебувають у комунальній власності, та госптовариства, більше 50 % акцій (часток) яких належать госптовариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 %. Щодо них ця вимога не працює

6

Увага, критерій оновлено! Розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб — працівників:

— державних і комунальних підприємств, а також госптовариств, у статутному капіталі яких більше 50 % акцій (часток) належать державі або перебувають в комунальній власності, та госптовариств, більше 50 % акцій (часток) яких належать госптовариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 %, за останній календарний квартал становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 року (відповідно до даних Держстату). Підтверджуємо довідкою підприємства, госптовариства;

— інших підприємств за останній календарний квартал становить не нижче за розмір мінімальної заробітної плати, помноженої на коефіцієнт 2,5. Сьогодні та в 2025 році — не нижче 20000 грн. Підтверджуємо довідкою підприємства

7

Підприємство є резидентом Дія Сіті

8

Підприємство є постачальником електронних комунікаційних послуг з використанням мереж мобільного зв’язку, середньомісячний розмір чистого доходу якого за даними останньої фінансової звітності перевищує 200 млн грн або постачальником електронних комунікаційних послуг з використанням мереж фіксованого зв’язку, середньомісячний розмір чистого доходу якого за даними останньої фінансової звітності перевищує 20 млн грн. Підтверджуємо звітом про фінансові результати з відмітками (штампами) контролюючого органу, який отримав фінансову звітність, із зазначенням дати її отримання

Так, наприклад, підприємство може бути визнано критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, якщо воно (1) є резидентом Дія Сіті + (2) не має заборгованості зі сплати податків та ЄСВ + (3) середня зарплата його працівників — застрахованих осіб за останній квартал не нижче 20000 грн. В такому випадку щодо підприємства спрацьовують критерії, визначені в пп. 7, 5 та 6 п. 2 Критеріїв.

Ще один доволі прохідний набір критеріїв для критичності. Підприємство може бути визнано критичним, якщо (1) має статус важливого для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади + (2) не має заборгованості зі сплати податків та ЄСВ + (3) середня зарплата його працівників — застрахованих осіб за останній квартал не нижче 20000 грн. Ці критерії визначені в пп. 4, 5 та 6 п. 2 Критеріїв.

І все було б добре, якби не показник розміру середнього заробітку застрахованих осіб — працівників. Як його визначати? У постанові № 1332, якою вносилися зміни до Критеріїв, відповіді на це запитання немає. Роз’яснити ситуацію повинно Мінекономіки. Тож ми направили запит. Як тільки надійде відповідь, відразу вас із нею ознайомимо. Тому слідкуйте за нашими публікаціями.

Тут же зауважимо, що порядок отримання статусу критично важливого не змінився.

Підтверджує отриманий статус підприємство раз на рік.

Висновки

  • З 23.11.2024 держоргани, держадміністрації (військові адміністрації у разі їх утворення) протягом трьох місяців переглядатимуть прийняті рішення про визначення підприємств критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
  • КМУ виклав у новій редакції критерії, встановлені пп. 5 та 6 п. 2 Критеріїв, а саме: (1) відсутність заборгованості зі сплати податків та ЄСВ та (2) середня зарплата застрахованих осіб — працівників за останній календарний квартал не нижча за 20000 грн. Для звичайних підприємств вони тепер обов’язкові.
  • Щоб звичайне підприємство визнали критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, воно повинно відповідати, як мінімум, трьом критеріям. При цьому два критерії обов’язкові + один воно вибирає з переліку.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі