08.01.2024

4ДФ: пробіжка рядками

Хочете, щоб процес заповнення 4ДФ пройшов у вас гладесенько-рівнесенько, а в контролерів не було підстав чіплятися до наведених у ньому даних? Тоді вам до нас! Усе буде в повному ажурі, якщо ви врахуєте основні нюанси заповнення цієї форми, що наведені в нашій статті.

Загальні правила заповнення

Додаток 4ДФ «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» до Податкового розрахунку формують податкові агенти в розрізі місяців звітного кварталу.

Якщо головне підприємство — податковий агент має неуповноважений відокремлений підрозділ, то дані про доходи, нараховані/виплачені працівникам такого підрозділу, і нарахований/сплачений із них ПДФО/ВЗ воно відображає в окремому Податковому розрахунку. До його складу увійде безпосередньо сам Розрахунок з заповненими рядками 01 — 06 заголовної частини та 4ДФ на найманих працівників такого неуповноваженого підрозділу.

При цьому в рядку 032 Розрахунку та додатка 4ДФ, що сформовані на неуповноважений відокремлений підрозділ, слід зазначати 19-значний код Кодифікатора адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, затвердженого наказом Мінрозвитку громад та територій від 26.11.2020 № 290 (далі — Кодифікатор) за місцезнаходженням неуповноваженого відокремленого підрозділу.

Розглянемо 4ДФ детальніше. Умовно у ньому можна виділити заголовну та табличну частини.

У табличній частині звичайні податкові агенти заповнюють розділ І «Персоніфіковані дані про суми нарахованого (виплаченого) на користь фізичних осіб доходу та нарахованих (перерахованих) до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору» 4ДФ (далі — розд. I 4ДФ). Саме на його заповненні ми сьогодні зупинимося.

У розд. І 4ДФ податкові агенти персоналізовано відображають як оподатковувані, так і неоподатковувані доходи фізосіб.

Щодо кожної фізичної особи заповнюємо стільки рядків, скільки ознак доходів вона має

Перелік ознак доходу наведено в додатку 2 до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4 (далі — Порядок № 4).

У разі неодноразового прийняття фізичної особи на роботу та її звільнення з роботи у звітному місяці про таку особу потрібно заповнювати стільки рядків, скільки разів інформація про зміну місця роботи особи зустрічається у звітному місяці.

Якщо доходи на користь фізичних осіб (найманих працівників чи осіб, з якими укладено цивільно-правові договори, тощо) протягом звітного податкового кварталу не нараховувалися та не виплачувалися (не перераховувався ПДФО, ВЗ з таких доходів), то в 4ДФ їх не зазначаєте.

Переходимо до заповнення окремих рядків/граф 4ДФ.

Заголовна частина 4ДФ

У заголовній частині 4ДФ найбільше запитань у податкових агентів викликають рядки 02, 04 та 05.

Рядок 02 «Звітний (податковий) період». У полях «рік» та «квартал» зазначаємо відповідно календарний рік та квартал (цифрове значення від 1 до 4), за який подаємо Розрахунок з 4ДФ. У полі «номер місяця в кварталі» — якщо формуємо 4ДФ за перший місяць кварталу, то проставляємо 1, якщо за другий — 2, якщо за третій — 3. У полях «номер Розрахунку» та «номер додатка до Розрахунку» зазначаємо відповідно номер Розрахунку, до якого додається цей додаток (відповідає номеру, вказаному у заголовній частині Розрахунку), та номер додатка такого виду. Тобто

нумерація кожного виду додатків у складі Розрахунку здійснюється незалежно від кількості інших додатків, які заповнюються для такого Розрахунку

Наприклад, підприємство формує Розрахунок з типом «Звітний» за ІV квартал 2023 року. Рядок 02 заголовної частини Податкового розрахунку з типом «Звітний» за ІV квартал заповнено так: рік — 2023, квартал — 4, номер Розрахунку — 1.

Тоді у 4ДФ рядок 02:

— за жовтень: рік — 2023, квартал — 4, номер місяця кварталу — 1, номер Розрахунку — 1, номер додатка до Розрахунку — 1;

— за листопад: рік — 2023, квартал — 4, номер місяця кварталу — 2, номер Розрахунку — 1, номер додатка до Розрахунку — 2;

— за грудень: рік — 2023, квартал — 4, номер місяця кварталу — 3, номер Розрахунку — 1, номер додатка до Розрахунку — 3.

Йдемо далі.

Рядок 04 «Працювало за трудовими договорами (контрактами) (ознака 101)». Тут проставляємо кількість працівників, які у відповідному місяці звітного кварталу працювали за трудовими договорами (контрактами) та яким нараховувалася зарплата. Нагадаємо: в 4ДФ зарплата має ознаку доходу «101».

Якщо в такому місяці звітного кварталу кількість працівників змінювалась у зв’язку із прийняттям та звільненням з місця роботи, то у рядку 04 зазначаєте максимальну кількість працівників, які фактично працювали за трудовими договорами протягом такого звітного місяця й отримували зарплату.

Якщо працівники не отримували зарплату у звітному місяці, оскільки перебували весь місяць у відпустках у зв’язку з вагітністю та пологами, для догляду за дітьми, у відпустках без збереження зарплати тощо, то до рядка 04 4ДФ вони потрапити не повинні (103.25 БЗ).

Рядок 05 «Працювало за цивільно-правовими договорами (ознака 102)». Тут зазначаємо кількість осіб, з якими були укладені цивільно-правові договори (ЦПД) на виконання робіт / надання послуг у звітному місяці, за якими нараховувалася винагорода, у тому числі гіг-спеціалістів, з якими укладені гіг-контракти (в 4ДФ ознака доходу «102»). Підраховуємо саме звичайних фізосіб-підрядників/виконавців. ФОП до розрахунку цього показника не включаємо.

Увага! Якщо головне підприємство формує Розрахунок з 4ДФ на працівників неуповноваженого підрозділу, то кількість цих працівників воно зазначає в рядку 04 4ДФ, сформованого на такий підрозділ.

Ще один важливий момент. Якщо формуємо 4ДФ з типом «Звітний новий» або «Уточнюючий», то обов’язково заповнюємо рядки 04 та 05.

Таблична частина: розд. І 4ДФ

Для наочності наведемо на рисунку нижче фрагмент табличної частини розд. І 4ДФ Податкового розрахунку. Далі в таблиці пояснимо порядок заповнення окремих граф цього додатка.

Фрагмент розд. І 4ДФ Податкового розрахунку

Пояснення щодо заповнення окремих граф рядка 06 розд. І 4ДФ

Номер графи

Пояснення щодо заповнення

2

Зазначаємо реєстраційний номер облікової картки платника податків — фізособи, на яку формуємо рядок.

Якщо фізособа відмовилася від отримання такого номера, цю графу заповнюємо так:

— якщо паспорт у вигляді книжечки, то зазначаєте серію та номер паспорта. Клітинки заповнюємо зліва направо без пропусків між серією та номером. Доповнювати незаповнені клітинки нулями не потрібно;

— якщо у особи ID-паспорт, то зазначаєте його номер, що складається з 9 цифр.

Зверніть увагу, що дані паспорта за особою, яка відмовилася від реєстраційного номера, в рядку 06 розд. І 4ДФ та в Д1 зазначаються по-різному

Відображаємо в розрізі ознак доходів (див. таблицю 1 додатка 2 до Порядку № 4) усі доходи, які були нараховані конкретній фізособі у відповідному місяці звітного кварталу. Якщо дохід надавався в негрошовій формі і для визначення бази оподаткування ПДФО застосовували натуральний коефіцієнт, то в графі 3а відображаємо його з урахуванням цього коефіцієнта (див. 103.25 БЗ).

У разі нарахування доходу його відображення у графі 3а є обов’язковим незалежно від того, виплачений він чи ні

3

Зазначаємо суми доходів, що були фактично виплачені фізособі у відповідному місяці звітного кварталу, без вирахування ПДФО, ВЗ і ПСП (за наявності права на неї).

Особливу увагу зверніть на порядок відображення доходу у вигляді зарплати.

Якщо зарплату виплачуємо у встановлені строки в місяці, що настає за місяцем нарахування, то її суму відображаємо в графі 3 рядка 06 розд. І 4ДФ за той місяць, за який вона нарахована. Наприклад, у графі 3 рядка 06 розд. І 4ДФ за жовтень 2023 року відображаємо зарплату, нараховану в жовтні й виплачену в листопаді, за листопад — нараховану в листопаді й виплачену в грудні, за грудень — нараховану в грудні й виплачену у січні 2024 року.

Тобто в разі повної та своєчасної (в установлені строки) виплати зарплати значення граф 3а і 3, а також значення граф 4а і 4, 5а і 5 рядка 06 розд. I 4ДФ збігатимуться.

Виплату всіх інших доходів, що не є зарплатою, відображаємо в графі 3 за фактом.

Наприклад, в листопаді працівниці виплатили допомогу по вагітності та пологах, що була нахована в жовтні. Нарахування такої допомоги відображаємо в графі 3а за жовтень, а виплату — в графі 3 за листопад

У розрізі ознак доходів проставляєте суму ПДФО, утриманого з доходу фізособи

4

Зазначаєте фактичну суму перерахованого до бюджету ПДФО з конкретного виду доходу.

У разі повної та своєчасної (в установлені строки) виплати зарплати за рядком з ознакою доходу «101» повинні збігатися значення граф 3а і 3 та значення граф 4а і 4

У розрізі ознак доходів проставляєте суму ВЗ, утриманого з доходу фізособи

5

Зазначаємо фактичну суму перерахованого до бюджету ВЗ із конкретного виду доходу.

У разі повної та своєчасної (в установлені строки) виплати зарплати за рядком з ознакою доходу «101» повинні збігатися значення граф 3а і 3 та значення граф 5а і 5

6

Проставляємо ознаку, яка відповідає доходу, відображеному в графах 3а і 3 згідно з довідником, наведеним у таблиці 1 додатка 2 до Порядку № 4

7

Цю графу заповнюємо тільки на тих фізосіб, які у відповідному місяці звітного кварталу були прийняті на роботу за трудовими договорами (контрактами) і яким був нарахований дохід. За рядком із сумою зарплати зазначаєте дату (число, порядковий номер місяця, рік) прийняття на роботу.

Якщо працівник не змінював місце роботи у звітному періоді, графу 7 на нього не заповнюєте.

Зверніть увагу: якщо працівник був прийнятий на роботу в одному місяці, наприклад у листопаді, але зарплатний дохід йому за цей місяць був нарахований і виплачений у наступному, наприклад у грудні, то дату прийняття на роботу не відображаєте в 4ДФ ані за листопад (рядок без сумових показників, але з датою прийняття на роботу не формують), ані за грудень (дата прийняття припала на попередній місяць)

8

Цю графу заповнюємо тільки на тих працівників, з якими були розірвані трудові договори, за умови виплати їм доходу у вигляді заробітної плати у звітному місяці кварталу, за який формується 4ДФ

9

Заповнюємо тільки щодо працівників, до зарплати яких застосовували податкову соціальну пільгу (ПСП) у звітному місяці кварталу. Проставляємо ознаку ПСП згідно з довідником, наведеним у таблиці 2 додатка 2 до Порядку № 4.

Також ознаку ПСП можна дізнатися зі статті «Застосовуємо ПСП у 2023 році» // «Податки & бухоблік», 2023, № 4

10

Цю графу заповнюємо, тільки якщо подаємо «Звітний новий» або «Уточнюючий» Податковий розрахунок.

Зазначаємо ознаку «0», якщо рядок потрібно ввести, чи ознаку «1», якщо рядок потрібно виключити

В останньому рядку розд. I 4ДФ зазначаємо загальні суми нарахованого доходу за графою 3а, виплаченого доходу — за графою 3, нарахованого податку — за графою 4а, перерахованого податку — за графою 4, нарахованого військового збору — за графою 5а, перерахованого військового збору — за графою 5.

Висновки

  • У розд. І 4ДФ податковий агент відображає як оподатковувані, так і неоподатковувані доходи фізосіб.
  • У разі повної та своєчасної (в установлені строки) виплати зарплати значення граф 3а і 3, 4а і 4, 5а і 5 розд. I 4Д за рядком з таким доходом збігатимуться.
  • Графи з датами прийняття та звільнення заповнюємо включно за найманими працівниками (у графі 6 ознака доходу «101»).